O Szkaplerzu Matki Bożej z Góry Karmel

OurLadyOfMtCarmelNOVELLI16

Poważaj swój brązowy Szkaplerz

Jest on obietnicą zbawienia. „Ktokolwiek umrze odziany w to (Szkaplerz), nie zazna ognia wiecznego”. To jest obietnica, której Maryja dokonała 16 lipca 1251 świętemu Szymonowi Stock.

Twój Szkaplerz powinien więc obrać głebokie znaczenie dla Ciebie. Jest on bogatym darem sprowadzonym z Nieba przez samą Matkę Bożą. „Noś go pobożnie i wytrwale”, mówi do każdej duszy, „to jest moja szata”. Być w niego przyodzianym oznacza, że bezustannie myślisz o mnie, a ja, z mojej strony, zawsze myślę o Tobie i pomagam Ci zabezpieczyć sobie życie wieczne.”

Św. Alfons mówi „Tak, jak ludzie chlubią się tym, że inni noszą ich szaty, tak Najświętsza Maryja cieszy się, gdy Jej słudzy noszą Jej Szkaplerz jako znak, że oddali się w Jej służbę i są członkami rodziny Matki Bożej”.

Prawdziwe nabożeństwo do Maryi składa się z trzech rzeczy:
czci, ufności i miłości

Nie mówiąc Maryi, że Ją czcimy, kochamy i ufamy Jej, wyrażamy Jej to w każdej chwili dnia po prostu nosząc Szkaplerz

Szkaplerz jest zatem modlitwą

Pan Jezus nauczył nas mówić „Ojcze nasz”. Maryja nauczyła nas wartości Szkaplerza. Gdy używamy go jako modlitwy, Matka Boża przyciąga nas do Najświętszego Serca Jej Boskiego Syna. Dobrze jest zatem trzymać Szkaplerz w dłoni zwracając się do Niej. Taka modlitwa wypowiedziana, gdy trzyma się Szkaplerz jest tak doskonała, jak to tylko możliwe. Zwłaszcza w czasie pokusy potrzebujemy potężnego wstawiennictwa Matki Bożej. Zły duch jest całkowicie bezsilny, gdy noszący Szkaplerz wobec pokusy, obok swej cichej pobożności, wzywa Maryję. „Gdybyś był oddał się Mi, nie byłbyś popadł w takie niebezpieczeństwo”, było delikatnym wyrzutem Matki Bożej wobec błogosławionego Alana.

Medalik szkaplerzny

Wielu katolików może nie wiedzieć, że pragnieniem naszego Ojca świętego, Papieża, jest to, że Medalik szkaplerzny nie powinien być noszony w miejsce Materiałowego Szkaplerza bez wystarczającego powodu. Maryi nie może się podobać ten, kto zastępuje [Materiałowy Szkaplerz] medalikiem z próżności czy lęku przed otwartym wyznaniem swej religii. Takie osoby ryzykują nieotrzymaniem Obietnicy. Medalik nigdy nie był znany z jakichkolwiek cudownych obietnic – ochrony przypisywanych Brązowemu Materiałowemu Szkaplerzowi.

Ponieważ kochasz Maryjny Szkaplerz, często okazuj Mu cześć

Papież Benedykt XV udzielił odpustu 500 dni za każde ucałowanie Szkaplerza. Macierzyństwo Maryi nie ogranicza się do katolików, rozciąga się na wszystkich ludzi. Wiele cudów nawrócenia zostało zdziałanych dla niekatolików dobrej woli, którzy zostali skłonieni do praktykowania nabożeństwa szkaplerznego. „Chciałem się dowiedzieć, czy Maryja rzeczywiście i prawdziwie zainteresowała się mną. I w Szkaplerzu dała mi najbardziej namacalne zapewnienie. Muszę tylko otworzyć oczy. Przywiążała do tego Szkaplerza swą ochronę: ‘Ktokolwiek umrze odziany w to, nie zazna ognia wiecznego’.” … Święty Klaudiusz de la Colombière

Imprimatur: 16 lipca, 1941
† Thomas M. O’Leary, D.D.
Biskup Springfield

Z języka angielskiego tłumaczył Pelagius Asturiensis. Powyższy tekst zawarty jest w małej broszurce papierowej. Warty uwagi jest przede wszystkim akapit o medaliku szkaplerznym. Co do ostatniego akapitu, pozostaje kwestią sporną, czy Szkaplerz, będący sakramentale, można dawać niekatolikom. Są mądrzy teologowie, którzy twierdzą, że nie.

Reklama

4 comments on “O Szkaplerzu Matki Bożej z Góry Karmel

 1. antoninuspius pisze:

  Wczoraj przeglądałem stronę Neobractwa w Polsce i zauważyłem że 16 lipca jest tylko dzień ferialny 4 klasy a nie żadne święto Matki Bożej z Góry Karmel. Maryjność Menzingen można porównać do stolicy Państwa Krzyżackiego-Marienburg-zamek Marii-punkt z którego dowodzono eksterminacją pogańskich Prusów i chrystianizowano ich ogniem i mieczem.

  • Szanowny Panie,

   Nie można się z Panem niezgodzić. Jest to zapewne skutkiem przyjęcia rytu bugniniańskiego (bo trydenckim można go najwyżej nazywać per analogiam).

   Feria klasy 4 jest pojęciem nieznanym w historii liturgii rzymskiej.

   Podobnym praktycznym zastosowaniem rubryk mszału niebłogosławionego Jana XXIII było pominięcie zupełnym liturgicznym milczeniem dwóch Apostołów (!!!), o ile pamiętam Tomasza i Andrzeja, kilka lat temu (chyba w 2010 czy 2011), ponieważ ich wspomnienie liturgiczne wypadło w ważne niedziele (zapewne Adwentu). Czyli dwóch Apostołów nie istniało w liturgicznym kalendarzu według rubryk z 1962, co jest konkretnym dowodem ikonoklazmu tej wersji mszału. Podpada ona zresztą i innym punktom herezji antyliturgicznej dom Guerangera (jest ich w sumie dziesięć).

   In Christo Rege,
   Pelagiusz z Asturii

 2. Kochańska Agnieszka pisze:

  Witam
  Otrzymałam szkaplerz po mojej prababci (ma 105 lat) obok serca Jezusowego widnieje napis LAZZARO co on oznacza?

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s