Pamięci Ojca świętego Piusa XII (†1958)

W rocznicę sede vacante.

Pope Pius XII       Pius PP XII (2 III 1876 – 2 III 1939 – 9 X 1958)

Requiescat in pace.

Pelagiusz z Asturii

Reklamy

4 comments on “Pamięci Ojca świętego Piusa XII (†1958)

 1. Trads pisze:

  Czy wybór kolejnego Ojca Świętego jest pewny (vide Objawienia NMP z Fatimy i kwestia poświęcenia Rosji), czy też Kościół może być pozbawiony Papieża do Sądu Ostatecznego?
  W jaki sposób, według Pelagiusza, może zostać wybrany kolejny Papież?

  • Szanowny Panie,

   O ile wiem, nie ma takiej obietnicy czy nauczania, które zapewnia o sukcesji papieży faktycznie zajmujących Stolicę Apostolską aż do końca tego świata.

   Odpowiedź na Pańskie pytanie znajduje się we wspaniałym tekście x. Cekady, „Tradycjonaliści, nieomylność i Papież”:

   Jeśli posoborowi papieże nie są prawdziwymi papieżami, to jak może Kościół pewnego dnia mieć znowu prawdziwego papieża? Oto kilka teorii:

   1. Bezpośrednia Boska interwencja. Ten scenariusz można znaleźć w pismach kilku uznanych mistyków.

   2. Teza materialno/formalna. Według niej, jeśliby posoborowy papież publicznie wyrzekł się herezji posoborowego Kościoła, to automatycznie stałby się prawdziwym papieżem.

   3. Niedoskonały Sobór Powszechny. Teolog Kajetan (1469 – 1534) i inni uczą, że gdyby kolegium kardynałów wyginęło, to prawo wyboru papieża przeszłoby na rzymskie duchowieństwo a następnie na Kościół powszechny (De Comparatione, 13, 742, 745).

   Każda z nich wydaje się przedstawiać pewne trudności. Ale nie powinno to dziwić, ponieważ dokładne rozwiązanie niecodziennego problemu w Kościele nie zawsze można przewidzieć z wyprzedzeniem. Widać to w poniższym komentarzu w Catholic Encyclopedia (1913): “Nie istnieją żadne kanoniczne przepisy regulujące władzę kolegium kardynalskiego sede Romana impedita, tj. w przypadku gdyby papież postradał zmysły albo stał się heretykiem; w takich wypadkach koniecznym byłoby odwołać się do nakazów zdrowego rozsądku i nauczania historii” (“Cardinal”, CE, 3, 339).

   Co więcej, aktualna niemożność dokładnego określenia sposobu wyboru w przyszłości kolejnego prawdziwego papieża nie czyni domyślnie w jakiś sposób z Pawła VI i jego następców prawdziwych papieży.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

 2. Leo pisze:

  Czy Rzym musi przetrwać w Rzymie? Czy w jakiejś innej szerokości geograficznej? Pytam poważnie.

  • Szanowny Panie,

   Przypuszczam, że wcale nie musi koniecznie przetrwać w Rzymie. Przynajmniej nie przez pewien czas. Kilku papieży sprawowało już swój urząd na wygnaniu, np. Grzegorz VII, jeśli się nie mylę.

   Obecnie jednak nie mamy prawdziwego papieża, ani w Rzymie, ani gdzie indziej. Krążą historie, że gdzieś jest jakiś podziemny Grzegorz XVIII, następca Grzegorza XVII (kard. Siriego), ale trudno w nie wierzyć. To, co pewne, to to, że obecnie apostaci okupują Watykan.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s