63 lata temu powieszono i spalono świętego mikołaja

Strona francuskiego dystryktu FSSPX niedawno temu przypomniała ciekawe wydarzenie z roku 1951, gdy to w wigilię Wigilii Bożego Narodzenia symbolicznie dokonano egzekucji na czerwonym clownie Coca Coli, który służy propagandzie narzucania zeświecczenia ongiś katolickim narodom.

Zwracam uwagę, że francuskie „Père Noël” przetłumaczyłem na „święty mikołaj” z małej litery, aby odróżnić go od świętego Mikołaja, biskupa Miry. Tak też, i słusznie zresztą, mówi jakiś tam przepis komisji języka polskiego (z 5 maja 2004 roku).

Oto fotografia oraz fragment artykułu z gazety „France-Soir” z 24 grudnia, 1951 roku:

1951 12 23 Execution du Pere Noel

„Święty mikołaj został wczoraj po południu powieszony przed kratami katedry w Dijon… i publicznie spalony na placu przed kościołem. Ta spektakularna egzekucja trwała w obecności kilkuset dzieci z ochronek. Podjęto o niej decyzję za zgodą kleru, który potępił świętego mikołaja jako uzurpatora i heretyka. Został oskarżony o poganizowanie święta Bożego Narodzenia i o zajęcie coraz to więcej miejsca, usadowiwszy się w nim jak kukułka. Zarzuca się mu zwłaszcza to, że wszedł do wszystkich szkół publicznych, z których szopka jest skrupulatnie wypędzana. W niedzielę, o trzeciej po południu, nieszczęsny bałwan z białą brodą zapłacił jak wielu niewinnych przestępstwa, którego stali się winni ci, którzy będą oklaskiwać jego egzekucję (zdanie dla mnie nie zrozumiałe w oryginale – przypis PA). Ogień zajął jego brodę i on poszedł z dymem.

Po egzekucji opublikowany został komunikat, którego oto istota: „Reprezentując wszystkie chrześcijańskie rodziny z parafii pragnące walczyć z kłamstwem, 250 dzieci zebranych przed głównymi drzwiami katedry Dijon spaliły świętego mikołaja. Nie chodziło tu o atrakcję, ale o symboliczny gest. Święty mikołaj został ofiarowany jako ofiara całopalna (fr. „en holocauste”). Mówiąc prawdę, kłamstwo nie może wzbudzić uczucia religijnego u dziecka i w żaden sposób nie jest metodą edukacyjną. Niech inni mówią i piszą, co chcą i robią ze świętego mikołaja przeciwwagę dla Ojca Fouettarda*. Dla nas, chrześcijan, święto Bożego Narodzenia musi pozostać świętem rocznicy narodzenia Zbawiciela”.

Egzekucja świętego mikołaja na placu przed katedrą została w różny sposób oceniona przez ludność i wywołała żywe komentarze nawet wśród katolików. Ponadto, ta manifestacja nie w porę może mieć następstwa nieprzewidziane przez swych organizatorów.”

Kardynał Juliusz Saliège, arcybiskup Tuluzy, pośpiesznie poparł kler katedry Dijon oświadczając bez owijania w bawełnę:

„Nie mówcie o świętym mikołaju dla dobrego powodu: on nigdy nie istniał. Nie mówcie o świętym mikołaju, bowiem święty mikołaj jest wynalazkiem, którym posługują się przebiegli, aby odebrać wszelki charakter religijny świętu Bożego Narodzenia. Umieszczajcie prezenty w trzewikach waszych dzieci, ale nie opowiadajcie im tego kłamstwa, że mały Jezusek spuszcza się przez komin, aby je przynieść. To nie prawda. To, co należy czynić, to szerzyć wokół siebie radość, bowiem narodził się Zbawiciel.”

Z kolei rzecznik prasowy episkopatu francuskiego popierał ten symboliczny czyn w France-Soir z 24 grudnia następującymi słowami bez wieloznaczności:

„Święty mikołaj i choinka weszły do szkół publicznych, podczas gdy są one wspomnieniem ceremonii pogańskich związanych z kultem Natury, które nie mają niczego wspólnego z chrześcijaństwem, podczas gdy w imię skrajnej świeckości szopka jest skrupulatnie wypędzana z tych samych szkół3”.

Z języka francuskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: La Porte Latine, oficjalna strona francuskiego dystryktu FSSPX. * Ojciec Fouettard (ang. Father Whipper) jest, według niektórych wersji opowieści o świętym Mikołaju, jego pomocnikiem, który rozdaje rózgi niegrzecznym dzieciom, podczas gdy sam święty rozdaje prezenty grzecznym (przypis PA).

prawdziwy-swiety-mikolaj-www

Reklamy

One comment on “63 lata temu powieszono i spalono świętego mikołaja

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s