Munus docendi nieposłusznego Orzeszko

Munus docendi nieposłusznego Orzeszko

Po pierwsze, nie wiadomo, czy lepiej, czy nie, że „(nie)wyświęcony-przez-niebiskupa-kapłan” Orzeszko pisze dla lefebrystycznego „Zawsze wierni”. Świadczy to z pewnością o tym, gdzie przenosi się ów „(nie)wyświęcony-przez-niebiskupa-kapłan”. Musiał, zresztą dość szybko, zrozumieć, że „nie można jednocześnie podawać dłoni modernistom i chcieć zachowywać Tradycję” oraz w ten sposób „robić diabelską robotę” (abp Lefebvre) podporządkowując się apostackiej hierachii. Stanowi to przeszkodę nie do pokonania w pracy dla zbawienia dusz.

O dziwo jednak, „(nie)wyświęcony-przez-niebiskupa-kapłan” Orzeszko nie widzi jawnych sprzeczności w piramidalnych bzdurach, które głosi, zwłaszcza na temat hierarchii i posłuszeństwa. Bzdurach, inaczej tego bowiem nie da się nazwać.

Wielokrotne odniesienia do przełożonych („Pytaj przełożonego, jak najroztropniej działać”, „czy pytała taka owieczka swojego przełożonego”, etc. etc. etc.) w artykule pod tytułem „Ucieczka w marzenia” (dostępnym w Internecie, więc można sobie oszczędzić kilku złotych, nie kupując najnowszego numeru „Zawsze wierni”) pokazuje prawdziwy stan myślenia podporządkowanych modernistom pseudotradycjonalistów. Dziwi jednak, gdy takie wyrażenia pojawiają się w piśmie zbuntowanych przeciwko apostackiej hierarchii lefebrystów.

Akurat słusznie zauważa autor artykułu, że munus docendi jest „delegowaną władzą nauczania od Boga, której towarzyszy łaska święceń”. Nie jest ono tożsame z łaską święceń (ważnych!), ale jest przypadłością, a raczej proprium właściwym kapłanom czy biskupom, czyli właściwością, która normalnie towarzyszy święceniom. Same jednak święcenia nie dają jeszcze żadnej jurysdykcji duchownemu ważnie wyświęconemu, potrzeba do tego misji kanonicznej prawowitego przełożonego (biskup od papieża, kapłan od biskupa). Takiej misji kanonicznej, nawet fałszywej od uzurpatora Bergoglio, nie posiadają ani księża FSSPX, ani jego biskupi. Czyżby „(nie)wyświęcony-przez-niebiskupa-kapłan” Orzeszko wzywał wiernych czytających bractwowe pismo do podporządkowania się „biskupom” i „kapłanom” „okaleczonym, jak sam pisze, herezją modernizmu”? Verba docent, exempla trahunt. Dlaczego więc autor artykułu zrzucił słodkie jarzmo w jego mniemaniu posiadających misję kanoniczną przełożonych i poddał się tym, którzy żadnego munus docendi nie posiadają???

clown-bergoglio

Posiadający, wobec „(nie)wyświęconego-przez-niebiskupa-kapłana” Orzeszko, pełnię munus docendi i powszechną jurysdykcję Bergoglio. Ale jemu nie jest podporządkowany…

Po bardzo trafnym zwróceniu uwagi na ćwiczenie się w małych rzeczach i w spełnianiu obowiązków stanu (najprostsza i zarazem najtrudniejsza droga do świętości), nieszczęsne sofizmaty autora znajdują swój punkt kulminacyjny w przedostatnim akapicie artykułu:

„Czyń wedle wskazówek swojego kierownika duchowego, mając zawsze na uwadze najstraszliwszą pokusę, jaka może spotkać gorliwego katolika: jest to przekonanie, że aktualna sytuacja Kościoła jest tak zła, że nie ma już w nim hierarchicznego rządu! Skutkiem takiego myślenia jest przekonanie, że świeccy, zgodnie ze swoim rozeznaniem sytuacji (opierając się na Tradycji czy też objawieniach, więc mylić się nie mogą) powinni robić to, co uważają, że jest najlepszym sposobem ratowania tonącej Łodzi Piotrowej, ale jednocześnie traktując kler wyłącznie jako dostarczycieli sakramentów, bez podporządkowania się im poprzez posłuszeństwo w obawie, że są oni krypto-heretykami, którzy jak tylko będą mogli, doprowadzą nieuchronnie do zniszczenia ich Bożej inicjatywy.”

Trudno powiedzieć, czy jest to sekciarskie nawoływanie do podporządkowania się nieprawowitym przełożonym (duchownym FSSPX, którzy takiego podporządkowania nie mogą wymagać), czy też wywrotowe działanie mające na celu przekonanie czytelników pisma do podporządkowania się apostackiej hierarchii, której sam autor zdaje się wymykać obierając drogę Bractwa Św. Piusa X. Jeśli bowiem istnieje hierachiczny rząd w Kościele, to duchowni FSSPX są faktycznie schizmatykami („Toteż oznajmiamy, twierdzimy, określamy i ogłaszamy, że podporządkowanie Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia” – Bonifacy VIII, Unam sanctam). Jeśli go nie ma, jedynym logicznym rozwiązaniem jest rozpoznanie faktu wakatu Stolicy Apostolskiej.

Można mieć nadzieje, że droga „(nie)wyświęconego-przez-niebiskupa-kapłana” Orzeszko nie zakończy się na obecnym etapie, ale doprowadzi do zauważenia jawnych sprzeczności w niepodporządkowywaniu się hierarchii, którą uznaje się za prawowitą oraz do przyjęcia stanowiska sedewakantystycznego oraz ważnych święceń kapłańskich z rąk prawdziwego biskupa katolickiego. Nie będzie to pierwszy przypadek piszącego dla „Zawsze wierni” przyszłego sedewakantysty. Ale będzie to wspaniały przykład wierności integralnemu depozytowi Wiary katolickiej i odwagi, jaka z tej Wiary wypływa.

Tak, „aktualna sytuacja Kościoła jest tak zła, że nie ma już w nim hierarchicznego rządu”, bowiem jak naucza opinio communis katolickich kanonistów, za dwoma papieżami i dwoma Doktorami Kościoła:

„Papież, będący jawnym heretykiem automatycznie (per se) przestaje być papieżem i głową Kościoła, jako że natychmiast przestaje być chrześcijaninem (katolikiem) oraz członkiem Kościoła. Z tego powodu może on być sądzony i ukarany przez Kościół. Jest to zgodne z nauką wszystkich Ojców [Kościoła], którzy nauczali, że jawni heretycy natychmiast tracą wszelką jurysdykcję”. św. Robert Bellarmin (†1621), De Romano Pontifice. II, 30 (więcej cytatów).

Pelagiusz z Asturii

2 comments on “Munus docendi nieposłusznego Orzeszko

 1. Leo pisze:

  Czekaliśmy na komentarz w tej sprawie.

  • Szanowny Panie,

   Niestety, uzurpatorów (przykład i przykład) czy modernistów nie ubywa w FSSPX, ale przybywa.

   Choć może to dobrze. Więcej ludzi otworzy oczy.

   Bądź, co bądź, sprawa jurysdykcji czy munus docendi powinna stanowić część podstawowej wiedzy duchownych.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s