W rocznicę konsekracji J. Eks. x. bpa Donalda Sanborna

Katolicy winni składać Bogu dzięki za odważnych mężów Bożych, którzy dość wcześnie pojęli powagę soborowego kryzysu, z którego począł się prawdziwy modernistyczny neokościół planowany od dekad, i zrozumieli, że nie może on pochodzić od niezniszczalnej przez herezję Oblubienicy Chrystusa i obdarzonego przywilejem nieomylności Wikariusza Chrystusa na ziemi. W trzynastą rocznicę konsekracji biskupa Donalda Sanborna proponuję notkę biograficzną oraz zachęcam do modlitwy dziękczynnej w intencji Ekscelencji i jego apostolatu.

Pelagiusz z Asturii

Xiądz Biskup Donald J. Sanborn – Informacja biograficzna

bp sanbornDonald J. Sanborn urodził się w Nowym Jorku, gdzie uczęszczał do katolickiej szkoły podstawowej i średniej. W 1967 roku wstąpił do wyższego seminarium duchownego diecezji brooklińskiej, gdzie obrał kierunek języków klasycznych i ukończył studia cum laude w 1971 roku.

Tego samego roku, niezadowolony z modernistycznej formacji seminaryjnej, którą otrzymywał, wstąpił do seminarium arcybiskupa Lefebvre’a w Ecône, w Szwajcarii, w ten sposób stając się jednym z pierwszych seminarzystów nowozałożonego Bractwa Św. Piusa X (FSSPX).

Donald Sanborn został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Lefebvre’a 29 czerwca, 1975 roku. Wrócił do East Meadow, na nowojorskiej Long Island, aby pomagać x. Clarence’owi Kelly’emu. Nauczał w Szkole Św. Piusa V na Long Island oraz podróżował, by odprawiać Mszę w Pennsylwanii, Delaware i Wirginii.

W styczniu 1977 roku arcybiskup Lefebre wyznaczył go na rektora Domu Studiów Św. Józefa w Armadzie, w stanie Michigan, pierwszym amerykańskim seminarium FSSPX. Jesienią tego samego roku dołączył doń x. Antoni Cekada. Następnego roku nabył kościół w Redford, Michigan, aby służył katolikom metropolii Detroit.

Z Armady x. Sanborn prowadził szerokie poszukiwania po całych Stanach Zjednoczonych nowych i większych budynków na seminarium, aby pomieścić rosnącą liczbę seminarzystów. W 1979 roku, za zgodą arcybiskupa Lefebvre’a, kupił były jezuicki dom rekolekcyjny w Ridgefield, Connecticut, który przemianowano na Seminarium Św. Tomasza z Akwinu i który stał się nowym domem seminarium FSSPX w Stanach Zjednoczonych.

Natychmiast powziął plany powiększania kompleksu w Ridgefield i rozpoczął poważny program zbierania funduszy, który w 1982 roku pozwolił na budowę nowego skrzydła.

W kwietniu 1983 roku był wśród dziewięciu amerykańskich księży wyrzuconych z FSSPX, ponieważ sprzeciwili się zmianom liturgicznym narzucanym przez arcybiskupa Lefebvre’a, podobnie jak innym niepokojącym lewoskrętnym prądom w organizacji arcybiskupa. Potem, w 1984 roku, x. Sanborn założył Kaplicę Najświętszego Sakramentu w Martinez, w Kaliforni.

Po powrocie do Michigan w 1986 roku, kupił duży kompleks szkolny w Warren, na północnowschodnich przedmieściach Detroit. To zostało domem Akademii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oraz Kaplicy Królowej Męczenników, która w 1999 roku miała zakupić duży kościół w Fraser, na innym północnowschodnim przedmieściu.

W 1991 roku założył „Sacerdotium”, naukowy kwartalnik dla tradycyjnych katolickich kapłanów oraz „Catholic Restoration” („Odbudowa katolicka”), czasopismo dla katolickich świeckich. Oba natychmiast otrzymały bardzo zasłużoną reputację za doskonałość treści i formy.

W tym okresie x. Sanborn skierował swą uwagą na pisanie i stworzył serię artykułów analizujących błędy Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II.

W 1995 roku, za zachętą innych tradycyjnych katolickich kapłanów, założył Seminarium Trójcy Przenajświętszej. X. Sanborn jest nadzwyczaj wykwalifikowany, aby formować do kapłaństwa młodych mężczyzn. Ma głębokie rozumienie filozofii tomistycznej i teologii moralnej oraz jest wybitnym nauczycielem, który potrafi skutecznie przedstawić swą wiedzę. Oprócz doskonałej znajomości łaciny i praktycznej znajomości greki, niemieckiego i hiszpańskiego, jest biegły we francuskim i włoskim oraz ma rozległe zrozumienie katolickiej historii i kultury. Wiele uwagi poświęca uroczystościom świętej liturgii, a jego lata jako kapłan i rektor seminarium dostarczyły mu wiele spostrzeżeń dotyczących duchowości kapłańskiej.

W 1999 roku x. Sanborn zaczął wykładać seminarzystom kurs o historii nowożytnych błędów. Jest to wynik wielu lat lektury i badań, a pewnego dnia zostanie opublikowane w formie książkowej.

W czerwcu 2002 roku został konsekrowany na biskupa przez J. Eks. biskupa Roberta F. McKennę, OP.

Z języka angielskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: traditionalmass.org. O seminarium Trójcy Przenajświętszej wspominałem tu.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s