Wielki Tydzień: Niedziela Palmowa: Stary ryt a ryt z 1955

Christ's Entry into Jerusalem by Hippolyte Flandrin c. 1842

Hipolit Flandrin, Pan Jezus wjeżdżający do Jerozolimy na osiołku (1842)

Wielki Tydzień: Niedziela Palmowa: Stary ryt a ryt z 1955
x. Antoni Cekada

Uwaga wstępna: modyfikacje w obrzędach Wielkiego Tygodnia z 1955 roku były częścią serii postępujących zmian liturgicznych, począwszy od 1951 roku, które ostatecznie doprowadziły do promulgacji Novus Ordo Missae w 1969 roku.

Stworzenie obrzędów Wielkiego Tygodnia z 1955 roku, podobnie jak stworzenie Novus Ordo, było organizowane przez Hanibala Bugniniego, człowieka uznawanego za złego geniusza, który zniszczył Mszę.

Z perspektywy czasu, możemy spojrzeć wstecz na zmiany Wielkiego Tygodnia z 1955 roku i zobaczyć serię wprowadzanych postępujących zmian, które na stałe zostaną wcielone w Novus Ordo.

– – – – – – – – – – – – – – –

Wpis przeniesiony na Myśl Katolicką.

6 comments on “Wielki Tydzień: Niedziela Palmowa: Stary ryt a ryt z 1955

 1. pad00100 pisze:

  Mam nadzieję że pan Pelagiusz raczy, przedstawić także różnice pomiędzy „autentycznym” Triduum Sacrum vs zreformowane. Pozdrawiam.

  • Szanowny Panie,

   Serię krótkich artykułów x. Cekady dopiero zacząłem Niedzielą Palmową. Na dniach pokażą się dalsze cztery części. W przyszłości poważaniejsze opracowania, zwłaszcza dotyczące kwestii prawnej (Papież Pius XII przecież promulgował „zreformowany” obrządek). Chyba, że ktoś inny zdąży przede mną przetłumaczyć.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 2. O reformach obrzędów Wielkiego Tygodnia pisałem w komentarzu, w którym podane są także materiały omawiające różne aspekty tego tematu: https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2014/01/06/abp-lefebvre-o-soborze-watykanskim-ii/comment-page-1/#comment-3446. Na dniach pojawią się inne krótkie teksty x. Cekady dotyczące Ciemnej Jutrzni, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej.

 3. Titus Flavius Vespasianus pisze:

  Obrazek który Pan wstawił jest bardzo piękny-to właśnie w XIX wieku sztuka osiągnęła szczyt ludzkich możliwości-harmonia światła , perspektywy, doskonała synteza realizmu z symbolizmem. Z taką właśnie sztuką której centrum jest Bóg i Prawda walczą wszelkiej maści impresjoniści , kubiści i inni obłąkańcy w służbie diabła.
  A więc na początku Buan-Bugnini i spółka ,, uprościli ” obrzęd święcenia palem-zamiast na ołtarzu stolik, kapłan zwrócony versus populum, tylko jedna modlitwa poświęcająca zamiast odwiecznych pięciu przy ołtarzu, ksiądz nie musi czytać wszystkich tekstów -wolna furtka dla lektorów ( na razie jeszcze nie świeckich). Małe kroczki ku wielkiemu przewrotowi….

 4. Triduum Święte w Polsce odprawiane według starożytnego rytu rzymskiego: http://www.sedevacante.eu/porzadek.php
  Dla tych, którzy nie mogą być obecni na ceremoniach liturgicznych: Triduum Święte na żywo z parafii św. Gertrudy Wielkiej w USA (należy dodać sześć godzin, tzn. sześć godzin później).

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s