Ciemna Jutrznia: Stary ryt a ryt z ‘55/62

medieval singers

Ciemna Jutrznia: Stary ryt a ryt z ‘55/62
x. Antoni Cekada

Jedną z najbardziej imponujących i mistycznych ceremonii Wielkiego Tygodnia było śpiewanie w większych kościołach oficjum Tenebrae („Ciemności”) w środę, czwartek i piątek wieczorem. Składa się ono z oficjów jutrzni (dziewięc psalmów, dziewięć czytań) i laudesów (pięć psalmów, Benedictus, antyfona, Psalm 50 i kolekta) z brewiarza. Śpiewane są w zapadającym w mroku kościele, kiedy to gasi się piętnaście świec na trójkątnej ramie (trójkącie1), jedna po drugiej, w trakcie trwania ceremonii.

Wpis przeniesiony na Myśl Katolicką.

Reklamy

6 comments on “Ciemna Jutrznia: Stary ryt a ryt z ‘55/62

 1. Triduum Święte w Polsce odprawiane według starożytnego rytu rzymskiego: http://www.sedevacante.eu/porzadek.php
  Dla tych, którzy nie mogą być obecni na ceremoniach liturgicznych: Triduum Święte na żywo z parafii św. Gertrudy Wielkiej w USA (należy dodać sześć godzin, tzn. sześć godzin później, a ułatwia to nam w Europie, że x. bp Dolan i księża z parafii św. Gertrudy zachowują tradycję wczesnego odprawiania obrzędów, jak do 1955 roku).

 2. O reformach obrzędów Wielkiego Tygodnia pisałem w komentarzu, w którym podane są także materiały omawiające różne aspekty tego tematu: https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2014/01/06/abp-lefebvre-o-soborze-watykanskim-ii/comment-page-1/#comment-3446. Na dniach pojawią się inne krótkie teksty x. Cekady dotyczące Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej.

 3. pad00100 pisze:

  Dziękuję bardzo za interesujące materiały :) – swoją drogą znalazłem poprzez facebooka coś takiego – http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2012/03/reforma-wielkiego-tygodnia-w-latach.html – czy pan Pelagiusz raczyłby skomentować ten tekst ? Pozdrawiam. Ave Christus Rex !

 4. Adversus pisze:

  W mszaliku o. Levebvre z 1956 r., wydanie polskie OO. Benedyktynów z Tyńca, w Ciemnej Jutrzni jest Psalm 50 Miserere i jest uderzenie książką o ławki na znak trzęsienia ziemi w godzinę śmierci Chrystusa. Jednak nie ma ciemnego officium w Wielką Środę i to wg. tej publikacji wydaje się być jedyne novum…

  • Szanowny Panie,

   Po prostu z opóźnionym tempem gdzieniegdzie wcielono zmiany. Albo oddając do druki nie spodziewano się tak nagłych i dalekosiężnych zmian.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s