Sprawa trzech karanych księży i nadchodzący proces x. Pinaud

Zbliża się drugi proces stanowiący ciąg dalszy historii listu do bp Fellaya oraz trzech księży Salenave, Rioulta i Pinaud poddanych sankcjom przez Menzingen. Oto dotychczasowe wydarzenia stanowiące bezpośrednie tło tego tematu:

List otwarty trzydziestu siedmiu kapłanów Dystryktu Francuskiego do bp Fellay’a z 28 lutego wzywający Przełożonego Generalnego do wzięcia odpowiedzialności za swe słowa, czyny i decyzje, które doprowadziły do poważnego nadwyrężenia zaufania i wewnętrznych kłopotów wewnątrz Bractwa.

Komunikat La Sapinière w sprawie „Listu do bp Fellaya” z 4 marca, komunikat księży z La Sapinière, strony, z którą współpracują francuscy księża przeciwni nowej polityce bp Fellaya.

Wykryto „wywrotowców”. Sankcje wobec krytykujących władzę: informacja o karach, procesach czekających trzech kapłanów FSSPX, których oskarżono o wywrotową działalność w związku z anonimowym listem 37 księży.

Przełożony dystryktu Francji wydał 7 marca komunikat w tej sprawie, w którym stwierdził, że list jest „konfabulacją” (fr. „affabulation”), potępił „wywrotowe” działanie księży, którzy „stanowią tylko małą liczbę” oraz że ich działanie „nie jest oparte na niczym obiektywnym”. Powszechnie wiadomo jest, że to nie jest zgodne z prawdą, nie wiadomo natomiast, czy to sam x. de Cacqueray napisał ten komunikat (tekst w języku francuskim, tłumaczenie na język angielski).

7 marca również x. Thouvenot, sekretarz generalny FSSPX wydał w tej sprawie komunikat, ogłaszający przyszłą publikację Deklaracji doktrynalnej bp Fellaya świadom, że „wywrotowi księża” opublikują ją wcześniej. Skan oryginału listu x. Thouvenota można przeczytać na forum Un évêque s’est levé. Wspominałem o nim a propos ciekawego komentarza dotyczącego tego komunikatu Menzingen („A propos listu x. Thouvenota ciekawy komentarz do sytuacji obecnej”).

Sprostowanie dotyczące Komunikatu Przełożonego Dystryktu Francuskiego a propos listu do bp Fellaya z 28 lutego, w którym x. Rioult odpowiada Przełożonemu dystryktu.

Dalszy los trzech kapłanów poddanych sankcjom, komunikat La Sapinière przedstawiający decyzje trzech księży: dwóch podda się niesprawiedliwym procesom, aby pociągnąć do odpowiedzialności swych przełożonych, x. Rioult nie.

Pierwszy miał mieć miejsce proces x. Salenave:

Ksiądz Salenave odrzuca swój niesprawiedliwy proces i przyłącza się do ruchu oporu, wobec publikacji jego prywatnej wiadomości do przełożonego mającej na celu poddanie go presji.

Ksiądz Salenave jednak stawi się na procesie

Wynik procesu x. Salenave z 2-4 maja

Od pewnego czasu wiadoma jest data kolejnego procesu. Forum Un évêque s’est levé informuje, że x. Pinaud stanie przed swymi sędziami 24 czerwca w Jaidhof, gdzie od początku marca odsiaduje swój czas w oczekiwaniu na sąd.

Także, na stronie La Sapinière pojawił się pewien czas temu list z 26 kwietnia, który x. Pinaud rozesłał swoim znajomym, czy osobom piszącym do niego z wyrazami wsparcia.

Oby ten proces przyczynił się do zapanowania sprawiedliwości w kryzysowej sytuacji, do jakiej doprowadziło Bractwo, ale też i całą Tradycję, kierownictwo generalne FSSPX z powodu swej liberalnej i ugodowej wobec modernistycznego Rzymu polityki.

Nie zapominajmy o x. Mikołaju Pinaud w naszej codziennej modlitwie, zwłaszcza w tym czasie, gdy przygotowuje się do procesu.

A tymczasem x. Rioult, nie znając jeszcze daty swego procesu, wydał książkę o „operacji samobójstwo” bp Fellaya (prezentacja książki Niemożliwe pojednanie).

Pelagius Asturiensis

One comment on “Sprawa trzech karanych księży i nadchodzący proces x. Pinaud

  1. antoninuspius pisze:

    Oby Bóg Wszechmogący pozwolił biskupowi Wiliamsonowi dokonać kilku konsekracji biskupich a wówczas ,,papież” z Menzingen ze swoim dworem Thule Gesellschaft przejdzie do historii.Skończą się dotacje z wszelkich zródeł a ,, nasz” Przełożony Generalny równie dobrze jak zbędny element w dalszej grze przejdzie sobie na dłuuuugi urlop , […]. Cała polityka Felejowców zakończy się jak postawienie krowy na lodowisku a następne procesy będą sobie prowadzić w kotłowni z Belzebubem i pozostałymi mocodawcami. Módlmy się za prześladowanych uczciwych kapłanów-oby te idiotyczne sankcje znalazły szczęśliwy epilog i umocniły ich Wiarę!Wszyscy jesteśmy blisko, coraz bliżej. Może to dopiero połowa drogi, może pierwsza ćwiartka-ale każdy dzień to wszystko skraca. Oby i nieszczęśni felejowcy działający z dobrej woli a nie zaprzedani złu do szpiku kości-oby i oni ocalili swoje nieszczęsne dusze.AMEN

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s