Prorocze słowa na rok przed konsekracją biskupią

Widać, że arcybiskup Lefebvre dobrze wiedział, co to znaczy konsekrować biskupów bez zgody panującego Papieża, a tym bardziej wbrew jego woli. Czyn, który zgodnie z zasadą epikei byłby słuszny w sytuacji niemożności odniesienia się do prawodawcy, był iście schizmatycki biorąc pod uwagę oficjalne uznanie Jana Pawła II jako „głowy” Kościoła katolickiego przez abpa Lefebvre’a. Bp de Castro Mayer, według relacji kilku naocznych świadków, uważał najpóźniej wówczas inaczej i przed ceremonią 29 czerwca, 1988 roku oświadczał wobec rzesz wiernych, że „nie mamy papieża”.

Pelagiusz z Asturii

Prorocze słowa

„Gdybym konsekrował biskupa bez nieodzownego uprawnienia od papieża, byłbym schizmatykiem. Otóż, póki uznaję, że Jan Paweł II jest papieżem, nie mogę z nim zerwać… Jeśli Bóg chce, by Bractwo nadal trwało, sprawi, że biskupi konsekrują moich księży… Zatem bądźmy ufni” (abp Lefebvre w przeoracie w Nantes, 11 kwietnia, 1987 roku; cf. Monde et Vie z 15 maja, 1987).

Z języka francuskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: pismo „Sodalitium”, nr 41 (kwiecień-maj 1996), edycja francuskojęzyczna, s. 59. Jest to kolejny przykład „pełnego ufności”, pragmatycznego podejścia abpa Lefebvre’a, które, jak sam przyznał, nie było „teologiczne”. W przeciągu roku teologowie FSSPX opracowali jednak „nową eklezjologię”, która uprawniałaby ich do stawiania oporu temu, którego uznają za najwyższą głowę Kościoła.

 

Reklamy

2 comments on “Prorocze słowa na rok przed konsekracją biskupią

 1. Katolik pisze:

  Czy protest przeciwko spektaklowi „Golgota picnic” jest grzechem?

  • Szanowny Panie,

   Z takimi pytaniami proszę do xięży. Pytanie Pana dotyczy sądu szczegółowego w dziedzinie moralności, na które najlepiej odpowie ten, który teologię moralną studiował w seminarium.

   W moim mniemaniu nie jest to grzechem, a w pewnym zakresie i okolicznościach może się stać obowiązkiem. Na szczęście jakoś udało się uniknąć tego „spektaklu” w Polsce. Niestety przy okazji przedstawiono we „właściwy” sposób opór wobec niego (jako skłonnych do przemocy awanturników i oszołomów). Czego się można spodziewać po rewolucyjnej machinie.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s