In Assumptione B. Mariae Virginis

BVM Assumptio1

Po ogłoszeniu, w 1950 roku, dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny do nieba z ciałem i duszą Msza z dzisiejszego święta otrzymała całe nowe proprium (części własne) z wyjątkiem Alleluia, które jako jedyne nie uległo zmianie.

Posiadają one jedne z najpiękniejszych melodyj, w moim mniemaniu, całego roku liturgicznego. Poniżej przedstawiam nagrania części własnych Mszy o Wniebowzięciu.

Introit „Signum magnum” w wykonaniu benedyktynów z Notre-Dame de Fontgombault:

Graduał „Audi filia” w wykonaniu tych samych benedyktynów:

Alleluja „Assumpta est” w wykonaniu Cantarte Regensburg:

Offertorium „Inimicitias ponam”:

Communio „Beatam me dicent” w wykonaniu wspomnianych wyżej benedyktynów:

I jeszcze wszystkie, jeden po drugim, powyższe śpiewy właściwe dla święta Wniębowzięcia Matki Bożej, również śpiewane przez benedyktynów z Fontgombault (od 58:59 do 1:12:13):

(Ale uwaga: Offertorium jest niewłaściwe, jest to wcześniejsze „Assumpta est” sprzed ogłoszenia dogmatu i zmian w formularzu tej Mszy.)

Jeśli chodzi o części stałe, we Mszach o Matce Bożej najczęściej śpiewa się Mszę IX (Cum jubilo), rzadziej X (Alme Pater). W zasadzie można też śpiewać inne, ale te dwie zostały oznaczone w ten sposób w edycjach ksiąg do śpiewu gregoriańskiego opracowanych przez benedyktynów solezmeńskich.

Oto części stałe według melodyj Mszy IX, po kolei: Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei, Ite missa est:

A tu Msza X:

Starożytny chorał gregoriański, jedyny liturgiczny śpiew Kościoła rzymskiego, jest niestety wielce niedoceniony i zaniedbany. Ubolewał nad tym m.in. O. Jacek Woroniecki już kilka dekad temu, podkreślając rolę wychowawczą Mszy śpiewanej, tej właściwej Mszy Kościoła katolickiego. Ale to długi temat, być może na przyszłość.

Pelagiusz z Asturii

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s