Komunikat IMBC z 18 listopada 2016 roku: Bergoglio i żonaci kapłani

Bergoglio i żonaci kapłani

sodalitium-logositoMiłosierdzie Kościoła przejawia się przede wszystkim wtedy, gdy chrześcijanin znajduje się w obliczu śmierci: wówczas, na przykład, od wszelkich przeszkód, które prawo kościelne przewiduje dla ważności małżeństwa może dyspensować biskup, proboszcz, a nawet zwykły kapłan (cf. kanony 1043-1044 kodeksu zleconego przez świętego Piusa X i promulgowanego przez Benedykta XV). Tylko od dwóch przeszkód nie można dyspensować, nawet w takiej chwili, nawet po to, aby uspokoić sumienie umierającego, a to pomimo najwyższego prawa dla Kościoła dotyczącego zbawienia dusz. Jedną z tych dwóch jest przeszkoda, która wynika z przyjęcia kapłaństwa. Otrzymane święcenia czynią małżeństwo żadnym i nieważnym (kan. 1072) a nawet nadejście śmierci, sądu i wieczności nie może zerwać tego ślubu, który kapłan złożył Chrystusowi (cf. kan. 1043-1044).

Tak jest i tak było dla licznych chrześcijan aż do Soboru Watykańskiego II. Gdy J. Ch. Montini otworzył drzwi śmiertelnemu miłosierdziu, bardzo liczni kapłani porzucili habit i ołtarz, otrzymując z dużą dozą pobłażliwości i w pewnym sensie pozwolenie, a więc – w nieunikniony sposób – zachętę do porzucenia Małżonka dla małżonki, ku zgorszeniu zwykłego wiernego, któremu Kościół – i już nie Państwo – zakazywał rozwodu i porzucenia współmałżonka.

Obecnie ‘miłosierdzie’ Jerzego Marii Bergoglio zniosło ‘niesprawiedliwe’ różnice między świeckimi i osobami konsekrowanymi: będzie można udzielać ‘komunii’ eucharystycznej zarówno kapłanom niewiernym swojemu powołaniu jak i małżonkom niewiernym związkowi małżeńskiemu. Zamykając „Rok Święty” Miłosierdzia J. M. Bergoglio, symbolicznym gestem, chciał odwiedzić w Rzymie, w Ponte di Nona, 11 listopada, siedem par złożonych z kapłanów, którzy porzucili sutannę (jak mawia lud) i ich rodzin.

W innym kontekście, potwierdzając wymagania życia chrześcijańskiego i konsekracji Bogu, dyskretna wizyta u dusz tak potrzebujących duchowo byłaby z pewnością nowatorska, ale niekoniecznie przeciwna Ewangelii, która wzywa Pasterza, aby szukał zagubionej owcy, aby wybaczał, czynił miłosierdzie, ratował tę, która się zgubiła.

Ale w obecnym klimacie i kontekście rozluźnienia i naturalizmu, co pomyślą zagubieni, co pomyśli lud chrześcijański, co pomyśli kler? Po tym, jak pochwalił reformatora Lutra przyjmując luterańskich „pielgrzymów” w Rzymie i po tym, jak go pochwalił ponownie w Szwecji (zresztą śladami ‘tradycji’ swych bezpośrednich poprzedników), jakże Bergoglio nie mógł zapomnieć o kapłanach, którzy porzucili sutannę? Ex-kapłanem był Luter, który „zrzucił sutannę” aby połączyć się w świętokradczy sposób z zakonnicą. Słuszne jest złożenie wizyty tym, którzy jak on porzucili habit, Kościołowi i duszom nie wyrządzając szkody, którą spowodował niemiecki „reformator”.

Miłosierdzie Bergoglio nie jest miłosierdziem Chrystusa, który wybacza, oczywiście, ale i karci, które troszczy się i leczy z grzechu, ale to miłosierdzie luterańskie, miłosierdzie płaszcza zasług Chrystusa nałożonego na nędzę człowieka, który nie może nie grzeszyć i wskutek tego nie chce przestać grzeszyć, a ponadto, który się chlubi grzechem (cf. przemowa z 9 lutego 2016). Spotkanie z ‘kapłanami’ niewiernymi swemu ‘kapłaństwu’ nie może ich pocieszyć: nadeszło jako ostatnie po spotkaniach z rozwodnikami mieszkającymi w konkubinacie, z parami homoseksualnymi, z ‘transseksualistami’, antychrześcijańskimi ateistami (Pannella, Bonino, Scalfari, etc. …) i wszelkiego rodzaju akatolikami. Wszystkim zostało powiedziane – razem z Ewangelią – „ja też ciebie nie osądzam”. Ale wobec nikogo nie zostały dodane słowa Chrystusa: „idź, i więcej nie grzesz”.

Franciszek odwiedza siedmiu żonatych ex-kapłanów i ich rodziny:

francoisavecexpretres

„La Stampa”: Franciszek odwiedza siedmiu żonatych ex-kapłanów i ich rodziny

„La Croix”: Papież Franciszek spotyka się z byłymi kapłanami, którzy porzucili kapłaństwo

eKai: Franciszek spotkał się z byłymi księżmi (dodane przez tłumacza)

Z języka francuskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: strona Instytutu Matki Dobrej Rady (wersja włoska). O Instytucie Matki Dobrej Rady można przeczytać po polsku tutaj.

Reklamy

One comment on “Komunikat IMBC z 18 listopada 2016 roku: Bergoglio i żonaci kapłani

  1. anteas1 pisze:

    Jakiś czas temu, gdym jeszcze był wiernym sekto posoborowej, przypadkiem trafiłem przeczytałem w internecie historię młodej kobiety która była bardzo rozgoryczona tym, że ksiądz (posoborowy oczywiście) nie dał jej rozgrzeszenia.
    Mianowicie kobieta ta na spowiedzi wyznała między innymi (sama to napisała w internecie) że współżyła ze swoim tzw. chłopakiem. A gdy na koniec spowiedzi ksiądz zapytał czy żałuje tego grzechu nieczystości i czy postanawia poprawę, to powiedziała że nie, bo „wszyscy tak robią”.
    Zastanawiałem się potem, po co ta kobieta przystępowała do spowiedzi, i doszedłem do wniosku że ona nie chciała za ten grzech rozgrzeszenia. Chciała żeby ksiądz jej powiedział że dobrze robiła i żeby robiła tak dalej a wyrzutami sumienia się nie przejmowała.

    Tak mi się to przypomniało, gdym czytał ten wpis.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s