Suche dni wielkopostne

AshWednesday

Suche dni (łac. „quattuor tempora”), występujące cztery razy w roku, należą do dni pokutnych, podczas których wszystkich katolików od 21 do 60 roku życia (wyłącznie) obowiązuje post ścisły. Dzisiaj, w piątek oraz w sobotę, 8, 10 i 11 marca wypadają suche dni wielkopostne (środa, piątek i sobota po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu). Zasady postu są takie same, jak we wszystkie Suche Dni roku, a różnią się tym tylko, od obecnie trwającego Wielkiego Postu, że w środę obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Pelagiusz z Asturii

Reklamy

3 comments on “Suche dni wielkopostne

 1. anonim. pisze:

  Czy autor może pomóc jednej sprawie?

  W jednej z przedsoborowych książeczek (dość znana pozycja) na temat spowiedzi zauważyłem rozróżnienie między spowiedzią świętokradzką a spowiedzią nieważną. Czy jest tak w rzeczywistości? Jaka jest różnica itp.

  • Szanowny Panie,

   Pytanie jest to raczej do kapłana, bowiem z dziedziny teologii moralnej.

   Ale pokrótce:
   Spowiedź nieważna po prostu nie udziela łaski specyficznej dla spowiedzi świętej, czyli odpuszczenia grzechów. Gdy nie ma winy po stronie penitenta, nie ma spowiedzi, ale nie ma też żadnego innego grzechu.
   Spowiedź świętokradzka jest ważna, w przeciwnym razie nie byłaby kradzieżą rzeczy świętej. W spowiedzi nieważnej nie ma tej kradzieży, świętokradztwa. Ponadto spowiedź świętokradzka jest dodatkowym grzechem śmiertelnym.
   Te dwie rzeczy zatem nie pokrywają się, a to widać już po analizie samych pojęć i ich znaczenia.

   Do ważności spowiedzi koniecznych jest kilka warunków, albo inaczej, jak przy każdym sakramencie, materii i formy.
   Materią konieczną spowiedzi świętej są wszystkie grzechy ciężkie popełnione po chrzcie, a które nie zostały jeszcze poddane kościelnej władzy kluczy. Materią dowolną i dostateczną są wszystkie grzechy lekkie popełnione po chrzcie oraz grzechy ciężkie wyspowiadane i odpuszczone wcześniej. Materią niedostateczną są wszystkie grzechy popełnione przed chrztem, niedoskonałości (jak nałogi) oraz grzechy wątpliwe. Gdy ma się na sumieniu grzechy ciężkie, do ważności konieczne jest wymienienie ich wszystkich wraz z ich liczbą, rodzajem oraz okolicznościami, które mogą zmieniać ich rodzaj.

   Właściwą formą jest zdanie „Ego te absolvo, etc.”

   Bez formy i materii koniecznej lub choćby dostatecznej oraz oczywiście ważnie wyświęconego kapłana z jurysdykcją nie ma ważnej spowiedzi. Ale do ważności konieczne są również ze strony penitenta: żal za grzechy (może być niedoskonały), oskarżenie się z grzechów, czyli sam akt spowiedzi wobec kapłana oraz zadośćuczynienie. Natomiast mocne postanowienie poprawy często jest samo z siebie domyślnie zawarte w żalu za grzechy z pobudek ogólnych. Dobrze jest go jednak wyraźnie wzbudzić.

   Na przykład, spowiedź może być nieważna, gdy szafarz nie ma ważnych święceń, a wtedy ze strony penitenta, który o tym nie wie, nie ma świętokradztwa. Łaski sakramentalnej też oczywiście nie ma. Gdy też kapłan nie ma jurysdykcji, a penitent o tym wie i nie zachodzi niebezpieczeństwo śmierci, spowiedź również nie jest ważna. Oczywiście w warunkach normalnych, nie obecnych.

   Zatajenie natomiast takiego czy innego grzechu śmiertelnego, lub liczby jego albo okoliczności zmieniających rodzaj grzechu, świadomie oczywiście, jest popełnieniem świętokradztwa.

   Większość z powyższych wziąłem z: Compendio di teologia morale (Marietti, wydanie V) autorstwa o. Jone OFM Cap.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

   • anonim. pisze:

    Dziękuję za odpowiedz.
    Z tego co mi się kojarzy w tej książce autor podawał przykład spowiedzi nieważnej na przykładzie braku/czy też zbyt późno wzbudzonego żalu za grzechy. Nie pamiętam tez czy powodem miała być ignorancja czy brak dobrej woli… .

    Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo Immaculata.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s