Póki Kościół trwać będzie i kapłanów nie braknie

tu-es-sacerdos-in-aeternum1Usłyszałem niedawno temu pewną anegdotę z niemieckiego seminarium FSSPX. Jego ówczesny rektor, x. Gaudron, z okazji śmierci w latach ’90 pewnego starszego kapłana, który zerwał komunię z modernistami (był „sedewakantystą”, jak to się zaczęło nazywać), powiedział wcale nie złośliwie, niejako stwierdzając nieuchronny fakt, że wszyscy sedewakantyści wkrótce wymrą śmiercią naturalną. Z racji swojego zaawansowanego wieku mieli odejść z tego świata bez następców podczas gdy FSSPX bujnie się wówczas rozwijało po słynnych sakrach udzielonych przez abpa Lefebvre’a.

Na szczęście był w błędzie. I choć katolickiego oporu wobec przytłaczających sił modernistów nie można mierzyć na liczby, czym się z kolei tak ustawicznie chwali FSSPX – niedawno temu słyszałem, że przełożony szwajcarskiego dystryktu podaje liczby jako „dobre owoce” FSSPX w przeciwieństwie do „sedewakantyzmu” – to jednak Bóg nadal wskrzesza bezkompromisowych duchownych, którzy nie chcą mieć nic wspólnego, nullam partem habere, z modernistami.

Oprócz bowiem pionierskich duchownych, którzy już w pierwszych latach soborowej zawieruchy zerwali komunię z poplecznikami modernizmu dołączali do nich z czasem różni, to z FSSPX, to wprost z modernizmu (jak x. Oswalt), to z nowopowstałych seminariów. O niektórych wspominałem na łamach niniejszego bloga, głównie w tym celu, aby zadać kłam Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X monopolowi do „Tradycji” (pisanej zawsze przez duże „T”, vide choćby „Wiadomości Tradycji” polskiego dystryktu Bractwa, które relacjonują wyłącznie tradycje FSSPX i różnych środowisk indultowych) oraz zapoznać Polaków z historią oporu wobec soboru. Historia magistra vitae est i to jest prawdą również gdy się bada tę historię religijną ostatniego półwiecza z hakiem.

Z ostatniego roku o dwóch kolejnych kapłanach nie wspomniałem jeszcze. Nie tylko bowiem znany w Polsce x. Eryk Jacqmin zerwał jedność z modernistami.

pater-daniel-fringeli

X. Daniel Fringeli

Już w ubiegłym roku x. Rafał Trytek oświadczył, że jego kursowy kolega, wyświęcony razem z nim w Zaitzkofen przez bpa Tissier de Mallerais 25 czerwca 2005 r., porzucił fałszywe stanowisko FSSPX i podjął współpracę z niemieckimi xiężmi sedewakantystycznymi. X. Daniel Fringeli (ur. 12 czerwca 1964 r.) był przeorem w Holandii i w Bazylei. W ubiegłym roku odszedł z FSSPX i od tamtej pory odprawia Mszę św. non una cum głównie w Bazylei, w Szwajcarii, działając razem z xx. Eugeniuszem Risslingiem i Janem Heyne’m.

Święcenia x. Eldrachera. Od lewej do prawej stoją: x. Fryderyk Palma, x. Karol Ercoli, x. Józef Selway, x. Oskar Saavedra, biskup Donald Sanborn, x. kleryk Damian Dutertre (jako subdiakon), biskup Robert Neville, x. Mikołaj Despósito, x. German Fliess.

Święcenia x. Eldrachera. Od lewej do prawej stoją: x. Fryderyk Palma, x. Karol Ercoli, x. Józef Selway, x. Oskar Saavedra, biskup Donald Sanborn, x. kleryk Damian Dutertre (jako subdiakon), biskup Robert Neville, x. Mikołaj Despósito, x. German Fliess.

Natomiast 29 czerwca b.r., w święto św.św. Piotra i Pawła x. bp Donald Sanborn wyświęcił na kapłana x. Filipa Eldrachera. Więcej można przeczytać w lipcowym biuletynie Seminarium Trójcy Przenajświętszej (plik PDF), którego rektorem jest Ekscelencja. Warto zwrócić uwagę, że obecny był również bp Robert Neville.

To tylko dwa spośród najnowszych przykładów. Kilka, co prawda wciąż za mało, jak na potrzeby duszpasterskie katolików integralnych, ale wystarcza to, by zniweczyć iście piekielne zamysły modernistów, by wszystkich „chrześcijan” (nowszych „tradycyj” i starszych) zjednoczyć pod jedną ich władzą, władzą tych, którzy fałszują wiarę i gorszą prawdziwych wiernych, ale też wielu ludzi dobrej woli, utrudniając im nawrócenie na prawdziwą religię. W tym leży sedno powagi problemu: oto niezliczone dusze, które idą na zatracenie w wyniku zaistniałej na Soborze Watykańskim II sytuacji. A w tym kluczową rolę gra fałsz uznawany za prawdę*, do czego pośrednio przyczyniają się wszyscy „tradycjonaliści” z FSSPX i różnych indultów, utwierdzając w tym błędzie innych i legitymizując nie posiadających władzy kościelnej modernistów. Na co bowiem Bractwu 600 księży, jak mówi bp Sanborn, skoro wszyscy oni są formowani, aby sprowadzić z powrotem do Novus Ordo swoich wiernych?

Dlatego należy modlić się o kapłanów, ale poważnych, inteligentnych, uczonych, gorliwych, świętych. A za tych, którzy już przyszli z pomocą zagubionym katolikom Bogu dziękować codziennie.

Pelagiusz z Asturii

* O. Roger Tomasz Calmel, OP (1914-1975): „Pozwólmy nauczaniu objawienia przekonać nas głęboko, że Rzym, pewnego dnia, zostanie uzdrowiony; że pozorny kościół zostanie wkrótce zdemaskowany [jako nie posiadający] autorytetu. Natychmiast obróci się w proch, bowiem jego główna siła wywodzi się z tego, że jego wewnętrzne kłamstwo uznawane jest za prawdę, że nigdy nie zostało napiętnowane od góry.” (pismo “Itinéraires”, maj 1973 r.). Przytoczyłem ten cytat w niedawnym komentarzu, aby zwrócić uwagę na to, że to nie na jakichś dobrach materialnych zależy modernistom i nie o to winni się martwić lefebryści. Moderniści już zagarnęli prawie wszystkie dobra katolików na świecie, kościoły, kaplice, klasztory, seminaria, etc. W całej tej walce o wiarę z modernistami chodzi tym ostatnim tylko o to, aby zawładnąć wszystkimi duszami i zaprowadzić je do piekła. W uznawaniu ich fałszywych pretensyj do władzy Chrystusowej FSSPX przyczynia się do tego właśnie wyniku jak mało kto. Taki jest obiektywny stan rzeczy, niezależny od intencyj poszczególnych osób.

 

3 comments on “Póki Kościół trwać będzie i kapłanów nie braknie

  1. Drwal z pustyni pisze:

    Doskonały materiał. Mam tylko jedną uwagę -wydaje mi się że na załączonym zdjęciu ze święceń jest biskup Dolan a nie Neville . Ale to najmniej ważne . FSSPX zostanie z pewnością potępione przez Boga i historię za wieloletnie i perfidne oszukiwanie ludzi . Tylko brak prawdziwego Papieża pozwala im na robienie tych wszystkich numerów.

  2. Wkrótce później bp Sanborn był na podróży po Europie, gdzie odwiedził duchownych i wiernych w Anglii, Belgii, Francji.
    Sprawozdanie z tego wyjazdu można przeczytać tutaj: https://www.truerestoration.org/bishop-sanborns-summer-2016-european-visit/. Właśnie na nie trafiłem.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s