Co jest nie tak z sześcioma warunkami Kapituły Generalnej FSSPX

 

Warto przypomnieć, aby nie zapomnieć, bowiem zamieszanie w tej sprawie panuje nawet wśród władz FSSPX (trzy warunki konieczne, trzy ewentualne, sześć koniecznych, a może wszystkie tylko opcjonalne):

Bp Williamson pondering

Sześć warunków
J.E. bp Ryszard Williamson
Komentarz Eleison nr CCLXVIII (268)
1 września 2012

W oficjalnym liście z 18 lipca do Przełożonych Bractwa Św. Piusa X, jego Sekretarz Generalny wyjawił sześć „warunków” dla jakiegokolwiek porozumienia między FSSPX a Rzymem. Te zostały wykute przez dyskusję między 39 kapitulantami z wczesnego lipca. Z pewnością te Warunki wykazują alarmującą słabość ze strony przywódców Bractwa jako całości.

Pierwszym „istotnym wymaganiem” jest swoboda w nauczaniu niezmiennej prawdy Tradycji katolickiej dla Bractwa i w krytykowaniu tych, którzy są odpowiedzialni za błędy modernizmu, liberalizmu i Soboru Watykańskiego II. Ładnie, pięknie. Ale zauważcie, jak wizja Kapituły zmieniła się w stosunku do wizji arcybiskupa Lefebvre’a. Już nie „Rzym musi się nawrócić, ponieważ Prawda jest absolutna”, ale teraz tylko „FSSPX wymaga swobody dla siebie, by głosić Prawdę.” Zamiast atakować soborową zdradę, FSSPX teraz chce, by zdrajcy dali mu pozwolenie, by głosić Prawdę? „Oh, cóż to był za upadek!” (cytat z „Juliusza Cezara” Szekspira – przyp. tłum.)

Drugi warunek wymaga wyłącznego stosowania liturgii z 1962. Znowu, ładnie, pięknie, o tyle, o ile liturgia z 1962 nie jest żadną taką zdradą Wiary, jaką jest soborowa liturgia narzucona przez Rzym począwszy od 1969. Ale czy nie widzimy obecnie, jak Rzym przygotowuje się do narzucenia tradycyjnym zgromadzeniom, które podporządkowały się jego władzy, „wzajemnie wzbogacającego się” Mszału, mieszającego Tradycję i Novus Ordo? Gdyby [w przyszłości] FSSPX podporządkowało się Rzymowi, dlaczego miałoby nadal być chronione?

Trzeci warunek wymaga zagwarantowania przynajmniej jednego biskupa. Kluczowym pytaniem jest tutaj: kto go wybierze? Czytelnicy, w tekście jakiegokolwiek przyszłego „porozumienia” z Rzymem przejdźcie od razu do akapitu dotyczącego mianowania biskupów. W 1988 Rzym zaproponował, by Arcybiskup przedstawił listę trzech kandydatów do wyboru przez Rzym. Wtedy Rzym odrzucił wszystkich trzech. Kiedy ludzie zrozumieją? Katolicy muszą ustawicznie walczyć w tej kolosalnej wojnie między religią Boga a religią człowieka.

Czwarty warunek pragnie, by Bractwo miało swoje własne trybunały pierwszej instancji. Ale jeśli jakikolwiek wyższy trybunał należy do Kościoła oficjalnego i może wycofać decyzję niższych trybunałów, jaka katolicka decyzja jakiegokolwiek bractwowego trybunału będzie miała jakąkolwiek moc?

Piąty warunek pragnie wyłączenia domów FSSPX spod kontroli biskupów diecezjalnych. Nie do wiary! Przez prawie 40 lat FSSPX walczy, aby uratować Wiarę przez ochronę swych prawdziwych praktyk od ingerencji lokalnych soborowych biskupów, a teraz nadeszła Kapituła Generalna pragnąca tylko niezależności od nich? Bractwo nie jest tym, czym było, drodzy Czytelnicy. Jest w rękach ludzi całkiem innych od arcybiskupa Lefebvre’a!

Szósty i ostatni warunek pragnie założenia w Rzymie Komisji, która dbałaby o Tradycję, z silną reprezentacją ze strony Tradycji, ale „zależną od Papieża”. Zależną od Papieża? Ale czyż soborowi Papieże nie byli i nie są hersztami Soborowia? Czy Soborowie nie stanowi już problemu?

Podsumowując, tych sześć warunków jest niezmiernie poważne. Jeśli kierownictwo Bractwa nie otrząśnie się ze swego snu o pokoju z soborowym Rzymem, ujawnionym przez nich, wówczas ostatni światowy bastion Tradycji katolickiej jest zagrożony byciem na drodze poddania się wrogom Wiary. Być może bastiony są przestarzałe.

Przyjaciele, przygotujcie się do walki o Wiarę z waszych domów. Umocnijcie wasze domy.

Kyrie eleison.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis. 

Reklamy

One comment on “Co jest nie tak z sześcioma warunkami Kapituły Generalnej FSSPX

  1. […] Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis (pierwotnie na blogu Pelagiusza).  […]

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s