JE x. biskup Oliwer Oravec nie żyje

bp oravec10 lipca 2014 roku zmarł na atak serca JE x. biskup Oliwer Oravec, słowacki duchowny, urodzony w 1941 r. Początkowo związany z czechosłowackim Kościołem podziemnym, w którym otrzymał święcenia kapłańskie (1968 r.), w latach emigracji przyjął stanowisko teologiczne sedewakantyzmu. 21 października 1988 r. w Monroe został konsekrowany na biskupa przez JE x. biskupa Roberta Fidelisa McKennę OP. Był duszpasterzem katolików nie tylko na Słowacji, lecz także w Czechach, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. W czerwcu 2006 roku, podczas wizyty duszpasterskiej w Krakowie, udzielił Sakramentu Bierzmowania polskim wiernym.

Pogrzeb odbędzie się 18 lipca o godz. 12.00 na cmentarzu miejskim w Preszowie na Słowacji. Mszę Świętą i uroczystości żałobne sprawować będą JE x. biskup Józef Antoni Rodríguez i x. Jakub Kosek.

Réquiem æternam dona ei Domine et lux perpetua lúceat ei.

Publikacje JE x. biskupa w języku polskim:

Prawda o Kościele

Osculator Alchoranis

Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi Panny

Notka za: portal Organizacji Monarchistów Polskich. Na tymże portalu można również zobaczyć i usłyszeć relację z pogrzebu Ekscelencji.

Pelagiusz z Asturii

4 comments on “JE x. biskup Oliwer Oravec nie żyje

 1. dzieńdoberek pisze:

  https://glostradycji.blogspot.com/2014/07/zdjecia-i-film-z-pogrzebu-je-sp-ks-bpa_9565.html

  https://glostradycji.blogspot.com/2014/07/zdjecia-i-film-z-pogrzebu-je-sp-ks-bpa.html

  https://glostradycji.blogspot.com/2014/07/uroczystosci-pogrzebowe-je-ks-bp.html

  https://glostradycji.blogspot.com/2014/07/zmar-je-ks-bp-oliwier-oravec.html
  https://kin-rchristusrex.blogspot.com/2014/07/je-x-biskup-oliwer-oravec-nie-zyje.html

  https://picasaweb.google.com/112443859900494513571/PogrzebJEKsBpOliveraOraveca

  https://tenetetraditiones.blogspot.com/2014/07/je-x-biskup-oliwer-oravec-wspomnienie.html

  Z niekłamanym smutkiem zareagowałem na wiadomość o śmierci x. biskupa Oliwera Oraveca, która nastąpiła w czwartek 10 lipca. Opatrzność Boża w dziwny sposób splotła nasze losy. Poznałem x. biskupa na przełomie 2005 i 2006 r., będąc jeszcze młodym kapłanem. Zawdzięczam Mu umocnienie w decyzji opuszczenia Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, co dla mnie jest aż do tej pory źródłem wielu łask. Niestety nie było nam dane współpracować długo na niwie Pańskiej ze względu na spore różnice w pojmowaniu teologii, ale i w sprawach duszpasterskich. Niemniej zachowuję JE x. biskupa Oraveca we wdzięcznej pamięci jako Osobę, która mi pomogła w trudnych okolicznościach mojego powołania.

  Czy są znane te „różnice w pojmowaniu teologii”?

  • Szanowny Panie,

   Przynajmniej zainteresowanym. Na pewno nie były one tak znaczne, by strony nie uznawały się za katolików. Niemniej jednak skoro sprawa nie dotyczy zbawienia dusz jednostek, ani nie jest publiczna, to nie wypada publicznie dociekać, zgodnie z najbardziej podstawowymi zasadami savoir vivre‚u.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz z Asturii

   • Narodowiec pisze:

    Jednak ks Trytek uważa inaczej, twierdząc że były to spore różnice. Również posiadam obszerną wiedzę w tym temacie i uważam stanowisko śp. biskupa Oraveca za zgodne z nauką KK – inne to celowe mieszanie i rozmienianie na drobne. Swoją drogą to ciekaw jestem czy jacyś fartuszkowi „tradycjonaliści” nie pomogli bp Oravecowi zabrać się z tego świata – znam wiele takich „przypadków”. Jego nagłe odejście to wielki cios dla katolików.Ta sprawa że tak powiem śmierdzi na kilometr. Oczywiście to moja prywatna opinia i nie każdy musi się co do niej zgodzić. Pozdrawiam!

    • Szanowny Panie,

     Skoro „były to spore różnice”, a „stanowisko śp. biskupa Oraveca [jest] zgodne z nauką KK”, to znaczy, że stanowisko x. Rafała Trytka jest sporo różne od nauki Kościoła…

     Dziwne, nie będę się tu publicznie spierał o poglądy duchownych, ale wiem, że x. Trytek wcale nie uważał tych różnic za wielkie.

     In Christo Rege,
     Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s