Pamięci x. Oswalda Bakera w rocznicę śmierci

Fr Oswald Baker young priestKs. Oswald Baker – urodził się 1.05.1915 w miejscowości Clowne w hrabstwie Derbyshire. W mieście Great Yarmouth ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie w Isleworth w hrabstwie Middlesex uczęszczał do prowadzonego przez jezuitów Campion House. Na drodze do kapłaństwa studiował w prestiżowym seminarium francuskim św. Silpicjusza oraz rozważał wstąpienie do zakonu dominikanów i ostatecznie po ukończeniu Oscott Seminary w Birmingham 29 czerwca 1942 otrzymał święcenia kapłańskie. W ciągu siedmiu kolejnych lat był wikarym kilku parafii (Luton, High Wycombe i Wyndham) by w końcu zostać proboszczem parafii św. Dominika w mieście Downham Market w hrabstwie Norfolk.

Pomimo tego, że dysponował skromnymi środkami osiągnął znaczące wyniki w utwierdzaniu wiary katolickiej na tym terenie zdominowanym przez ludność protestancką i kalwińską.

Po wstrząsie spowodowanym przez Vaticanum II wiele wycierpiał ze strony modernistów pozostając podporą dla katolików angielskich walczących o zachowanie wiary swych ojców.

W 1975 skupił na sobie ogólnokrajową uwagę gdy odmówił odprawiania nowej mszy trwając nieugięcie przy tradycyjnej łacińskiej Mszy trydenckiej co wielokrotnie podkreślał w wydawanym przez siebie niedzielnym biuletynie parafialnym.

St. Josephs Chapel, Downham, Norfolk

Ołtarz główny parafii św. Dominika Downham Market

Jego nieugięta postawa spowodowała reakcję biskupa Northampton, który rozpętał kampanię oszczerstw pod jego adresem i chciał zmusić go do zaprzestania odprawiania Mszy, którą odprawiał od ponad 30 lat. Rozsierdzony biskup odebrał mu parafię i wysłał tam księdza Novus Ordo. Ksiądz Baker pozostał niewzruszony i nowy ksiądz musiał odprawiać NOM w pomieszczeniach lokalnego ratusza.

O poparciu parafian najlepiej świadczyły tłumy uczęszczające do kościoła parafialnego i ledwie kilkuosobowa grupa wiernych na mszy NOM. Parafianie utworzyli też „1570 Society” – dla zbierania środków na kontynuację oporu wobec przewrotu Vaticanum II.

Ksiądz Baker stwierdził, że jeśli chcą wojny, to będzie wojna bo „nowa Msza jest świętokradzką parodią prawdziwej Mszy i uczestnictwo w niej jest czynem grzesznym”. Wkrótce wieść o jego wierności wobec tradycyjnej Mszy łacińskiej rozeszła się po Wielkiej Brytanii i Europie: katolicy z całego kraju przyjeżdżali na jego Msze a setki katolików z anglojęzycznego świata w swoich listach zapewniło o swym gorącym poparciu.

Ostatecznie ksiądz Baker musiał się usunąć ze swego kościoła i parafianie zakupili dla niego w mieście dom gdzie założył kaplicę pod wezwaniem św. Piusa V gdzie dalej odprawiał Mszę Wszechczasów.

Fr Oswald Baker with Abp Lefebvre

X. Baker z abpem Lefebvrem

Po batalii ze swym biskupem ks. Baker początkowo ucieszył się gdy Bractwo Św. Piusa X zaczęło przysyłać do Anglii swoich księży lecz po wizycie samego arcybiskupa Lefebvre’a dostrzegł, że pokłada on zbyt wielkie zaufanie w heretyckich, niekatolickich „papieżach”. Ksiądz Baker mocno trzymał się nauki św. Roberta Bellarmina, że heretycki papież automatycznie traci swój urząd. W 1984 wyjaśnił zaskoczonemu reporterowi, że Jan Paweł II „nie jest katolikiem więcej niż Ian Paisley – i nie bardziej papieżem niż Billy Graham”. Ksiądz Baker przychylnie wypowiadał się na temat arcybiskupa Thuc’a i z uznaniem mówił o jego deklaracji.

Z upływem czasu ataki na księdza Bakera nie ustawały i w końcu grupka wiernych skurczyła się do ok. 20 osób.

W 1997 z powodu paraliżujących dolegliwości kręgosłupa opuścił swoją parafię by podratować swe zdrowie. Mimo strasznego bólu i ledwie trzymając się na nogach dalej chodził do ołtarza wykonując swój pasterski obowiązek, którym przez 62 lata było karmienie powierzonej mu owczarni łaskami prawdziwej Mszy.

Ksiądz Oswald Baker zmarł w wieku 87 lat 2 lipca 2004 roku. Według relacji London Telegraph, ostatnie jego słowa to: „Jestem gotowy na śmierć”.

Notka biograficzna zmarłego dziesięć lat temu kapłana za: ultramontes.pl. Polecam dwa teksty xiędza tłumaczone na język polski:

Ofiara Mszy świętej a nowa „Msza”

Najważniejsza jest Msza

Requiem aeternam dona ei Domine. Et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

Pelagiusz z Asturii

Reklama

3 comments on “Pamięci x. Oswalda Bakera w rocznicę śmierci

 1. Janusz pisze:

  Dwie aktualne informacje :

  W dniu 10.07.2014 zmarł bp. Oliver Oravec. Requiescant in pace.
  Więcej na stronie http://www.legitymizm.org

  Na stronie http://www.sgg.org znalazłem wspaniałą wiadomośc, że do grona normalnych czyli sedewakantystycznych katolickich księży dołączyło czterech z pięciu niemieckich księży, którzy odeszli z FSSPX po wybrykach bp.-a Fellaya&His Boys (inna rzecz, że całe FSSPX jest od początku teologicznym i nie tylko wybrykiem). Jeśli jest to informacja prawdziwa, jeśli jest to postawa zdeklarowana to Deo Gratias

  Viva Cristo Rey !!!

  • Szanowny Panie,

   Informacje prawdziwe obie. Postaram się znaleźć kogoś do przetłumaczenia deklaracji niemieckich xięży. Wspaniała wiadomość.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 2. dzieńdoberek pisze:

  „Z upływem czasu ataki na księdza Bakera nie ustawały i w końcu grupka wiernych skurczyła się do ok. 20 osób.”

  „As to Mr Twiston Davies’ reference to numbers attending Father Baker’s chapel – his congregation only dwindled in the last months of his life due to his failing health and inability to say Mass.”

  Za tę plotkę o skurczeniu się grupki wiernych do ok. 20 osób odpowiada Twiston Davies.
  Z powodu choroby ks. Oswald Baker nie mógł odprawiać Mszy Św. Wszechczasów – tylko dlatego w ostatnich miesiącach życia księdza wspólnota się „skurczyła”.

  http://archive.catholicherald.co.uk/article/27th-august-2004/9/fr-oswald-baker

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s