Pamięci o. Jerzego Vinsona w rocznicę śmierci

o. Jerzy Vinson

8 lipca 1999 roku, w 84 roku swego życia, odszedł po wieczną nagrodę O. Jerzy Vinson, założyciel zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla.

Całe życie walczył o prawdę i wierność katolickiej doktrynie. Zapoczątkował publikację „Prostego listu” („La Simple Lettre”), gdzie mowa o kryzysie w Kościele, wychowaniu dzieci i młodzieży. „List” nadal wychodzi co dwa miesiące, a jego wydawaniem zajmuje się Instytut Matki Dobrej Rady (Istituto Mater Boni Consilii).

Jeszcze jako seminarzysta diecezji Walencji, xiądz Vinson otrzymał od swego biskupa pozwolenie na wstąpienie do nowicjatu Parafialnych Współpracowników Chrystusa Króla (fr.: „Coopérateurs paroissiaux du Christ-Roi”) (CPCR). Był pierwszym francuskim kapłanem wyświęconym dla Ojców z Chabeuil, w roku 1946. Warto tu wspomnieć o ważnym zdarzeniu, jakim było spotkanie z x. Noëlem Barbarą, które nastąpiło w obozie Sagan na Dolnym Śląsku podczas II Wojny Światowej w 1940 roku. Wynikiem kontaktu z o. Vinson było to, że x. Barbara również wstąpił do Parafialnych Współpracowników Chrystusa Króla w 1955 roku. Obaj później opuścili zgromadzenie wskutek modernistych reform zapoczątkowanych w latach sześćdziesiątych.

O. Jerzy Vinson założył zgromadzenie Sióstr Chrystusa Króla (mające swą główną siedzibę w Domu św. Józefa). Siostry zajmują się przede wszystkim dwoma szkołami, jedną dla dziewcząt, drugą dla chłopców, oraz pomagają w apostolacie xiężom Instytutu Matki Dobrej Rady, którzy kontynuują opiekę duszpasterską nad zgromadzeniem po śmierci o. Vinson.

O. Vinson dość prędko pojął głębię modernistycznego kryzysu i nie uznawał heretyckich uzurpatorów na stolicach biskupich.

Jego pogrzeb został odprawiony w Serre-Nerpol przez xiędza Ricossę (IMBC), w asyście xięży Guépin (jako diakon) i Murro (jako subdiakon) (IMBC). Xiądz Heuzé, z FSSPX, był w chórze, obecni byli także xięża FSSPX i CPCR.

Requiem aeternam dona ei Domine. Et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

Pelagiusz z Asturii

Opracowane na podstawie notki biograficznej ze strony Sédévacantiste pour rester catholique oraz tłumaczenia notki biograficznej o. Noëla Barbary.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s