Wielki Tydzień: Niedziela Palmowa: Stary ryt a ryt z 1955

Christ's Entry into Jerusalem by Hippolyte Flandrin c. 1842

Hipolit Flandrin, Pan Jezus wjeżdżający do Jerozolimy na osiołku (1842)

Wielki Tydzień: Niedziela Palmowa: Stary ryt a ryt z 1955
x. Antoni Cekada

Uwaga wstępna: modyfikacje w obrzędach Wielkiego Tygodnia z 1955 roku były częścią serii postępujących zmian liturgicznych, począwszy od 1951 roku, które ostatecznie doprowadziły do promulgacji Novus Ordo Missae w 1969 roku.

Stworzenie obrzędów Wielkiego Tygodnia z 1955 roku, podobnie jak stworzenie Novus Ordo, było organizowane przez Hanibala Bugniniego, człowieka uznawanego za złego geniusza, który zniszczył Mszę.

Z perspektywy czasu, możemy spojrzeć wstecz na zmiany Wielkiego Tygodnia z 1955 roku i zobaczyć serię wprowadzanych postępujących zmian, które na stałe zostaną wcielone w Novus Ordo.

– – – – – – – – – – – – – – –

W tradycyjnym rycie kapłan święci palmy przy ołtarzu podczas „suchej Mszy” (ceremonii, która wzorowana jest na strukturze Mszy). Następuje procesja, a potem właściwa Msza, podczas której śpiewana jest Męka Pańska. Sucha Msza jest pozostałością po rzymskiej praktyce, zgodnie z którą Papież święcił palmy podczas Mszy w jednym kościele, poszedł procesyjnie do innego i tam ofiarował drugą Mszę.

W rycie z 1955 roku sucha Msza (Introit, Kolekta, Lekcja, Responsorium, Ewangelia, Prefacja i Sanctus) zniknęła. Kapłan święci palmy nie przy ołtarzu, ale przy stole, za którym stoi „twarzą do ludzi” – pierwszy raz, gdy taki kierunek występuje w liturgii rzymskiej. Zamiast szat fioletowych, używane są szaty czerwone, jak w Novus Ordo. Użyta jest tylko jedna modlitwa do poświęcenia; w starym rycie było ich pięć.

Jeśli chodzi o procesję, reformatorzy usunęli mistyczną ceremonię przy drzwiach kościoła – śpiewające na przemian chóry na zewnątrz i wewnątrz kościoła, pukanie do drzwi, symbolizujące Chrystusa pragnącego wstąpić do Miasta Świętego. Po procesji, w nowym rycie kapłan śpiewa ostatnią kolektę twarzą do ludzi, a plecami do tabernakulum.

W rycie z 1955 roku modlitwy u stopni ołtarza całkowicie znikają ze Mszy, a kapłan przystępuje do ołtarza, aby go okadzić. Jeśli obecni są w asyście inni szafarze, celebrans sam nie czyta lekcji z Pisma świętego, ale siedzi na swoim miejscu i ich słucha. Namaszczenie w Betanii jest opuszczone na początku Męki, a umieszczenie straży przy grobie opuszczone jest na końcu. Ostatnia Ewangelia jest zniesiona.

Z języka angielskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: Quidlibet. Blog x. Cekady. Cała seria opracowań x. Cekady dotycząca zmian w obrzędach Wielkiego Tygodnia z 1955 roku: Niedziela PalmowaCiemna Jutrznia, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. Wszystkie artykuły dotyczące tej reformy (artykuły x. kan. Gromier, x. Cekady, x. Dolana, x. Ricossy).

Reklamy

6 comments on “Wielki Tydzień: Niedziela Palmowa: Stary ryt a ryt z 1955

 1. pad00100 pisze:

  Mam nadzieję że pan Pelagiusz raczy, przedstawić także różnice pomiędzy „autentycznym” Triduum Sacrum vs zreformowane. Pozdrawiam.

  • Szanowny Panie,

   Serię krótkich artykułów x. Cekady dopiero zacząłem Niedzielą Palmową. Na dniach pokażą się dalsze cztery części. W przyszłości poważaniejsze opracowania, zwłaszcza dotyczące kwestii prawnej (Papież Pius XII przecież promulgował „zreformowany” obrządek). Chyba, że ktoś inny zdąży przede mną przetłumaczyć.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 2. O reformach obrzędów Wielkiego Tygodnia pisałem w komentarzu, w którym podane są także materiały omawiające różne aspekty tego tematu: https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2014/01/06/abp-lefebvre-o-soborze-watykanskim-ii/comment-page-1/#comment-3446. Na dniach pojawią się inne krótkie teksty x. Cekady dotyczące Ciemnej Jutrzni, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej.

 3. Titus Flavius Vespasianus pisze:

  Obrazek który Pan wstawił jest bardzo piękny-to właśnie w XIX wieku sztuka osiągnęła szczyt ludzkich możliwości-harmonia światła , perspektywy, doskonała synteza realizmu z symbolizmem. Z taką właśnie sztuką której centrum jest Bóg i Prawda walczą wszelkiej maści impresjoniści , kubiści i inni obłąkańcy w służbie diabła.
  A więc na początku Buan-Bugnini i spółka ,, uprościli ” obrzęd święcenia palem-zamiast na ołtarzu stolik, kapłan zwrócony versus populum, tylko jedna modlitwa poświęcająca zamiast odwiecznych pięciu przy ołtarzu, ksiądz nie musi czytać wszystkich tekstów -wolna furtka dla lektorów ( na razie jeszcze nie świeckich). Małe kroczki ku wielkiemu przewrotowi….

 4. Triduum Święte w Polsce odprawiane według starożytnego rytu rzymskiego: http://www.sedevacante.eu/porzadek.php
  Dla tych, którzy nie mogą być obecni na ceremoniach liturgicznych: Triduum Święte na żywo z parafii św. Gertrudy Wielkiej w USA (należy dodać sześć godzin, tzn. sześć godzin później).

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s