W rocznicę konsekracji J. Eks. x. bpa Roberta Neville

Ksiądz Biskup Robert L. Neville

bp. Robert NevilleRobert L. Neville urodził się w Southampton, stan Nowy Jork, w 1972 roku. W 1990 roku, po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do Seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winonie, stan Minnesota (prowadzonego przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X, założone przez arcybiskupa Marceliego Lefebvre’a), gdzie spędził następne sześć lat przygotowując się do kapłaństwa. Ukończywszy swe studia został wyświęcony na kapłana przez Jego Ekscelencję Ryszarda N. Williamsona 22 czerwca, 1996 roku.

W sierpniu 1996 roku xiądz Neville przyjął swój pierwszą i jedyną posługę duszpasterską w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X przy kościele św. Józefa w Richmondzie, stan Michigan. W tygodniu uczył religii w parafialnej szkole podstawowej i jeździł z Najświętszym Sakramentem po całej Metropolii Detroit. Z końcem tygodnia jeździł do Mancelony, Grand Rapids i Redfordu, stan Michigan, aby odprawiać Mszę niedzielną. Podczas pierwszego roku swego kapłańskiego życia poważnie rozważał kwestię kościelnego autorytetu i jego kapłańskiego apostolatu bez zatwierdzenia ze strony hierarchii w jedności z Janem Pawłem II.

Jesienią 1997 roku xiądz Neville zdecydował, że nie może już w zgodzie z sumieniem sprawować swych kapłańskich funkcji pod auspicjami Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Eklezjologiczne stanowisko i podejście Bractwa, stwierdził, było schizmatyckie, ponieważ jego działania (choć obiektywnie dobre) zadawały kłam nieszczerym zapewnieniom lojalności i posłuszeństwa wobec człowieka, którego miało uważać za Biskupa Rzymu.

W grudniu 1997 roku xiądz Neville spotkał się z Przełożonym Generalnym Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, Jego Ekscelencją Bernardem Fellay, aby osobiście mu oznajmić swoje odejście z Bractwa.

W trakcie następnych siedmiu lat xiądz Neville współpracował razem z innymi kapłanami sedewakantystycznymi. W tygodniu uczył religii i łaciny w Akademii Maryi Wspomożenia Wiernych w Warren (stan Michigan), w końcu zostając jej dyrektorem. Wypełniał również różne obowiązki duszpasterskie przy kościele Maryi Królowej Męczenników, najpierw w Warren, a później, w Fraser, stan Michigan, między innymi cotygodniowe nabożeństwa, spowiedzi, wykłady dla nawróconych, zajęcia przygotowujące do małżeństwa, wizyty u chorych z Najświętszym Sakramentem w całej Metropolii Detroit. Posługiwał również jako spowiednik i kierownik duchowy Sióstr Dominikanek Niepokalanego Serca Maryi pracujących w Warren. Z końcem tygodnia podróżował do Columbus, stan Ohio i do Milwaukee, stan Wisconsin, aby odprawiać niedzielne Msze w kaplicach tradycyjnych.

W czerwcu 2004 roku Jego Ekscelencja Robert F. McKenna, OP, poprosił xiędza Neville o przyjęcie sakry biskupiej. W lipcu 2004 xiądz Neville założył kaplicę św. Dominika w Highland, stan Michigan. W grudniu 2004 roku, po znaczącej modlitwie i wahaniach xiądz Neville zgodził się przyjąć sakrę biskupią. Został więc konsekrowany na biskupa przez Jego Ekscelencję Roberta F. McKennę, OP, w kaplicy św. Dominika w Highland, stan Michigan, 28 kwietnia 2005 roku. Obecnie biskup Neville posługuje wiernym przy kaplicy św. Dominika w Highland, gdzie nadal jest spowiednikiem i kierownikiem duchowym Sióstr Dominikanek.

Z języka angielskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: strona Kaplicy św. Dominika. Do powyższego warto dodać, że na prośbę biskupa McKenny, bp Neville konsekrował 30 listopada, 2006 roku xiędza Morello, Założyciela Zgromadzenia Sług Jezusa i Maryi. Polecam list x. Neville, w którym wyjaśnia swoje powody, dla których opuścił FSSPX. Dopiero szukając tego tekstu, na który kiedyś trafiłem, zorientowałem się, że powyższa notka biograficzna już została wcześniej przetłumaczona na język polski.

Reklamy

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s