Papież św. Linus i apostolska tradycja nakrycia głowy u kobiet

Sanctus Linus fotoW dzisiejsze wspomnienie św. Linusa, papieża i męczennika, warto wspomnieć o pewnym apostolskim zwyczaju, który należy do tradycji, ale i przeszedł do prawa Kościoła katolickiego (w kanonie 1262 kodeksu z 1917 roku). Oto bowiem, co mówi Liber pontificalis, dzieło prawdopodobnie z VI wieku (wydane przez x. Duchesne w 1886 roku), o tym drugim Wikariuszu Chrystusowego Kościoła, który panował w latach 67-76:

„1 Linus, natione Italus, regionis Tusciae, patre Herculano, sedit ann. XI m. III d. XII. Fuit autem temporibus Neronis, a consulato Saturnini et Scipionis (56) usque ad Capitone et Rufo consulibus (67). Martyrio coronatur. 2 Hic ex praecepto beati Petri constituit ut mulier in ecclesia uelato capite introiret. Hic fecit ordinationes II, episcopos XV, presbiteros XVIII. Qui sepultus est iuxta corpus beati Petri, in Vaticano, sub die VIIII kal. Octubris.” (za: The Latin Library)

Co przełożone na naszą mowę przedstawia się następująco:

„1. Linus, narodowości włoskiej, z regionu Tuscii (dzisiejsza Toskania, część Umbrii i Lacjum), z ojca Herkulanusa, zasiadał (na Stolicy Piotrowej) lat jedenaście, miesięcy trzy, dni dwanaście. Było (to) zaś w czasach (za panowania) Nerona, od konsulatu Saturnina i Scypiona (56) aż po [czas], gdy konsulami byli Kapiton i Rufin (67). Otrzymał koronę męczeństwa. 2. Tenże z zarządzenia (zgodnie z zarządzeniem) błogosławionego Piotra ustanowił (dekretem), żeby kobiety do kościoła wchodziły z głową nakrytą. Dokonał święceń dwóch (niższych?), biskupów piętnastu, kapłanów osiemnastu. Pochowany jest przy ciele (w grobie) błogosławionego Piotra na Watykanie, dnia dziewiątego kalęd październikowych.” (tłumaczenie własne, kilka uwag w nawiasach też własnych)

W przyszłości pojawi się bardziej szczegółowe opracowanie tematu dla tych, którzy gardzą tradycjami pochodzenia apostolskiego i wolą iść za pomysłami nowinkarzy.

Pelagiusz z Asturii

8 comments on “Papież św. Linus i apostolska tradycja nakrycia głowy u kobiet

 1. antoninuspius pisze:

  W filmie ,, Pasja” pijaka Gibsona jest świetna scena kiedy Maria Magdalena zaraz po podniesieniu Krzyża Pańskiego zakrywa głowę przed Najświętszym Misterium. Scena kapitalna! Tak właśnie mają zachowywać się prawdziwe kobiety!

 2. Japolan pisze:

  Ośmielam się wyrazić hipotezę, że może ten Święty Papież – jako patron osób noszących imię „Linus” – mógł się przyczynić do sensownego rozwoju kariery aktorskiej pana Linusa Wahlgrena, którym (mym zdaniem) jest jednym z najlepiej grających aktorów swego pokolenia (niewielu jest takich w innych państwach europejskich). W tegorocznym cyklu szwedzkich kryminałów kapitalnie współgra z tym aktorem pani Uta Novotny (kolejna osoba wykonująca zawód aktorski z sensem).

  Zawody artystyczne (w tym aktorstwo) są związane z różnymi ryzkami, związanymi z problematyką moralną. Wskazałem na „scenę” szwedzką, ponieważ w Szwecji podejście do różnych zagadnień różni się od utrwalonego w Polsce. Jednak również w Szwecji można zauważyć wartościowe wykonywanie zawodu aktorskiego niekiedy o wiele bardziej wartościowego od aktorstwa w Polsce (szczególnie w promowanych filmach).

  Wielki Patron potrafi prawdziwie ubogacać życie tych, którym nadano określone imię; nawet w warunkach (mogłoby się zdawać) niesprzyjających.

  • Szanowny Panie,

   Ciekawa to hipoteza. Ja z kolei pokuszę się o własną: że ów Papież, jak i wszyscy katoliccy papieże po nim, nie pochwaliliby dzisiejszego przedsiębiorstwa kinowego, a wręcz potępiliby je.

   Ale to tylko osobista hipoteza. W żadnym wypadku nie „definitywna” czy „obowiązująca” wykładnia.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz z Asturii

   • Japolan pisze:

    Cieszę się z tego, że jesteśmy zgodni co do określenia „hipoteza”.

    Zdaję sobie sprawę z ryzykowności (również, a może głównie, moralnej) współczesnej produkcji filmowej. Szczególnie duże ryzyko wiąże się z [zupełnie nie na temat, usunięto – Pelagiusz]

  • papież dzieńdoberek pisze:

   To jeszcze żeby przyczynił się do rozwoju systemu operacyjnego Linuks stworzonego przez Linusa Torvaldsa i pokonania Windowsa:-)

   • Jacek Stypuła pisze:

    Linux to tylko jądro systemu, na którym opartych jest wiele systemów operacyjnych, e.g. Android, GNU, etc.

 3. antoninuspius pisze:

  Zauważyłem czcigodny Pelagiuszu że na Twoim blogu pojawia się coraz więcej niepoważnych wpisów od ludzi, którzy nie mają specjalnie nic do powiedzenia. Proponuję zająć się studiowaniem filozofii tomistycznej albo literatury masonoznawczej-niech tylko ci co mają coś konkretnego do powiedzenia umieszczają tutaj swoje wpisy. Z Maryją!

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s