Karuzela się kręci. Czyli: krucjata uratowała FSSPX od (zamiarów) bp Fellaya, mówi bp Fellay, zapowiadając nową krucjatę

Franciszek, główny bohater

Bergoglio, główny bohater wszystkich niedawnych katolickich kontrowersji…

W dniach 11-13 października b.r. w Kansas City (USA) odbyła się doroczna konferencja wydawnictwa amerykańskiego dystryktu FSSPX „Angelus”. Obecny na konferencji bp Bernard Fellay, przełożony generalny FSSPX wygłosił wykład w sobotę, 12 października i odprawił Mszę z kazaniem w niedzielę.

W wykładzie, oprócz różnych mniej lub bardziej ciekawych wypowiedzi na temat dzisiejszego stanu Kościoła, padły następujące słowa warte szczególnej uwagi:

„Gdy widzimy to, co się obecnie dzieje [za Papieża Franciszka], dziękujemy Bogu, dziękujemy Bogu, że zostaliśmy zachowani przed jakiegokolwiek rodzaju porozumieniem z ubiegłego roku. I możemy powiedzieć, że jednym z owoców krucjaty [różańcowej], którą przeprowadziliśmy, jest to, że zostaliśmy zachowani przed takim nieszczęściem. Dzięki Bogu. Nie chodzi o to, że nie chcemy być katolikami, oczywiście, że chcemy być katolikami i jesteśmy katolikami, i mamy prawo być uznanymi za katolików. Ale nie będziemy narażać naszych skarbów z tego powodu. Oczywiście, że nie.”

Ekscelencja wspomniał także o swojej słynnej i tajnej „deklaracji doktrynalnej” z 15 kwietnia 2012 roku. Możemy się po raz pierwszy dowiedzieć, że należy ją rozumieć w świetle zasady zawartej w konstytucji Soboru Watykańskiego I Pastor aeternus: „Następcom Piotra został obiecany Duch Święty nie po to, aby oni przez Jego objawienie głosili jakąś nową naukę, ale aby z Jego asystencją święcie zachowywali i wiernie objaśniali przekazane przez Apostołów Objawienie, względnie spuściznę wiary” (Denz. 1836-1837). Tak zatem „wyjaśniał” swój soborowy tekst:

„A zatem branie jakiegokolwiek rodzaju zdań z tekstu pomijając tę zasadę jest braniem zdań, które nigdy nie były naszym myśleniem i naszym życiem. Te zdania same w sobie są niejednoznaczne, więc aby usunąć niejednoznaczność, chcieliśmy umieścić tę zasadę. Niestety, może to było zbyt subtelne i dlatego wycofaliśmy ten tekst, ponieważ nie był wystarczająco jasny, taki, jaki był napisany.”

Nie ma tu sensu przytaczać wypowiedzi bp Fellaya z przeszłości świadczących o jego optymiźmie wobec nadchodzącego pojednania z modernistami (można się odnieść choćby do Cor unum z marca 2012 roku). Bp Fellay po raz kolejny opowiada, jaki to jest on subtelny, że został źle zrozumiany i znowu manipuluje mówiąc, że wycofał tekst. Wiadomo bowiem, że tekst został odrzucony przez władze watykańskie 13 czerwca, gdy bp Fellay był w Rzymie, aby podpisać porozumienie.

Po słowach krytyki obecnego okupanta Watykanu („Mamy przed sobą prawdziwego modernistę”), podczas gdy nakazał niedawno, by we wszystkich przeoratach Bractwa widniał wizerunek Bergoglio, w niedzielnym kazaniu przełożony generalny FSSPX zapowiada kolejną krucjatę:

„Zapewniam was, następna krucjata jest niedaleko. Sięgnijcie po różaniec. Módlcie się na nim codziennie. Żyjemy w wielce niebezpiecznych dla Wiary czasach i potrzebujemy tej niebieskiej ochrony.”

Ci, którzy jeszcze pokładają nadzieje w FSSPX bp Fellaya, niech się przygotują na kolejny odcinek przygody. Karuzela się kręci.

Pelagiusz z Asturii

Fragmenty wypowiedzi Ekscelencji tłumaczył Pelagiusz. Źródło: Catholic Family News. Wszystkie nawiasy we fragmentach tłumaczonych od redaktora CFN.

Reklamy

5 comments on “Karuzela się kręci. Czyli: krucjata uratowała FSSPX od (zamiarów) bp Fellaya, mówi bp Fellay, zapowiadając nową krucjatę

 1. Smigly pisze:

  Jest coraz ciekawiej.
  Krucjata uratowała Bractwo przed straszliwym modernistycznym namiestnikiem Chrystusa na ziemi.
  Następną krucjate proponuje ogłosić w intencji uratowania Bractwa przed straszliwym, modernistycznym Kościołem Katolickim mistycznym ciałem Chrystusa.
  To juz zaczyna brzmieć jak bluźnierstwo.

  • Wybuchnąłem śmiechem. Nie wiem, czy się śmiać z sytuacji, czy co… bp Fellay chyba mówi poważnie.
   Miałem we wstępie przypomnieć, że dla bp Fellaya Kościół oficjalny to to samo, co katolicki, bo to wszystko „rzeczywiste”, ale się wstrzymałem.

   Pelagiusz

 2. -Rydz Edward z Jorgiem pisze:

  Bp. Fellay udaje GRECka:-)
  Ostatni ( dodatkowy 4 bp. ’88) będą pierwszymi ( przełożonym FSSPX ) niestety się spełniło.

  Gdyby podpisał z aniołem śmierci FSSPX porozumienie to teraz poprosiłby F(nie)1 o ponowienie ekskomuniki na czas okupacji?
  To porozumienie przyjęło charakter personalny B16 ok F(nie)1 nie;)

  Jak to leciało? B16 przygotował misterny plan – wskaże następce i wybrany zostanie jeszcze bardziej konserwatywny (soborowo) papież.
  Udało się…nabrać wojtylianów.

  • Szanowny Panie,

   Rzeczywiście, jakoś się udało dodać „małoletniego” wówczas x. Fellaya do consecrandi, ale nie wiadomo jak.
   Trzech było pierwotnie kandydatów: x. Tissier de Mallerais, x. Williamson i x. Faure. X. Faure niedawno temu potwierdził, że sam przedstawił kandydaturę x. de Galarrety…

   Całą sprawą nabrali się rzeczywiście tylko wojtylianie i inni ślepcy.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 3. w.adamczyk pisze:

  Ostatnio na polskiej stronie Bractwa można przeczytać o tym, jak to służalczo „niezmiennie odrzuca ono wszelkie formy antysemityzmu i nienawiści rasowej, ale także nienawiść we wszystkich jej przejawach”.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s