Post w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia

AshWednesday

W 1957 roku Papież Pius XII przeniósł post z wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wigilię Niepokalanego Poczęcia.

Zasady postu opisane są w ustępie z książki x. Grabowskiego, Prawo kanoniczne według nowego kodeksu (czyli tego z 1917, a nie heretyckiego z 1983).

Pelagiusz z Asturii

5 comments on “Post w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia

 1. Romano pisze:

  Panie Pelagiuszu,

  Proszę o informację czy tzw. „godzina łaski dla świata” w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i rocznicę ustanowienia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu przez papieża Piusa IX jest zgodna z tradycją katolicką, czy to kolejny wymysł heretyków-modernistów?

  • Szanowny Panie,

   Dopiero dość niedawno temu po raz pierwszy usłyszałem o tej „godzinie łaski” praktykowanej w Novus Ordo. Nie wiem, co to jest dokładnie, może ktoś inny się wypowie.

   Swoją drogą, Papież Pius IX ustanowił ten dogmat w 1854 roku konstytucją apostolską Ineffabilis Deus, w której wymienia wiele powodów dla ustanowienia dogmatu. Jednym z nich są świadectwa tradycji. Najważniejszym i pierwszym jest Boskie Macierzyństwo Maryi, które niejako zakłada wolność od grzechu, także pierworodnego, czyli Niepokalane Poczęcie. Drugim powodem jest argument z liturgii, tak ważny w Kościele. Dlatego też zresztą obiecałem w tym roku nieco więcej o liturgii pisać, bowiem jest to poważny temat a kompletnie zaniedbany przez „tradycjonalistów” różnej maści, zwłaszcza polskich, którzy lubią na Mszy oddawać się prywatnej pobożności.

   W ogóle polecam lekturę konstytucji Ineffabilis Deus. Dobra lektura nie tylko na minioną już uroczystość, na Adwent również się nadaje.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

  • Juan pisze:

   Szanowny Panie, tzw. „Godzina łaski” pochodzi z objawienia z 1947 w Montichiari. Nie zatwierdzone przez władzę duchowną, dopiero uznane przez władze Novus Ordo w 2000 roku. Tu link na ten temat w prasie Novus Ordo: http://niedziela.pl/artykul/115667/nd/Godzina-Laski-8-grudnia-godz Tego typu nadzwyczajne zjawiska są charakterystyczne dla czasów dzisiejszych, bardziej zajmują one ludzi niż tradycyjne wydarzenia w roku liturgicznym.

   • Juan pisze:

    Dodam jeszcze, że figurkę „Róży duchownej” , która bierze swój początek z tych objawień widziałem swego czasu w Bractwie św. Piusa X w Warszawie. Z drugiej strony nie powinno to dziwić nikogo, gdyż Bractwo jako część Novus Ordo lubuje się w aparycjonizmie.

    • Swoją drogą, FSSPX ma (a może już nie ma, ale miało na pewno – bp Tissier de Mallerais był/nadal jest szefem tej „Roty ekońskiej”) swój własny trybunał równoległy do spraw kanonicznych, ma swoje zastępcze kanonizacje (o. Maksymiliana Kolbe uznają, a JPII już nie), ciekawe, czy ma też trybunał do spraw objawień, tzn., które uznawać za katolickie, a których nie.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s