Na Boże Narodzenie

Pro Nativitate DominiMsze święte w Boże Narodzenie w Oratorium NMP Królowej Polski w Krakowie, ul. Józefa Sarego 18/2:

Pasterka – godz. 0:00

Druga Msza Św. (Anielska) – godz. 10:00

Trzecia Msza Św. (Królewska) w Oratorium Św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Wrocławiu, ul. Drohobycka 34/1 o godz. 17:00

W drugi dzień Oktawy, św. Szczepana, Pierwszego Męczennika:

Msza św. w Oratorium we Wrocławiu o godz. 10:00

Msza św. w Oratorium w Krakowie o godz. 18:00

Tym, którym odległość nie pozwala na słuchanie czy śpiewanie Mszy w kościele, polecam oglądanie Mszy świętej na żywo z parafii św. Gertrudy w Stanach Zjednoczonych i duchowe łączenie się z ofiarą oraz komunię duchową. Godziny Mszy świętych w Boże Narodzenie:

O północy czasu lokalnego Pasterka (w Polsce o szóstej rano, były przepiękne ceremonie Mszy z biskupem sprzed Bugniniego reform Mszału), o 9 rano Msza Anielska (w Polsce o 15:00), a o 11 Msza Królewska (17:00 czasu polskiego).

Kilka lektur, które szczególnie polecam ku duchowemu zbudowaniu:

Bp Karol Józef Fischer. Przemowa w nocy Bożego Narodzenia przed Jutrznią i Mszą pasterską. O nabożeństwie tejże nocy

Ks. Józef Stagraczyński. Kazanie na Boże Narodzenie. Cztery tysiące lat oczekiwania

Ks. Zygmunt Golian. Kazanie na uroczystość Bożego Narodzenia. O trzech stopniach, po których ku nam zstąpił Syn Boży, stawszy się człowiekiem

Abp Ignacy Hołowiński. Kazanie na Boże Narodzenie

„Pod Sztandarem Niepokalanej”. Czasopismo rzymskokatolickie. Nr 44. Grudzień 2013

Pelagiusz z Asturii

Reklama

2 comments on “Na Boże Narodzenie

 1. VCR pisze:

  Szanowny Panie, czy według Pana oglądanie bądź słuchanie Mszy świętej w razie niemożności osobistego w niej uczestnictwa jest obowiązkowe, o ile oczywiście dana osoba jest w stanie odebrać taką transmisję, a jeśli nie, to czy przedstawia jakąś wielką wartość, i dalej – czy usprawiedliwiona nieobecność na Mszy świętej niedzielnej lub świątecznej pociąga za sobą konieczność odbycia jakiś ściśle określonych w wymiarze jakościowym i ilościowym praktyk religijnych? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  • Szanowny Panie,

   Pytanie to jest natury raczej takiej, by było najlepiej kierowane do duchownego, którym nie jestem.

   Odpowiem jednak zgodnie z moją wiedzą i przekonaniami. Jestem pewien, że ogłądanie takiej transmisji nie jest obowiązkowe w sytuacji, gdy wysłuchanie czy odśpiewanie Mszy w kościele nie jest możliwe a odbieranie takiej transmisji możliwe. Uważam je za pożyteczne, ale nie za konieczne. Za pożyteczne uważano słuchanie Mszy na odległość także przez soborem, o czym pisze x. Cekada w artykule „Msze internetowe: duchowe korzyści”.

   Usprawiedliwiona nieobecność na Mszy świętej w dzień, gdy obecność jest obowiązkowa pociąga za sobą konieczność uświęcenia dnia świętego. W jaki sposób, ilościowo i jakościowo, tego nie wiem, zachęcam więc skontaktowanie się z x. Rafałem Trytkiem w tej sprawie. O ile wiem, nie było to jednak w żaden sposób ustalone w przeszłości.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s