Matki Dobrej Rady

Dziś wypada święto Matki Dobrej Rady, patronalne święto Instytutu pod tym wezwaniem. Powstał on 18 grudnia 1985 roku, gdy czterech włoskich kapłanów odeszło z FSSPX z powodów doktrynalnych. O tym można przeczytać tutaj.

O samej naturze Instytutu Matki Dobrej Rady (IMBC), jego celach i stosunku do Kościoła oraz obecnego kryzysu można po polsku przeczytać tutaj.

Dotychczas przetłumaczone komunikaty Instytutu.

Przy okazji polecam też tym, którzy go jeszcze nie znają, ciekawy artykuł polemiczny x. Ricossy, przełożonego IMBC z artykułem włoskiego lefebrystycznego pisma „La Tradizione cattolica” przeciwko sedewakantyzmowi. Artykuł jest dość długi, stąd i przetłumaczony w częściach, ale jego lektura jest naprawdę pouczająca i pożyteczna. Na końcu części piątej załączony jest plik PDF z całym tekstem, który można sobie wydrukować dla wygodniejszej lektury.

Pierwsza część artykułu stanowi wstęp w postaci krytyki metody autora artykułu z pisma „La Tradizione cattolica”.

Część druga artykułu: „Prawdziwy problem” i rozwiązanie proponowane przez „La Tradizione Cattolica” – czyli rola Papieża w wierze katolickiej i życiu katolika

Część trzecia artykułu: „Prezentacja tematu o charakterze historycznym” przez TC. Braki i błędy historyczne, które unieważniają wszystkie dedukcje, które dossier ma zamiar wyciągnąć z punktu widzenia historycznego – doskonałe uzupełnienie wiadomości z pierwszych lat katolickiego oporu wobec modernizmu, prostujące w znacznej mierze obiegowe dane szerzone przez „mit abpa Lefebvre’a i FSSPX”

Część czwarta: Analiza obiekcji teologicznych „La Tradizione cattolica” wobec sedewakantyzmu: sprowadzają się do ‘niezniszczalności’ Kościoła. „Sodalitium” odpowiada na każdą z nich i wykazuje, w jaki sposób to raczej stanowiska Bractwa i modernistów, każde na swój sposób, sprzeciwiają się wymienionej niezniszczalności – część teologiczna, w znacznej mierze raczej zbyt trudna dla przeciętnego czytelnika

Część piąta, w której potraktowane są zarzuty drugorzędne, z dziedziny bardziej praktycznej niż teoretycznej

Mater boni consilii, ora pro nobis.

Pelagiusz z Asturii

 

Reklamy
This entry was posted in IMBC.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s