List bp Fellaya do Benedykta XVI z 17 czerwca 2012 i odpowiedź Papieża z 30 czerwca

W jakich przypadkach można przedstawiać dla publicznej wiadomości korespondencję prywatną pisaliśmy a propos korespondencji abp Lefebvre’a z Pawłem VI/abp Benellim („Arcybiskup Lefebvre o soborowym Kościele i suspensie a divinis) oraz wymiany listów między trzema biskupami FSSPX a Radą Generalną FSSPX („List trzech biskupów FSSPX do Rady Generalnej FSSPX”).

Francuska strona La Sapinière zapowiada publikację kilku tekstów z ostatniego Cor unum, wewnętrznego okólnika FSSPX, w którym, wedle obietnic x. Thouvenota, Sekretarza Generalnego Bractwa (list z 7 III 2012), miała pojawić się Deklaracja doktrynalna bp Fellaya z 15 IV 2012 wraz ze „wszystkimi wyjaśnieniami i dokumentami dodatkowymi”, które byłby konieczne do zrozumienia tejże w jej właściwym świetle.

Rzecz jasna, jak mówi nam wstęp La Sapinière, tylko i wyłącznie niebezpieczeństwo pojedniania z modernistycznym Rzymem i liberalny prąd w FSSPX pozwalają nam na publikację poniższych tekstów. Przez tyle lat nikt przecież nie upubliczniał niczego z wewnętrznego okólnika FSSPX. Obecne zagrożenie jest jednak zbyt poważne. Oto zatem kontekst, który pomoże we właściwym świetle zrozumieć poczynania Menzingen i nową polityką ugodową.

Pokazuje też, kto tak naprawdę odrzucił „konieczne porozumienie”, a kto go tak naprawdę tak bardzo chciał.

Pelagius Asturiensis

List bp Fellaya do Papieża Benedykta XVI, 17 czerwca 2012

Bractwo Kapłańskie

Św. Piusa X

Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI

Ojcze święty,

Wasza Świątobliwość widzi mnie zmieszanego, w chwili, gdy trudne doświadczenia was dotykają i w sprawie których zapewniam was o moich skromnych modlitwach, przedstawiam wam dodatkowy problem zamiast pocieszenia.

Zaiste, w środę wieczorem, 13 czerwca, kardynał Levada przekazał mi podczas spotkania, które było serdeczne, deklarację doktrynalną, której nie będę mógł podpisać. Nie biorąc pod uwagę prośby, by nie zmieniać propozycji, którą ja przekazałem, z powodu konsekwencji, które to pociągnęłoby za sobą, nowy tekst przywraca prawie wszystkie punkty Preambuły z września 2011, które były problematyczne i które byłem zmuszony usunąć.

Niestety, w obecnym kontekście Bractwa, nowa deklaracja nie przejdzie.

Przyznaję, że już nie wiem, co myśleć. Wydawało mi się, że zrozumiałem, że Wasza Świątobliwość był skłonny odłożyć na później rozwiązanie sporów, mających nadal miejsce w sprawie kilku punktów Soboru i reformy liturgicznej, trochę jak na Soborze we Florencji, gdy pominięto milczeniem kwestię rozwodu z powodu cudzołóstwa u Greków, aby mimo wszystko osiągnąć jedność, i zaangażowałem się w tę perspektywę pomimo dość silnego sprzeciwu w szeregach Bractwa i za cenę poważnych kłopotów. I rzeczywiście mam zamiar kontynuować wszystkie moje starania podążając tą drogą, aby dojść do koniecznych wyjaśnień.

Obecnie wydaje się, że się pomyliłem i że naprawdę wymagane jest całkowite uznanie punktów spornych przed pójściem dalej… Jeśli niektóre z moich niedawnych wypowiedzi powodują nowe zakłopotanie, żałuję tego, ale miało to miejsce z powodu troski o jasność.

Ponadto, wziąwszy pod uwagę masowy sprzeciw, który się gotuje w niektórych środowiskach kościelnych, które pragną uniemożliwić działalność nowej prałatury,  wziąwszy pod uwagę nawet naciski niektórych Państw, zadaję sobie pytanie, jak projekt ten mógłby być zrealizowany w takich okolicznościach.

Wydaje mi się, że tylko Wasza Świątobliwość może jeszcze zmienić bieg wydarzeń, które się zarysowywują. Co do mnie, nie chodzi, oczywiście, o wywieranie jakiegokolwiek nacisku, ale po prostu o przedstawienie wam faktów i dowiedzenie się, czy się mylę co do waszych intencji w sprawie naszej sytuacji. Jeśli Wasza Świątobliwość uzna to za stosowne, w tej chwili bardzo delikatnej, odważę się odwołać do waszej życzliwości prosząc o audiencję (jak najdyskretniejszą możliwie), aby usłyszeć z waszych ust waszą opinię na nasz temat.

Niech Wasza Świątobliwość przyjmie wyrazy mojego synowskiego oddania i mojego najdroższego pragnienia służenia Kościołowi.

Menzingen, niedziela, 17 czerwca, 2012

+Bernard Fellay

Herb Benedykta XVI na tle beżowym

List Papieża Benedykta XVI do bp Fellaya, 30 czerwca 2012

Jego Ekscelencja bp Bernard Fellay

Przełożony Generalny Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X

W liście z 17 czerwca 2012 Ekscelencja powiadamia mnie, że nie może podpisać Deklaracji doktrynalnej, która została przekazana Ekscelencji przez Jego Eminencję kardynała Levadę podczas waszego spotkania 13 czerwca 2012. Niech, z kolei, Ekscelencja pozwoli  mi powiadomić Ekscelencję o moim rozczarowaniu, jakie spowodowała we mnie taka wiadomość. Co więcej, wewnętrzny dokument Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, rozpowszechniony w mediach 26 czerwca 2012 daje do zrozumienia, że byłbym usatysfakcjonowany Deklaracją doktrynalną zaproponowaną przez Bractwo w ubiegłym kwietniu, ale że zaprowadzone w tym tekście zmiany miałby uczynić ją „w oczywisty sposób nie do przyjęcia” dla Ekscelencji.

Wspomniana  Deklaracja doktrynalna, przygotowana przez Kongregację Nauki Wiary zarówno jak przez Papieską Komisję Ecclesia Dei i formalnie zaaprobowana przeze mnie zanim została przekazana Ekscelencji, integruje elementy uznawane za nieodzowne po to, by być w stanie wypowiedzieć Wyznanie wiary i Przysięgę wierności w celu przyjęcia stanowiska piastowanego w imieniu Kościoła, [które stanowią] zapewnienia pełnej komunii kościelnej. Te elementy to zasadniczo przyjęcie:

– Magisterium jako autentycznego interpretatora Tradycji apostolskiej;
– Soboru Watykańskiego II jako integralnej części tejże Tradycji, z wyjątkiem możliwości słusznej dyskusji dotyczącej sformułowania poszczególnych punktów dokumentów soborowych;
– ważności i prawowitości Novus Ordo Missae.

W chwili, gdy rozpoczyna się Kapituła generalna waszego Bractwa, mogę tylko zachęcić to zgromadzenie do przyjęcia tych punktów jako koniecznych dla pojednania na łonie komunii Kościoła jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego.

Wznosząc do Boga modlitwy w tym celu, zapewniam Ekscelencję o moich wyrazach szacunku i oddania.

Z Watykanu, 30 czerwca, 2012

Benedykt XVI

Z języka francuskiego tłumaczył za La Sapinière Pelagius Asturiensis.

2 comments on “List bp Fellaya do Benedykta XVI z 17 czerwca 2012 i odpowiedź Papieża z 30 czerwca

  1. […] Te wszystkie piękne zdania nie są w stanie nas przekonać, gdy w tym samym Cor unumczytamy deklarację z 15 kwiernia czy list z 17 czerwca. […]

  2. […] do Benedykta XVI z 17 czerwca 2012 i odpowiedź tego ostatniego z 30 czerwca można przeczytać na blogu Pelagiusza. (przyp. […]

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s