Sancte Pie X, ora pro nobis!

Pope Pius X

Pascendi Domini gregis”, encyklika potępiająca modernizm z dnia 8 września 1907 roku

Notre charge apostolique”, encyklika o błędach Sillonu
z 25 sierpnia 1910 roku

Przysięga antymodernistyczna”, przepisana przez Motu proprio Sacrorum antistitum z dnia 1 września 1910

Największym hołdem, jaki złożyć możemy temu wielkiemu świętemu, jest przeczytać te i innego jego teksty i je znać dobrze.

Sancte Pie X, ora pro nobis!

Pelagiusz

 

3 comments on “Sancte Pie X, ora pro nobis!

 1. Romano pisze:

  Witam,

  Przeczytałem zaledwie Przysięgę antymodernistyczną, ale daje do myślenia tak jak Humanum genus – Leona XIII, Syllabus błędów… a to co się wyrabia w neo-kościele to woła o pomstę do Nieba, także strony neo-katolickie szerzą pseudo nauczanie… wystarczy sprawdzić jak bardzo został zmieniony Kalendarz Liturgiczny i samo to pokazuje, że „coś jest nie tak”.

  Ciekawe czy w Polsce choć w jednym Kościele jest obraz św. Piusa X ???
  – za to są obrazy i pomniki „Lolka -Wojtyły”

  • Szanowny Panie,

   Niestety przez powolne wdrażanie modernizmu przez polskich hierarchów (m.in. kard. Wyszyńskiego, niezależnie od jego subiektywnych intencji) Polacy tak są nim przesiąknięci, że tylko nieliczni widzą cokolwiek nienormalnego w modernistycznej sekcie, której przez lata przewodził tak zwany Jan Paweł II.

   Dzięki Bogu i dziś Bóg nie szczędzi łaski tym, którzy go szczerze szukają i nie dają się oszukać przez ludzi.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 2. dziendoberek pisze:

  Co Papież św. Pius X uczynił dla Polski?

  Jedną z pierwszych czynności Piusa X, podjętych zaraz po wyborze w 1903 roku był Jego osobisty bardzo czynny udział w procesie beatyfikacyjnym Ojca Marka d’Aviano, znanego z nam z historii Jana III Sobieskiego i Odsieczy Wiedeńskiej. Papież sam przewodniczył trybunałowi procesowemu i zadawał od siebie pytania.

  W 1904 roku wystosował na ręce prymasa Polski , arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, księdza Stablewskiego, serdecznie napisany list, którym podniósł i pokrzepił ducha narodu polskiego.

  W 1905 uczynił szambelanem papieskim ks. Adama Sapiehę.

  W 1905 beatyfikował śląskiego jezuitę Melchiora Grodzieckiego.

  W 1906 wyniósł do godności bazyliki świątynię jasnogórską, ustanawiając dzień 26 sierpnia uroczystością Matki Boskiej Częstochowskiej.

  W 1907 roku kanonizował pracującego niegdyś również w Warszawie Morawianina, św. Klemensa Marię Holbauera (Dworzaka).

  W 1908 zezwolił dla Polski na wpisanie wezwania „Królowo Korony Polskiej”, używanego od czasów króla Jana Kazimierza na stałe do Litanii Loretańskiej, oddając Polskę pod szczególną opiekę NMPanny.

  W 1909 ustanowił dla diecezji lwowskiej i przemyskiej święto Królowej Korony Polskiej, wyznaczając dzień święta na 1 kwietnia.

  W 1910 roku przesłał do Częstochowy drogocenne korony, które 22 maja zawieszono na cudownym Obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej (uprzednio świętokradcy dokonali kradzieży koron).

  Doprowadził też do uroczystych koronacji wielu innych polskich obrazów Matki Bożej, m.in. w Dzikowie (1904), Lwowie (1905), Krakowie (1907) i Sulisławicach (1913).

  W 1910 założył w Rzymie hospicjum dla polskich studentów.

  W 1910 roku pochwalił projekt powstającej wówczas specjalnie, polskiej (Płockiej) instytucji tzw. Księży Misjonarzy Diecezjalnych i nadał jej szczególne przywileje.

  W 1911 roku po śmierci kardynała Puzyny wyniósł na stolicę biskupią krakowską i osobiście konsekrował swego przybocznego szambelana, pod koniec życia kardynała Sapiehę.

  Mianował pierwszych polskich biskupów dla Polonii amerykańskiej: w 1908 ks. Pawła Piotra Rhode i w 1913 ks. Edwarda Kozłowskiego.

  http://radio.radiopomost.com/z-polski/3346-sw-pius-x-papiez-polak

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s