„Bp Fellay: ciągle oczekujemy na powrót Rzymu do Tradycji”. Czyżby naprawdę???

Czytamy na portalu Polonia Christiana:

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X jest przekonane o konieczności powrotu Rzymu do Tradycji, tak jak ją rozumiał abp Marcel Lefebvre a jednocześnie jest otwarte na rozmowy ze Stolicą Apostolską – zapewnił jego przełożony generalny, bp Bernard Fellay. 30 czerwca przypada 25. rocznica udzielenia duchownym bractwa sakry biskupiej przez abp. Lefebvre’a.
Etc.

Za: pch24

Czyżby naprawdę? Już bp Fellay udowodnił wielokrotnie, że słowom jego nie można ufać, zapewniając o wierności Tradycji i posłannictwu Bractwa i jednocześnie wzywając do „nowego ustosunkowania się względem Kościoła oficjalnego” (Cor unum, marzec 2012), dążąc do załatwienia upragnionego pojednania z Rzymem na podstawie „problematycznej” (słowo x. Morgana) deklaracji doktrynalnej z 15 kwietnia 2012, i to „pomimo dość silnego sprzeciwu w szeregach Bractwa i za cenę poważnych kłopotów” (list do Benedykta XVI z 17 czerwca 2012), mając nadzieję, na to, że kwestie doktrynalne zostaną odłożone na później (tamże), wreszcie, że arcymodernista Benedykt XVI dokona „jakiegoś ostatniego gestu względem nas” (Wywiad dla Nouvelles de France), etc.

Ponadto i przede wszystkim, na co słowa i oświadczenia bp Fellaya, skoro oficjalna polityka FSSPX ustalona na ostatniej kapitule generalnej w lipcu ub.r. nie zawiera w swych „słabych” czy „delikatnych” (słowo bp Tissier de Mallerais) warunkach żadnego wymagania nawrócenia ze strony soborowego Rzymu. Ustala natomiast trzy warunki konieczne i trzy pożądane (czyli niekonieczne, nieważne, zbędne tak naprawdę) praktycznego porozumienia z Rzymem bez żadnego słowa o nawróceniu Rzymu na Tradycję (bp Williamson streścił te trzy warunki). Według prawa kościelnego kapituła generalna ma większą władzę w zgromadzeniach niż sam przełożony generalny. Zatem zdanie prawdziwe brzmi Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nie jest przekonane o konieczności powrotu Rzymu do Tradycji”. I wystarczy do tego zobaczyć, co myślą wyżsi przełożeni Bractwa, np. bp de Galarreta (wywiad z 7 kwietnia 2013) czy x. Karol Stehlin (artykuł wstępny ostatniego Zawsze wierni), którzy wcale nie wymagają nawrócenia modernistycznego Rzymu, ale raczej aby ten przyjął Bractwo takie, jakie jest, czyli zagwarantował Tradycji egzystencję w soborowym systemie nowej religii.

Jak widać, portal Polonia Christiana, nie ujmując mu rzeczywistych zasług w rozmaitych dziedzinach, nie jest dobrze w tej dziedzinie poinformowany albo po prostu dał się przekonać słowom, które już wielu nie przekonują. Oby i inni nie dali się zwieść podobnym zapewnieniom, póki oficjalna polityka FSSPX nie ulegnie w tym względzie diametralnej zmianie.

Pelagius Asturiensis

Reklama

2 comments on “„Bp Fellay: ciągle oczekujemy na powrót Rzymu do Tradycji”. Czyżby naprawdę???

  1. P.S. Dowiedziałem się dzisiaj rano o wspomniamy artykule z PCH24 w Gajówce Pana Maruchy. Myślący rozumem, a nie emocjami, zauważą, że nie krytykuję FSSPX, ale tylko zwracam uwagę na rzeczywistość.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s