Modlitwa w intencjach Papieża w okresie sede vacante

Skarbiec Kościoła nagromadzony jest zbawczą Męką Chrystusową i zasługami wszystkich świętych (Albrecht Dürer, Wszyscy święci, 1511 rok)

Skarbiec Kościoła nagromadzony jest zbawczą Męką Chrystusową i zasługami wszystkich świętych (Albrecht Dürer, Wszyscy święci, 1511 rok)

W okresie, gdy żaden Papież aktualnie nie sprawuje urzędu (sede vacante), duchowe dobra Kościoła (składające się na tzw. Skarbiec Kościoła), zyskane Przenajdroższą Krwią Zbawiciela oraz zasługami Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych, nie przestają spływać na wiernych, którzy są do ich przyjęcia odpowiednio usposobieni.

Do opatrznościowych sposobów korzystania z tych dóbr duchowych należy zyskanie odpustu. Jak naucza katechizm św. Piusa X:

„Odpust jest to darowanie nam przez Kościół po za spowiedzią kary doczesnej, jaka ciąży na nas za grzechy odpuszczone nam na spowiedzi co do winy i co do kary wiecznej”. (Katechizm większy, cz. IV, roz. VI. O pokucie, § 10. O odpustach, Warszawa, 1908 rok, s. 188)

W związku z powyższym, odpusty zachowują swą ważność również, gdy Stolica Apostolska nie jest obsadzona, ponieważ wydawane są one w formie praw ogólnych, a te z natury swojej są niezmienne (parafrazuję tu słowa x. Cekady). Może je natomiast zmienić lub poszczególny odpust znieść tylko aktualnie sprawujący swój urząd Papież.

Jednym zaś z warunków otrzymania odpustu zupełnego dla siebie lub duszy w czyśćcu cierpiącej jest modlitwa w intencjach Papieża. Również i te „intencje Papieża”, których jest sześć, zachowują swą obiektywną treść w okresie trwania sede vacante. Są to:

1) wywyższenie Kościoła świętego,

2) rozkrzewienie wiary katolickiej,

3) wytępienie herezyj,

4) nawrócenie grzeszników,

5) pokój między chrześcijańskimi władcami (książętami),

6) oraz ogólne dobro chrześcijan czy też inne potrzeby chrześcijan (to ostatnie różnie jest formułowane).

(Por. Henryk Davis, Moral and Pastoral Theology, Nowy Jork, 1945 rok, tom III, s. 429: „The Pope’s intention comprises the exaltation of Holy Mother Church, the propagation of the faith, the uprooting of heresy, the conversion of sinners, peace and concord among Christian nations and the other needs of Christianity.”)

Gdy zatem chrześcijanin pragnie uzyskać odpust zupełny, modląc się w intencjach Ojca świętego, modli się w tych właśnie intencjach, a nie o większy szacunek dla przyrody, zakaz palenia węglem, szerzenie ekumenizmu czy poszanowanie praw mniejszości takich czy innych. Nie ma też konieczności znać na pamięć tych sześciu punktów, wystarczy wyraźne wyrażenie, że modlitwa jest „w intencjach Papieża”, czego wymaga zyskanie odpustu.

Wierny nie musi więc w obecnych czasach martwić się, że nie może zyskać odpustu, albo że musi modlić się w intencjach jawnie heretyckich i spokojnie może wypełnić wszystkie warunki uzyskania danego odpustu z konkretną korzyścią duchową dla siebie i dusz czyśćcowych.

Pelagiusz z Asturii

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s