W rocznicę konsekracji J. Eks. x. bp Daniela Dolana

Katolicy winni składać Bogu dzięki za odważnych mężów Bożych, którzy dość wcześnie pojęli powagę soborowego kryzysu, który utworzył modernistyczny neokościół planowany od dekad, i zrozumieli, że nie może on pochodzić od niezniszczalnej przez herezję Oblubienicy Chrystusa i obdarzonego przywilejem nieomylności Wikariusza Chrystusa na ziemi. W dwudziestą rocznicę konsekracji bp Daniela Dolana proponuję notkę biograficzną oraz zachęcam do modlitwy dziękczynnej w intencji Ekscelencji i jego apostolatu.

Pelagiusz

Ksiądz Biskup Daniel L. Dolan – Informacja biograficzna

bishop Dolan seated

Biskup Dolan podczas święceń x. Saavedry w Warren, Michigan, 30/11/2004

Wykształcenie i święcenia

Daniel Lytle Dolan urodził się w 1951 roku w Detroit, Michigan (Stany Zjednoczone). Rozpoczął swoje przygotowania do kapłaństwa w 1965 roku w archidiecezjalnym niższym seminarium duchownym w Detroit. Kontynuował swoje studia w Zakonie Cystersów i w seminarium Bractwa Św. Piusa X (FSSPX) w Ecône, w Szwajcarii, gdzie został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Marceliego Lefebvre’a 29 czerwca, 1976 roku (nota bene, były to święcenia, za które Arcybiskup został nagrodzony przez heretyka Montiniego suspensą a divinis – przyp. tłum.).

Jeszcze jako seminarzysta w Ecône, jesienią 1973 roku, doszedł do wniosku, że jedynym logicznym wyjaśnieniem nieprawości Nowej Mszy i błędów Soboru Watykańskiego II jest to, że Paweł VI, z powodu osobistej herezji, utracił papiestwo. Od tamtej pory stanowczo utrzymywał to stanowisko dotyczące Pawła VI i jego następców i ani razu nie uznał ich jako papieży w kanonie swej Mszy.

To wyjaśnienie sytuacji po Soborze Watykańskim II później stało się popularnie znane jako „sedewakantyzm” (od łacińskiego terminu oznaczającego interregnum między papieżami).

Praca misyjna w FSSPX

We wczesnym 1977 roku ksiądz Dolan powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskał sobie reputację elokwentnego kaznodziei i gdzie w przeciągu kilku lat założył ponad 35 tradycyjnych kaplic od wschodniego wybrzeża aż po zachodnie.

We wczesnym 1983 roku, jako część planu pójścia na kompromis z modernistycznym Watykanem, arcybiskup Lefebvre próbował narzucić „reformę liturgiczną” – Mszał Jana XXIII z 1962 – amerykańskim księżom FSSPX. Jednocześnie Arcybiskup nalegał, aby amerykańscy księża przyjęli skandaliczne stwierdzenia nieważności małżeństw udzielanych przez trybunały modernistyczne i aby pracowali z kapłanami wyświęconymi według sprotestantyzowanego rytu święceń promulgowanego przez Pawła VI w 1968 roku.

Dziewięciu księży, włącznie z x. Dolanem, odmówiło i natychmiast zostało usuniętych z FSSPX (czterech do nich później dołączyło).

Ekspansja w Cincinnati

X. Dolan kontynuował bez zmian swoją misyjną pracę duszpasterską i zwiększył liczbę działań w jego głównym kościele św. Gertrudy Wielkiej w Cincinnati, Ohio.

Parafia, którą sam założył w 1978 roku, jest jedną z największych (600 członków) i najlepiej zorganizowanych w Stanach Zjednoczonych.

W 1989 roku x. Dolan zainicjował kontakty ze Zgromadzeniem Maryi Królowej Niepokalanej (CMRI). Późniejsze dyskusje wykazały zgodę co do głównych problemów teologicznych (papież, nowe sakramenty).

W 1991 roku biskup Mojżesz Carmona, przywódca meksykańskiej organizacji tradycjonalistycznej Trento, poprosił 12 księży CMRI, aby wybrali jednego spośród siebie, by przyjął konsekrację biskupią. Biskup Carmona, szanowany proboszcz i były profesor seminarium w Acapulco, sam został konsekrowany na biskupa w 1981 roku przez arcybiskupa P. M. Ngo Dinh Thuca, byłego arcybiskupa Hué, w Wietnamie.

Księża CMRI wybrali x. Marka A. Pivarunasa, którego następnie zgodnie z planem konsekrował biskup Carmona.

W 1992 roku bp Pivarunas, z intencją wsparcia duchownych wcześniej należących do FSSPX poprosił x. Dolana o przyjęcie sakry biskupiej. Po znacznym wahaniu x. Dolan zgodził się w połowie 1993 roku.

Sakra biskupia

Niektórzy zachowali stary obrządek i sukcesję apostolską. Na zdjęciu bp Pivarunas konsekrujący x. Dolana w 1993 roku

Bp Pivarunas konsekrujący x. Dolana w kościele św. Gertrudy Wielkiej

X. Dolan został konsekrowany na biskupa w kościele św. Gertrudy Wielkiej w Cincinnati 30 października 1993 roku, w święto św. Andrzeja Apostoła, podczas uroczystej Mszy pontyfikalnej. Ryt trwał trzy godziny i wszystkie obrzędy Pontificale Romanum zostały zachowane.

Siedemnastu tradycyjnych katolickich kapłanów ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady uczestniczyło w ceremonii, razem z kilkoma setkami katolików z różnych części kraju.

Dostępne jest profesjonalnie przygotowane nagranie filmowe konsekracji.

Obecny apostolat

bishop dolan in france

Biskup Dolan głoszący kazanie w Nantes, Francja, 15/8/2000

Biskup Dolan nadal posługuje jako proboszcz kościoła św. Gertrudy Wielkiej w Cincinnati, Ohio.

Ponadto, biskup Dolan sprawuje skromną narodową i międzynarodową posługę duszpasterską. Udziela bierzmowania w kościołach w Stanach Zjednoczonych obsługiwanych przez byłych członków FSSPX, jak również dużo podróżował, aby sprawować obowiązki biskupie dla tradycyjnych kościołów i organizacji w Meksyku, Francji, Belgii, Polsce i Włoszech.

Biskup wyświęcił seminarzystów i kapłanów dla Trento, Instytutu Mater Boni Consilii z Verrua Savoia we Włoszech i innych organizacji.

W szczególności popierał założenie w 1995 roku Seminarium Trójcy Przenajświętszej w Warren (Detroit), Michigan, które obecnie oferuje pełny tradycyjny program seminaryjny.

Informacje na temat posługi duszpasterskiej biskupa Dolana pojawiają się w biuletynie kościoła św. Gertrudy Wielkiej, który ukazuje się kilka razy w roku i wysyłany jest nieodpłatnie tym, którzy o niego proszą.

Z języka angielskiego tłumaczył Pelagiusz z Asturii. Źródło: traditionalmass.org. Zdjęcie z konsekracji bp Dolana dodane zostało przez Pelagiusza. Przy okazji polecam audycje radiowe z biskupem Dolanem dostępne na stronie radia True Restoration (I. Szkaplerz, II. Droga Krzyżowa, III. Woda święcona, IV. Modlitwa Anioł Pański, V. Litanie, VI. Różaniec, VII. Relikwie oraz na temat kontrowersyjnego x. Malachiasza Martina).

Reklamy

One comment on “W rocznicę konsekracji J. Eks. x. bp Daniela Dolana

  1. antoninuspius pisze:

    Dziękuję za to ważne przypomnienie. To co szczególnie jest godne zauważenia : ksiądz a potem biskup Dolan od samego początku odprawia Mszę bez komunii z heretykami, druga równie ważna sprawa to odmowa błogosławienia konkubinatów ( co w FSSPX jest przecież czymś zwyczajnym jak śnieg w styczniu, a potem chwalą się jak małe dzieci swoim ,, owocnym ” Apostolatem) , wreszcie odmowa na współpracę z nieważnie wyświęconymi ,, księżmi ” z Novus Ordo ( co obecnie jest tak rażące i obrzydliwe że woła wręcz o pomstę do nieba-brak mi dosłownie słów na opisanie tego potwornego oszustwa wobec zwykłych wiernych , tylko ludzie opętani przez diabła mogliby dopuścić się takiego świętokradztwa , jednocześnie potwornie oszukują tych nieszczęśników z Novus Ordo że ich ,, święconka ” są w porządku- PODCZAS GDY TAK NAPRAWDĘ SĄ TYLKO ŚWIECKIMI W SUTANNACH I NALEŻY POWTÓRZYĆ I ŚWIĘCENIA , I SAM KURS SEMINARYJNY!-ŻE NIE WSPOMNĘ O SAMYM GRUNTOWNYM ZBADANIU KWALIFIKACJI DO STANU DUCHOWNEGO!). Oby dobry Bóg dał nam w niedalekiej przyszłości jak najwięcej kapłanów takiego pokroju! Niech Bóg błogosławi tego uczciwego i niezłomnego biskupa i da wreszcie Kościołowi po ponad 50 latach papieża pokroju św. Piusa X!

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s