Deklaracja Oporu FSSPX z okazji 25. rocznicy sakr biskupich

Kiepskiej z racji niedomówień, fatalnego akapitu 11 oraz braku jednego podpisu w deklaracji trzech biskupów FSSPX z 17 czerwca 2013 przeciwstawiamy niniejszą deklarację duchownych Tradycji katolickiej.

Deklaracja Oporu FSSPX z okazji 25. rocznicy sakr biskupich
29 czerwca 2013

Zjednoczeni, aby obchodzić 25. rocznicę heroicznej decyzji abp Lefebvre’a, który konsekrował prawdziwych katolickich biskupów dla obrony katolickiej wiary i zachowania ważnych sakramentów zagrożonych przez zniszczenie Kościoła, którego przyczyną pozostaje katastrofalny Sobór Watykański II, pewna liczba kapłanów wyraża swe zmartwienie wobec podobnego zniszczenia wywołanego obecnie wewnątrz Bractwa Św. Piusa X i zdecydowała się razem zrobić to, co mogą, aby ochronić Kościół i Bractwo przed tym niebezpieczeństwem, które wciąż się pogarsza.

Zaiste, podczas gdy ludzie Kościoła w Rzymie wykorzystali ostatnie 50 lat, aby próbować pojednać Kościół ze światem, w szczególności poprzez wolność religijną i ekumenizm Soboru Watykańskiego II, oto Przełożony Generalny Bractwa, przez ostatnie piętnaście lat robił wszystko, co było w jego mocy, aby propagować śmiertelne marzenie pojednania Tradycji katolickiej z soborowym Rzymem. Tak, na przykład, niedawna Deklaracja z 27 czerwca 2013 po raz kolejny pozostawia drzwi otwarte na ponowienie negocjacji z soborowym Rzymem (cf. nr 11).

Skutkiem tej próby pogodzenia rzeczy nie do pogodzenia w łonie Bractwa Św. Piusa X było wykluczenie z walki wielu dobrych kapłanów, postępujące burzenie dzieła abp Lefebvre’a i zagrożenie wiecznego zbawienia wielkiej liczby dusz. Powodem tego jest to, że Bractwo Św. Piusa X, które było kotwicą umocowaną w prawdziwej Wierze całego Kościoła, jest obecnie świadkiem, jak ta kotwica się odczepiła i dała się ciągnąć przez prąd. I podobnie jak władze Soboru Watykańskiego II straciły zaufanie wielu wiernych katolickich z powodu ich niejasności, dwulicowości i kłamstw, podobnie teraz liberalne władze Bractwa Św. Piusa X tracą wszelkie zaufanie wielkiej liczby tradycyjnych katolików z powodu ich zdrady Tradycji.

Ale co może zrobić ta grupa kapłanów oddalonych jedni od drugich, aby uratować sytuację? To Bóg uratuje swój Kościół nawracając papieża, gdy Jego Matka uzyska w końcu konsekrację Rosji jej Niepokalanemu Sercu. Bądź, co bądź, prawda nie zależy od liczby i dlatego pragniemy bardziej niż kiedykolwiek pozostać wiernymi programowi, który wyznaczył nam nasz Założyciel, abp Lefebvre:

„Święta Dziewica odniesie zwycięstwo. Zatryumfuje nad wielką apostazją, owocem liberalizmu. Jeszcze jeden powód, dla którego nie należy się trwożyć! Bardziej niż kiedykolwiek musimy walczyć o społeczne panowanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Nie jesteśmy samotni w tej walce: są z nami wszyscy papieże do Piusa XII włącznie. Wszyscy z nich walczyli z liberalizmem o wyswobodzenie od niego Kościoła. Bóg nie dał im zwycięstwa, ale to nie jest powód, by składać broń! Musimy wytrwać. Musimy budować, gdy inni burzą. Zniszczone cytadele należy odbudować, należy odtworzyć bastiony wiary: przede wszystkim świętą ofiarę Mszy wszystkich czasów, która formuje świętych. Następnie nasze kościoły, które są naszymi prawdziwymi parafiami, nasze klasztory, nasze liczne rodziny, nasze przedsiębiorstwa, wierne społecznej doktrynie Kościoła, naszych polityków motywowanych do prowadzenia polityki Jezusa Chrystusa – to jest cała tkanka chrześcijańskiego życia społecznego, chrześcijańskich zwyczajów, chrześcijańskich odruchów, które musimy przywrócić na skalę pożądaną przez Boga, w czasie kiedy Bóg tego zechce. Wszystkiego, co wiem, uczy nas wiara: nasz Pan Jezus Chrystus musi tu panować. Teraz, a nie tylko na końcu świata, jak chcieliby liberałowie!

Gdy oni niszczą, my zadowolmy się budowaniem. A większa jeszcze radość, gdy pokolenia młodych księży uczestniczą gorliwie w zadaniu odbudowywania Kościoła, aby zbawić dusze.” (Oni Jego zdetronizowali, rozdział XXXIV)

J. Eks. bp Ryszard Williamson FSSPX
Ksiądz Józef Pfeiffer FSSPX
Opat Tomasz z Akwinu O.S.B.
Ojciec Jahir FBMV
Ksiądz Jan Michał Faure FSSPX
Ksiądz Ronald Ringrose
Ksiądz Jan Karol Ortiz FSSPX
Ksiądz Hugon Ruiz FSSPX
Ksiądz Ernest Cardozo FSSPX
Ojciec Joachim FBMV
Ksiądz Ryszard Voigt FSSPX
Ksiądz Dawid Hewko FSSPX
Ksiądz Franciszek Chazal FSSPX
Ksiądz Valan Rajakumar FSSPX
Ksiądz Patryk Girouard FSSPX
Ksiądz René Trincado FSSPX
Ksiądz Oliwier Rioult FSSPX
Opat Rafał OSB
Ksiądz Edward Suelo FSSPX
Brat Placyd OSB
Brat Andrzej OSB

Z języka francuskiego tłumaczył Pelagius Asturiensis. Źródło: Avec l’Immaculée. Tłumaczenie na język polski porównane zostało z tekstem angielskim na stronie Our Lady of Mt. Carmel, który wydaje się być oryginałem deklaracji. Tekst z książki Oni Jego zdetronizowali za: piusx.org.pl.

4 comments on “Deklaracja Oporu FSSPX z okazji 25. rocznicy sakr biskupich

 1. Roman Katolik pisze:

  Apel do Wiernych Ruchu Oporu w Bractwie Św. Piusa X

  Szanowni Wierni Ruchu Oporu,

  To już ponad rok temu jak rozpoczął się ruch oporu przeciwko nowemu kierunkowi przyjętemu przez przywódców Bractwa Św. Piusa X (FSSPX). W ubiegłym roku byliśmy świadkami haniebnego wywiadu dla CNS udzielonego przez biskupa Fellaya, odroczenia święceń niektórych osób we wspólnotach zakonnych, fatalnych sześciu warunków z ubiegłorocznej Kapituły Generalnej FSSPX, wydalenia z FSSPX biskupa Williamsona i księży wiernych arcybiskupowi Lefebvre, prześladowania wiernych przez odmawianie im sakramentów i ostatnio ogłoszenia zdrady Wiary Katolickiej, to jest Deklaracji doktrynalnej biskupa Fellaya z dnia 15 kwietnia 2012. A pomimo tego wszystkiego, co usłyszeliśmy od kapłanów Bractwa (FSSPX), którzy byli specjalnie kształceni do walki z liberalizmem i modernizmem? Prawie nic! Tylko jeden biskup FSSPX (bp Williamson) i garstka kapłanów FSSPX mieli odwagę by dla dobra dusz nadstawić karku – księża: Pfeiffer, Chazal, Hewko, Ortiz, Girouard – by wspomnieć tylko kilka nazwisk. Niektórzy z kapłanów, którzy początkowo zaczęli się głośno wypowiadać, natychmiast zostali uciszeni i niestety zupełnie zamilkli.

  W odpowiedzi na te oburzające skandale wywołane przez przywódców FSSPX, wielu z nas zdecydowało się jakiś czas temu opuścić Bractwo na dobre. Inni podjęli tę decyzję niedawno. Jednak teraz jesteśmy głęboko przekonani, że już dostatecznie dużo wyszło na jaw, by ci którzy popierają Ruch Oporu opuścili kaplice FSSPX. Powinno być dla nas już jasne, że wśród biskupów i kapłanów FSSPX zanikła wola publicznej walki o wiarę. Nie postępują już tak jak Kościół zawsze postępował, to znaczy, nie piętnują już publicznie błędu bez względu na to kto go propaguje. Myśleliśmy, że takie milczenie ze strony kapłanów FSSPX jest czymś niemożliwym zważywszy na ich formację, jednakże fakty ostatniego roku mówią same za siebie. Boleśnie się przekonaliśmy o tym, że potępianie błędu było dla nich łatwe, gdy jego szerzyciele byli daleko, a tym samym mieli bardzo niewielki wpływ na ich codzienne życie. Ale męstwo przechodzi próbę wtedy gdy stawką jest własna pomyślność. Przykro to powiedzieć, ale większość księży FSSPX nie wykazała niezbędnego hartu ducha, gdy na własnym podwórku przydarzyła im się walka o chwałę Bożą i zbawienie dusz.

  Dlatego też, po uświadomieniu sobie tego stanu rzeczy, zwracamy się do was o zaprzestanie moralnego i finansowego wspierania neo-FSSPX i jego kapłanów. Dotyczy to również zaprzestania uczęszczania na Msze odprawiane w kaplicach FSSPX. Wiemy, że jest to bardzo trudna decyzja; musieliśmy przejść przez to samo. Brak spokoju wewnętrznego jest wielkim wrogiem duszy, ale teraz odzyskaliśmy równowagę ducha, ponieważ nasze działania są całkowicie zgodne z naszymi przekonaniami. Wiara jest najważniejsza, wszystko inne następuje po niej. Pamiętajcie, że Joannie d’Arc wzbroniono przyjmowania sakramentów, a mimo to, trwała ona w swoim przekonaniu do tego stopnia, że została spalona na stosie. Kto po Jej śmierci został ogłoszony świętym? Prosimy was zatem byście udzielili pełnego poparcia tym, którzy niosą teraz pochodnię arcybiskupa Lefebvre i co najważniejsze, katolickiej tradycji. To może z kolei zachęcić więcej kapłanów do przyłączenia się do ruchu oporu.

  Oddani w Jezusie, Maryi i Józefie

  Stephen Camidge
  Alena Camidge
  Tony La Rosa
  Michal Leonczuk
  Marzena Leonczuk
  Alicia Rusche
  James Saul
  Christine Saul
  Anthony Wahl
  Shawny Wahl

  http://www.ecclesiamilitans.com/2013/06/21/letter-of-appeal-to-the-faithful-of-the-resistance-2/

  http://www.therecusant.com/canadian-appeal

 2. […] 1) Zob. „Deklaracja Oporu FSSPX z okazji 25. rocznicy sakr biskupich”. […]

 3. […] z języka angielskiego Pelagius Asturiensis. Przypisy tłumacza: 1) Zob. „Deklaracja Oporu FSSPX z okazji 25. rocznicy sakr biskupich”. 2) Ang. „Christendom”, „Chrześcijaństwo” w znaczeniu łacińskiego christianitas, czyli […]

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s