Pamięci bpa Guérard des Lauriers w rocznicę śmierci

Bp Guerard des LauriersBezspornie jeden z największych teologów dwudziestego wieku, jeden z głównych teoretyków odnośnie kwestii obecnego wakatu Stolicy Apostolskiej (opracował teorię wakatu formalnego, zwaną tezą z Cassiciacum), O. Ludwik Michał Guérard des Lauriers całe życie był przede wszystkim skromnym dominikańskim zakonnikiem. Przez prawie dwadzieścia lat był profesorem na Lateranie, polemizował z nową teologią i krytykował poglądy Teilhard de Chardin, opracowywał teologiczne podstawy do trzech wielkich dogmatów maryjnych: Wniebowzięcia, Współpośrednictwa i Współodkupicielstwa (te dwa ostatnie, rzecz jasna, nie zostały ogłoszone uroczyście wskutek rewolucji soborowej i głębokiej antymaryjności wszystkich heretyckich uzurpatorów), przez pewien czas był również spowiednikiem Papieża Piusa XII (został zastąpiony przez Augustyna Beę).

W latach soborowej rewolucji współpracował z konserwatywnym Coetus Internationalis Patrum oraz przygotował, jako główny autor, sławną „Krótką analizę krytyczną Novus Ordo Missae”. Następnie wykładał w międzynarodowym seminarium św. Piusa X w Ecône, skąd został usunięty w 1977 roku za nauczanie, że soborowi antypapieże nie są papieżami katolickimi (w tym czasie abp Lefebvre pragnął pogodzić się z nimi). W między czasie opracował stanowisko teologiczne zwane tezą z Cassiciacum. Konsekrowany na biskupa przez J. Eks. x. abpa Marcina Thuca 7 maja, 1981 roku, sam przekazał katolickie biskupstwo Niemcowi Gunterowi Storckowi (23 marca, 1984), amerykańskiemu dominikaninowi Robertowi McKennie (22 marca, 1986) i Włochowi Franciszkowi Munariemu, ówczesnemu przełożonemu Instytutu Matki Dobrej Rady (25 listopada, 1987). Zmarł 27 lutego, 1988 roku i jest pochowany na cmentarzu w Raveau (Francja), w miejscowości, w której spędził ostatnie lata swego życia na modlitwie i refleksji.

Episcopalis_consecratio_dominicani_guerard_des_lauriers_in_domo_thuc

Bp Guérard des Lauriers przyjmujący sakrę biskupią z rąk J. Eks. x bpa Piotra Marcina Thuca

Polecam nieco bardziej szczegółowy opis życia (niestety tłumaczenie jest niedokończone) z bloga Semper fidelis et paratus:

Boża iskra, część I

Boża iskra, część II

Boża iskra, część III

Boża iskra, część IV

Boża iskra, część V

Boża iskra, część VI

Boża iskra, część VII

Boża iskra, część VIII

Całość po włosku: „La vita di Mons. Guérard des Lauriers” i po francusku: „La vie de Monseigneur Guérard des Lauriers” autorstwa x. Józefa Murro IMBC.

Requiem aeternam dona ei Domine. Et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

Pelagiusz z Asturii

Reklama

8 comments on “Pamięci bpa Guérard des Lauriers w rocznicę śmierci

 1. ANTONINUS PIUS pisze:

  To była wielka postać, jedna z największych naszych czasów a tak powszechnie mało znana. Przy całym szacunku do osoby arcybiskupa Lefebvre-ten drugi jest nadmiernie przereklamowany, popełnił bardzo ciężki błąd usuwając o. Gerarda z funkcji rektora swojego seminarium-dziś FSSPX było by autentyczną awangardą a jest tym co mamy. Jak widać prawdziwe Boże dzieła dokonują się w głębokiej ciszy tak jak ostatnie lata tego biskupa. ( Mała uwaga do Pana Pelagiusza-narodowości piszemy wielką literą!).

  • Szanowny Panie,

   Słuszna uwaga, aż nie do wiary, że taki tam błąd był. O ile pamiętam, najpierw miałem przymiotniki, jak w przypadku bp McKenny, a potem przeszło na narodowości i mała litera została.

   Postaram się uważać na przyszłość.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 2. Janusz pisze:

  Pojawiła się w internecie odpowiedż bp. Sandorna na komentarze eleison dp. Wiliamsona krytykujące nas sedewakantystów czyli normalnych katolikówl Sam nie potrafię. Jest szansa na polskie tłumaczenie? Podobno zabójcze jak twierdzą na Cathinfo.
  Pozdrawiam : janusz z Mojrzeszowa

 3. DNR pisze:

  Przetłumaczcie wreszcie na polski jego teze. Myślę, że to byłby jeden z ważniejszych tekstów oparty na argumentacji dobrego teologa.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s