Wielki Piątek: Stary ryt a ryt z ‘55/62

Peter Gertner, Crucifixion

Peter Gertner, Ukrzyżowanie

Wielki Piątek: Stary ryt a ryt z ‘55/62
x. Antoni Cekada

Wielki Piątek pierwotnie nie miał żadnej ceremonii liturgicznej. Nie odprawiano żadnej Mszy, ponieważ, jak w V wieku wyjaśnił Papież Innocenty I, był to dzień, w którym „Apostołowie ukryli się z obawy przed Żydami”.

Z czasem jednak Kościół ustanowił ceremonię liturgiczną na ten dzień. W tradycyjnym rycie składa się ona ze Mszy Katechumenów, uroczystych oracyj, adoracji krzyża i Mszy darów uprzednio uświęconych.

Podczas Mszy darów uprzednio uświęconych kapłan z powrotem przynosi Hostię z ciemnicy i sprawuje pewne obrzędy Mszy przy ołtarzu (włącznie z podniesieniem), po czym spożywa Hostię.

Obrzęd Wielkiego Piątku w Odnowionym Porządku Wielkiego Tygodnia z 1955 roku, który Bugnini i spółka stworzyli jest obrzędem Komunii*. Oto niektóre ze zmian:

– Pierwsza część ceremonii z 1955 roku sprawowana jest od sedilii, a nie od ołtarza (można pomyśleć o krześle przewodniczącego w stylu Novus Ordo). Celebrans nie czyta lekcji z Pisma świętego, jeśli [inny] szafarz ją śpiewa.

– Celebrans, ubrany w kapę (zamiast ornatu) i po obu stronach asystowany przez świętych szafarzy, śpiewa uroczyste oracje z księgi ułożonej dokładnie pośrodku ołtarza, co jest anomalią w obrządku rzymskim.

– W ceremonii z 1955 roku uroczyste oracje poddane zostały pierwszej serii zmian dla sprawy ekumenizmu:

(1) Modlitwa za heretyków i schizmatyków została przemianowana na Modlitwę o jedność chrześcijan.

(2) Tam, gdzie stary ryt wskazuje, że nie ma być przyklęknięcia podczas modlitwy za żydów, nowa modlitwa wskazuje, że przyklęknięcie ma być zrobione. Pominięcie przyklęknięcia w starym rycie było uznane za „antysemickie”.

– Ryt z 1955 roku wprowadza nową opcję dla adoracji Krzyża. Kapłan, stojący na stopniu [ołtarza], trzyma w powietrzu krzyż, a ludzie adorują go w ciszy, zamiast podchodzić do balasek, aby go pocałować. Opcja ta znajduje się w obrzędzie Novus Ordo.

– Wszystkie mistyczne ceremonie Mszy darów uprzednio uświęconych zostały zniesione:

(1) Nie ma uroczystej procesji z ciemnicy z Najświętszym Sakramentem, której towarzyszy śpiew hymnu Vexilla Regis.

(2) Szczątkowy obrzęd Ofertorium wraz z jego przygotowaniem kielicha i okadzeniem wyleciał, a podniesienie zostało zniesione.

(3) Ludzie recytują całe Pater noster (Ojcze nasz) razem z kapłanem – praktyka, która jest całkowicie sprzeczna z tradycją liturgiczną rytu rzymskiego wspomnianą przez św. Augustyna.

(4) Przestrzega się prostego obrzędu komunii z rytuału rzymskiego. Wszyscy mogą przyjąć Komunię.

(5) Po raz kolejny psalm responsoryjny może być śpiewany podczas Komunii.

Z języka angielskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: Quidlibet. Blog x. Cekady. Cała seria opracowań x. Cekady dotycząca zmian w obrzędach Wielkiego Tygodnia z 1955 roku: Niedziela PalmowaCiemna Jutrznia, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. Wszystkie artykuły dotyczące tej reformy (artykuły x. kan. Gromier, x. Cekady, x. Dolana, x. Ricossy). Przypis tłumacza: * X. Cekada używa terminu „communion service”, czyli obrzęd, nabożeństwo, ceremonia Komunii, dokładnie tak, jak u Protestantów (niezależnie od ważności sakramentu, chodzi o sam rytuał używany).

Reklamy

4 comments on “Wielki Piątek: Stary ryt a ryt z ‘55/62

 1. Triduum Święte w Polsce odprawiane według starożytnego rytu rzymskiego: http://www.sedevacante.eu/porzadek.php
  Dla tych, którzy nie mogą być obecni na ceremoniach liturgicznych: Triduum Święte na żywo z parafii św. Gertrudy Wielkiej w USA (należy dodać sześć godzin, tzn. sześć godzin później, a ułatwia to nam w Europie, że x. bp Dolan i księża z parafii św. Gertrudy zachowują tradycję wczesnego odprawiania obrzędów, jak do 1955 roku).

 2. O reformach obrzędów Wielkiego Tygodnia pisałem w komentarzu, w którym podane są także materiały omawiające różne aspekty tego tematu: https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2014/01/06/abp-lefebvre-o-soborze-watykanskim-ii/comment-page-1/#comment-3446. Jutro pojawi się ostatni krótki tekst x. Cekady dotyczący Wigilii Paschalnej.

  Wszystkie teksty tego bloga o reformie Wielkiego Tygodnia z lat 1951-(1955)1962.

 3. antoninuspius pisze:

  Pamiętam dobrze jak u lefebrystów ten obrzęd jet mocno zmiksowany-wielokrotnie nawet zauważyłem że słynna modlitwa ,, pro perfidis judaeis” był odmawian na klęcząco.

  • Szanowny Panie,

   W FSSPX jest sporo różnych mieszanek liturgicznych. Ogólnie, poza kilkoma chwalebnymi wyjątkami, jest to środowisko, którego liturgicznie nie należy naśladować.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s