Okropny upadek II. Komentarz Eleison nr CCCX (310)

Bp Williamson pondering

Okropny upadek II
J.E. bp Ryszard Williamson
Komentarz Eleison nr CCCX (310)
22 czerwca 2013

„Okropieństwo” może wydawać się być zbyt mocnym słowem na [określenie] zmiany kierunku wewnątrz Bractwa Św. Piusa X, która w końcu stała się jasna rok temu. Jednakże, jeśli Piekło jest okropne; jeśli nikt nie może go uniknąć bez wiary; jeśli Wiara została poważnie zagrożona w Kościele okaleczonym przez Sobór Watykański II, ale bastion prawdziwej Wiary został w sposób cudowny założony wewnątrz tego okaleczonego Kościoła; i w końcu jeśli ten bastion jest również obecnie kaleczony, wówczas „okropieństwo” może nie być zbyt mocnym słowem.

FSSPX jeszcze nie upadło całkowicie, ale upadło nisko i może upaść całkowicie. Kierownictwo, które zręcznie promowało ten upadek przez ostatnie 15 lat jest nadal u władzy. Trzymało się ono arcybiskupa Lefebvre’a gdy żył, ale nigdy nie rozumiało, albo zdecydowało przestać rozumieć, dlaczego w ogóle założył Bractwo, a mianowicie aby stawiać opór upadkowi soborowych ludzi Kościoła pragnących dostosować Kościół do olśniewającego, ale zepsutego nowoczesnego świata. Gdy już go nie było, ci przywódcy zostali bardzo prędko ponownie owładnięci tym blaskiem.

Obecnie ciągną za sobą w dół pewną liczbę starszych księży FSSPX i deformują młodszych. Jeśli chodzi o starszych kapłanów, dokładnie jak po Soborze Watykańskim II, ci, którzy zostali ukształtowani pod Arcybiskupem mogą odczuwać udrękę z powodu naginania ich przez Neobractwo, chyba że i do chwili, gdy zdecydują iść z prądem, ale w związku z tym ich sumienie będzie musiało zostać znieczulone. Jeśli chodzi o młodszych księży, dokładnie jak po Soborze Watykańskim II, skoro zostali normalnie zniekształceni w nowym kierunku, tylko sami mogą odnaleźć stary kierunek, ponieważ nie uczy się ich o co chodziło Arcybiskupowi. W rezultacie, z seminariów FSSPX powoli robi się neoseminaria. Ostrożność musi być zachowana polecając je osobom z powołaniem.

A bliżej szczytu FSSPX? Oto niedawne myślenie pewnego człowieka, który jest gruntownie obeznany z doktrynalnym stanowiskiem Arcybiskupa. Długi czas był jego obrońcą, ale odkąd rozmowy doktrynalne z lat 2009-2011 wykazały, że Rzym trwa w swym doktrynalnym błędzie, teraz on też, w 2013, popiera upadek Bractwa co do zasad podczas kapituły z 2012, gdy porzuciło porozumienie doktrynalne i ustanowiło warunki czysto praktycznego porozumienia. Jest jednak zadowolony, że w praktyce upadek nie przyniósł żadnych owoców! Było tak z pewnością tylko dlatego, że Rzymianie nie uważali, że upadek był wystarczająco całkowity, jednakże z niecierpliwością oczekuje ponowienia kontaktów z nowym Papieżem, jak gdyby, skoro upadli do połowy, nie ryzykowali całkowitym upadkiem czołgając się z powrotem do Rzymu za kanonicznym uznaniem dla FSSPX.

Co się stało z jego umysłem? Dokładnie tak, jak wielu dobrych księży pod tyranicznym Pawłem VI po Soborze Watykańskim II, poluzował on [więzy łączące] go [jego umysł] z boską doktryną i sprawia, że idzie on razem z ludzkim prądem. Jego sumienie nie może być spokojne, ale prawdopodobnie jego wola naprowadzana jest na wybór pozornego dobra FSSPX nad prawdziwym dobrem Wiary, która jest nie do pogodzenia z podporządkowaniem się jej potężnym wrogom. Opowiadając się za przywódcami Bractwa, krórzy pragną takiego podporządkowania, sam może nie utracić wiary, ale przez swą nową uległość wobec rzymskich apostatów ryzykuje tym, że co najmniej w pewien sposób ułatwia pewnej liczbie dusz, by zaczęły tracić prawdziwą wiarę.

Jeśli chodzi o przywódców FSSPX, splamieni są dwulicowością, ponieważ nadal muszą oszukiwać siebie i innych, że są wierni starej religii Boga i arcybiskupa Lefebvre’a, podczas gdy w rzeczywistości chcą należeć do Kościoła mainstreamowego oddanego nowej religii człowieka. Utrata dusz i dwulicowość są podwójnym okropieństwem.

Kyrie eleison.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis. 

© 2011-2013 Richard N. Williamson. All Rights Reserved.

A non-exclusive license to print out, forward by email, and/or post this article to the Internet is granted to users who wish to do so provided that no changes are made to the content so reproduced or distributed, to include the retention of this notice with any and all reproductions of content as authorized hereby. Aside from this limited, non-exclusive license, no portion of this article may be reproduced in any other form or by any other electronic or mechanical means without permission in writing from the publisher, except by a reviewer who may quote brief passages in a review, or except in cases where rights to content reproduced herein are retained by its original author(s) or other rights holder(s), and further reproduction is subject to permission otherwise granted thereby.

Permissions inquiries should be directed to editorial@dinoscopus.org.

One comment on “Okropny upadek II. Komentarz Eleison nr CCCX (310)

  1. […] Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis (pierwotnie na blogu Pelagiusza). […]

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s