Archanioł (Arcangelo) Corelli (1653-1713), Concerto Grosso dla dwóch skrzypców, cello, instrumentów strunowych i basso continuo w G moll „Fatto per la notte di Natale”, Op. 6 Nr 8, 1. Vivace, 2. Grave „Arcate, sostenuto e come sta”, 3. Allegro, 4. Adagio – Allegro – Adagio, 5. Vivace, 6. Allegro, 7. Pastorale (largo). Na okres Bożego Narodzenia polecam to muzyczne arcydzieło katolickiego baroku wspaniałego kompozytora włoskiego w kilku różnych interpretacjach.
I. Wspaniałe, jedno z najlepszych jakie znam, wykonanie pod kierownictwem Trevora Pinnocka (prawdopodobnie prowadzącegu tu zespół The English Concert):
II. W wykonaniu Musica Amphion pod kierownictwem Piotra Jana (Pietr-Jan) Beldera:
Mov. 1-3:
Mov. 4-5:
Mov. 6-7:
III. W wykonaniu I Solisti Veneti pod kierownictwem Klaudiusza Scimone:
IV. W wykonaniu Freiburger Barockorchester:
V. W wykonaniu Accademia degli Astrusi, pod kierownictwem Fryderyka Ferri’ego:
VI. W wykonaniu Słowackiej Orkiestry Kameralnej, pod kierownictwem Bogdana Warchala:
Pelagiusz z Asturii
II wykonanie, jest zdecydowanie najwierniejsze zasadom baroku, dodane ozdobniki tam, gdzie zwyczajowo się je dodawało, ręce się nie trzęsą, jak tym ze Słowacji. Reszta gra tylko to, co zapisano w nótach – albo nawet nie, a do tego III, V i VI na instrumentach współczesnych, które mają zupełnie inne brzmienie. W Accademia degli Astrusi grają chyba roboty, a tym z Freiburga myślałem, że struny pękną taką rąbankę z tego zrobili.
Barokowa muzyka jest przepiękna. Niestety, Włosi raczej nie używali trąb i kotłów, które od wieków były instrumentami ogłaszającymi nadejście króla. Dlatego wolę polski barok, na Boże Narodzenie akurat pasuje Pasterka Marcina Józefa Żebrowskiego. W internetach znalazłem tylko jej fragment:
http://tnij.org/pasterkawrzuta
Szanowny Panie,
I. wykonanie przypadło mi do gustu, ponieważ lubię szybszy barok. Ale ostatecznie nie mogę się z Panem nie zgodzić.
Co do Mszy Żebrowskiego także. Znam ją, jest przepiękna.
Rzeczywiście barok na nowoczesnych instrumentach powinienem był wyrzucić.
In Christo Rege,
Pelagiusz