Sprzeciw wobec „samobójczej” deklaracji biskupów FSSPX i inne wieści

abbé MoulinDeklaracja biskupów Fellaya, Tissier de Mallerais i de Galarrety nie spodobała się nie tylko kilkunastu czy kilkudziesięciu „wywrotowcom” tworzącym tzw. ruch oporu. Otóż x. Karol Moulin, ten sam, który 29 czerwca 2012 roku napisał list otwarty do bp Williamsona wzywający Ekscelencję, by udał się jednak na lipcową kapitułę generalną FSSPX pomimo zakazu bp Fellaya, i tym razem odważył się wyrazić swój głos publicznie. I nie tylko swój zresztą. Przełożony bractwowego przeoratu w Nicei skierował w święto św. Michała Archanioła „List otwarty do zakłopotanych katolików czytających regularnie stronę La Sapinière” (chodzi o lasapiniere.info), w którym między innymi pisze:

Drodzy wierni,

Wiedzcie, że pomimo „zagłuszającej ciszy” pewnych członków Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X od publikacji „Deklaracji z minionego 27 czerwca” trzech z naszych czterech katolickich biskupów, pewna liczna kapłanów, sióstr i braci odrzuca ją albo wysuwa poważne zastrzeżenia zasadniczo z dwóch następujących powodów:

a) Za poważne i szkodliwe pominięcie (lub celowe odrzucenie) jasnego rozróżnienia między Kościołem katolickim wszechczasów a „Kościołem soborowym” […]

b) Za akapit 11 tej deklaracji, uznany za nie do przyjęcia i wadliwy, ponieważ otwarcie sprzeciwia się ostatecznym ustaleniom kapituły generalnej Bractwa z 2006 roku i który przewiduje odtąd możliwość porozumienia praktycznego […].

Oto poważne powody, dla których odrzucają tę „samobójczą” deklarację i wolą trzymać się tej historycznej, odważnej i proroczej [deklaracji] abp Lefebvre’a z 21 listopada 1974 roku.

[… (autor wspomina tu, między innymi, o około sześćdziesięciu członkach FSSPX, którzy od 2006 roku zostali usunięciu albo odeszli z Bractwa)]

Ksiądz Karol Moulin

Tłumaczenie własne za: La Sapinière. Podkreślenia jak w oryginale.

Ponadto, x. Oliwier Rioult otrzymał 28 sierpnia swe ostatnie napomnienie kanoniczne (podpisane przez bp Fellaya 28 maja!) wykluczające go z Bractwa (co mi potwierdził w udzielonym przedwczoraj wywiadzie – zapis francuski i tłumaczenie polskie w przygotowaniu). Natomiast x. Pinaud zna już kolejną datę swego w nieskończoność odkładanego procesu. 19 października będzie musiał odpowiedzieć na kilkanaście stron zarzutów (źródło: Un évêque s’est levé i informacje własne). Sędzią będzie x. Wuilloud, przełożony dystryktu Szwajcarii. Natomiast x. Waillez, przełożony dystryktu Holandii i Belgii włamywał się do sktrzynek swych współbraci i wypisywał z nich fałszywe wiadomości, co wykazało dochodzenie x. Quiltona (źródło: La Sapinière).

Warto też wspomnieć o „incydencie”, jaki miał miejsce podczas ubiegłorocznej kapituły generalnej FSSPX, o którym wiemy dzięki x. Faure, jednym z najstarszych członków FSSPX. Opisuje ten wypadek bp Williamson w swym ostatnim „Komentarzu Eleison” nr 325 „Decydująca chwila”.

Na koniec ostatni wywiad z bp Williamsonem przeprowadzony przez czeski blog Rex! (tłumaczenie na angielski, francuski, włoski, hiszpański, portugalski).

Pelagiusz z Asturii

One comment on “Sprzeciw wobec „samobójczej” deklaracji biskupów FSSPX i inne wieści

  1. List x. Moulin zniknął ze strony „La Sapinière”, nie wiadomo dlaczego. Może tam wróci. Bądź, co bądź, zdążyłem przetłumaczyć to, co istotne.
    Pelagiusz

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s