Pamięci x. Walerego Stuyvera w rocznicę śmierci

X. Walery Stuyver zmarł 17 stycznia (1995 roku – przyp. PA) w Dendermonde (Belgia), odmawiając różaniec w swej kaplicy w ciszy wieczornej. Urodził się w Aalst 1 sierpnia 1916 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1942 roku w Gandawie. Był proboszczem w Vlassenbroek aż do 1983 roku, gdy to opuścił parafię aby dać publiczne świadectwo tego, że nie jest w komunii z Janem Pawłem II. Był wiernym zwiastunem wiary katolickiej we Flandrii, odprawiał Mszę w Antwerpii, Dendermonde i Zele. Kupił zamek w Seraing-le-Château, w okolicach Liège, który należał wcześniej do rodziny prześladowcy 19 męczenników z Gorcum1, i poświęcił kaplicę tym męczennikom, którzy w trakcie XVI wieku nadali blasku wierze katolickiej w obronie Eucharystii i Papieża przeciwko protestanckiej herezji. 30 maja 1992 roku w Zele obchodził pięćdziesięciolecie swego kapłaństwa w towarzystwie wielu wiernych. Następnego roku miał pierwszy zawał serca i mimo wszystko kontynuował swą posługę kapłańską z wielką gorliwością, mając nadzieję, że pewnego dnia do pomocy będzie miał swego bratanka, Geerta Stuyvera2, który właśnie w 1992 roku wstąpił do seminarium Instytutu Matki Dobrej Rady w Verrua Savoia (Włochy). Pan Bóg jednak chciał inaczej. 21 stycznia w Zele odbył się pogrzeb, który odprawił proboszcz Steffenhausen, x. Schoonbroodt. W międzyczasie x. Medina zapewnia ciągłość apostolatu x. proboszcza Stuyvera, który z nieba będzie się modlił za belgijskich seminarzystów, którzy przygotowują się do kapłaństwa, aby odprawiać Mszę, którą tak wiernie bronił przez całe życie x. Stuyver.

Requiem aeternam donna ei Domine. Et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

Tłumaczył z języka francuskiego Pelagiusz z Asturii. Źródło: pismo „Sodalitium”, nr 38 z lutego/marca 1995 roku (wersja francuskojęzyczna), s. 85. Ilustracja jak w oryginale. Przypisy Pelagiusza:

1) Historię męczenników z Gorkum można przeczytać w artykule x. Giugniego w numerze 27 włoskojęzycznego wydania „Sodalitium” na ss. 6-17. Francuskojęzyczne wydanie pisma też zapewne ją zawiera, ale starsze numery nie są dostępne w Internecie.

2) X. Geert Stuyver został wyświęcony na kapłana 3 listopada 1996 roku w Steffeshausen w Belgii przez J. Eks. x. bpa Roberta McKennę (†16 XII 2015). Kilka miesięcy później, po ukończeniu studiów seminaryjnych, rozpoczął apostolat w swej ojczyźnie. Sakrę biskupią otrzymał również z rąk. J. Eks. x. bpa McKenny 16 stycznia 2002 roku. Jest w tej chwili jedynym biskupem (ale nie przełożonym) Instytutu Matki Dobrej Rady. Na stałe mieszka w Dendermonde w Belgii, ale podróżuje po całym świecie, posługując nie tylko wiernym korzystającym z opieki duszpasterskiej xięży Instytutu.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s