Marceli Lefebvre: Sedewakantysta

Marceli Lefebvre: Sedewakantysta

Filmik autorstwa x. Antoniego Cekady

Arcybiskup Marceli Lefebvre wiele razy wypowiedział się na korzyść sedewakantyzmu, teologicznego stanowiska utrzymywanego przez katolickich tradycjonalistów, którzy uważają, że soborowi papieże nie byli prawdziwymi papieżami z powodu publicznej herezji.

Xiądz Antoni Cekada, kapłan, który był seminarzystą w pierwszych dniach FSSPX i który osobiście znał arcybiskupa, przytacza wybór takich twierdzeń w tym filmiku oraz przedstawia historyczną perspektywę dotyczącą sedewakantyzmu w Bractwie.

Xiądz Cekada omawia również Prawdziwy czy fałszywy papież, niedawno opublikowany książkowy atak przeciwko sedewakantyzmowi, który został sfinansowany przez wydawnictwo seminarium FSSPX (z USA – przyp. PA), szeroko propagowany przez Bractwo i bogato chwalony przez Przełożonego Generalnego FSSPX, bpa Bernarda Fellay oraz przez rzesze xięży FSSPX.

Do niedwuznacznych pytań, które stawia w tym filmie x. Cekada należą:

– Jakie wypowiedzi abpa Lefebvre’a sprzyjały sedewakantyzmowi?

Dlaczego brak wypowiedzi arcybiskupa w książce o sedewakantyźmie, którą bp Fellay i jej autorzy nazywają „wyczerpującą” i „systematyczną”?

– Skąd kapłani atakowani w Prawdziwym czy fałszywym papieżu w ogóle wzięli pomysł na sedewakantyzmu?

Czy abp Lefebvre kiedykolwiek zasugerował, że publicznie ogłosi wakat Stolicy Apostolskiej, jeśli uzna to za konieczne, nawet jeśli był biskupem emerytowanym?

Czy abp Lefebvre powiedział, że jest konieczne jest stawienie papieża przed sądem nim ogłosi się go publicznym heretykiem?

Odpowiedzi zaskoczą kapłanów, seminarzystów i wiernych FSSPX oraz będą bardzo interesujące dla innych tradycyjnych katolików, czy to indultowców, czy „uznających i stawiających opór”, czy to sedewakantystów.

Aby przeczytać artykuł, który przytacza dodatkowe cytaty można kliknąć tutaj.

Z języka angielskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: Quidlibet. Blog x. Cekady.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s