Katolicka Koronka do Miłosierdzia Bożego

Sacro Cuore diu Gesu2Katolicka Koronka do Miłosierdzia Bożego
X. Rafał Trytek

Prawie wszystkie osoby mówiące o Koronce do Miłosierdzia Bożego mają na myśli tę, która pochodzi od s. Faustyny Kowalskiej. Nie wiedzą one, że nazwa jest „zapożyczona” od wcześniejszej wersji, która posiada kościelne imprimatur. Dla użytku wiernych podajemy oryginalną, zatwierdzoną przez Kościół koronkę, z Nowego Brewiarzyka Tercjarskiego:

*****

Ojcze nasz, Zdrowaś Marjo, Chwała Ojcu.

O Serce Jezusa, nie mieć miłosierdzia nad nędznymi grzesznikami jest to rzecz niemożliwa dla Ciebie. Przeto Cię błagamy, zmiłuj się nad nami, użycz nam łask wszelkich, o które Cię prosimy, przez Niepokalane i bolejące Serce Marji, Matki Twojej, Matki naszej, której nigdy nic odmówić nie możesz.

10 razy: O mój Jezu miłosierdzia.

Modlitwa wraz z westchnieniem powtarza się pięć razy, na końcu dodaje się Ojcze nasz i Zdrowaś Marjo.

Za: Nowy Brewiarzyk Tercjarski, ułożony przez O.L.K., wydanie trzynaste, Kraków 1928.

Imprimatur: Kraków 28 III 1894, kard. A. Dunajewski, Reimprimatur: Kraków 26 IV 1928, bp Adam Stefan Sapieha

Źródło: legitymizm.pl.

5 comments on “Katolicka Koronka do Miłosierdzia Bożego

 1. Damian pisze:

  Nie jestem sedewakantystą, ale nawet przyjmując Wasze założenie o braku Papieża i niemożności zatwierdzenia Koronki przez JP2, pytam się: Co jeśli s. Faustyna naprawdę miała objawienia i Pan Jezus prosił o tą koronkę? Wolicie odmawiać tą ułożoną przez ludzi (nawiasem mówiąc ładną) czy Boga?

  • Szanowny Panie,

   Co do „nabożeństwa” siostry Faustyny, stosujemy się zasadniczo do dokumentu przytoczonego tutaj: https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2014/04/27/potepienie-nabozenstwa-do-milosierdzia-bozego/ (ale nie tylko).

   Bądź, co bądź, żadna (prawowita/prawdziwa) władza kościelna nie zatwierdziła widzeń s. Faustyny ani jej „nabożeństwa”.

   Katolicy trzymają się tego, co Kościół zatwierdził i tylko z tym się liczą. Powyższą koronkę zatwierdził Kościół, a tej od s. Faustyny – nie. Nie jest to kwestia preferencji („wolimy”), tylko zmysłu katolickiego. Natomiast nie jest mi znana żadna koronka ułożona przez samego Boga. Tym się różnimy od protestantów, że wszystko musi być zatwierdzone przez Kościół, który Pan Nasz Jezus Chrystus założył, jako pewnego i widzialnego depozytariusza prawdy.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 2. Paweł pisze:

  Laudetur Iesus Christus !

  Panie Pelagiuszu, czy jest jakieś źródło tej Koronki ułożonej przez Papieża Piusa IX w 1847 r. ? Czy posiada ona imprimatur Kościoła ? http://rozance-i-koronki.blog.pl/tag/koronka-do-milosierdzia-bozego-ulozona-przez-bl-papieza-piusa-ix-w-1847-roku/ Czy można powiedzieć, że jest tak jak niektórzy twierdzą, że Różaniec Św. posiada większą moc niż Koronka, a tzw. „Koronka” będąca pełna błędów teologicznych nie jest zatwierdzona przez Kościół i „wprowadzona została” tylko po to, żeby odciagnąć ludzi od Różańca ?

  z Panem Bogiem
  Paweł

  • LICh!

   Szanowny Panie,

   Nie znam się na koronkach, nie znam i tej.
   Strona ta natomiast jest bez wątpienia niekatolicka, zawiera „koronki anglikańskie”, nowy „katechizm”, jakieś odnośniki do „dzieł” Kiko Arguello. Brakuje tam tylko jeszcze muzułmańskich „koronek”, ale może wkrótce się jeszcze pojawią.

   Katolickich koronek jest natomiast wiele. Na przykład ta: https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2014/04/27/katolicka-koronka-do-milosierdzia-bozego/.

   Co zaś się tyczy nowoczesnej „koronki do Miłosiedzia Bożego”, wystarczy mi ostrzeżenie Swiętego Oficjum w całej tej sprawie oraz to, że koronka ta nie jest zatwierdzona przez Kościół.

   Różni święci różnie pisali o różnych prywatnych formach pobożności. Z pewnością najlepszą jednak ich miarą jest ilość odpustów udzielonych za nabożne ich odprawienie.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 3. Paweł pisze:

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !

  Słuszne spostrzeżenia Panie Pelagiuszu. Najlepiej trzymać się wszystkiego tego, co przez Kościół Katolicki jest zatwierdzone i my o tym wiemy. Dziwne jest to, że „Koronka do Miłosierdzia Bożego ułożona przez Papieża Piusa IX” nie ma żadnego znanego imprimatur. Ponadto „święto Miłosierdzia Bożego” jest przez niektórych jak sie domyślam celowo mylone ze świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult ten rozpoczął sie ok. 1000 lat temu, w 1856 r. Papież Pius IX rozszerzył kult ten na cały Kościół katolicki (czyli cały świat). W internecie krążą informacje jakoby Papież Pius IX 8 maja 1853 r. wyznaczył pierwszą niedziele po Trójcy Przenajświętszej jako obchód święta „Miłosierdzia Bożego” – wydaje mi sie, że to zwykłe kłamstwo. http://mariateresa.pl/index.php/8-artykuly/artykuly/256-12-kwietnia-boe-miosierdzie-b-papie-pius-ix-papie-pius-xii-rzym-i-polska – druga informacja. Ciekawe ile odpustów udzielonych jest za nabożne odprawienie Koronki do Miłosierdzia Bożego z Pana powyższego artykułu.

  szczęść Boże
  Paweł

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s