Kościół potrzebuje „lefebrystów”?

Credo … et in unam, sanctam, catholicam et apostolicam Ecclesiam.
(Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.)
Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary

Wiele katechizmów katolickich rozwija i wyjaśnia w jasny sposób tę prawdę wiary zawartą w nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary. Co prawda, nie tylko niedokształceni (albo przeformatowani soborowymi dobrodziejstwami) katolicy mogą mieć słabe o tym pojęcie i w związku z tym wzywać, by FSSPX wreszcie pojednało się z Kościołem oficjalnym. W naszych dzisiejszych czasach powszechnego zamieszania wieloznaczność na ten temat panuje także i w środowisku Tradycji katolickiej. Słyszy się bowiem tego typu twierdzenia:

„To, że idziemy do Rzymu nie oznacza, że się z nimi zgadzamy. Ale to jest Kościół. I to jest prawdziwy Kościół. Odrzucając to, co nie jest w porządku, nie można wszystkiego odrzucać. To jest dalej Kościół jeden, święty, katolicki, apostolski.” (bp Fellay, Flavigny, Francja, 2 IX 2012*)

Oto krótki i rzeczowy komentarz abp Marceliego Lefebvre’a do tej nauki Kościoła:

„Kościół widzialny poznaje się po znamionach swej widzialności, które zawsze podawał: jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Pytam was: gdzie są prawdziwe znamiona Kościoła? Czy są bardziej w Kościele oficjalnym (nie chodzi o Kościół widzialny, chodzi o Kościół oficjalny) czy u nas, w tym, co reprezentujemy, czym jesteśmy? Oczywiste jest, że to my zachowujemy jedność wiary, która zniknęła z Kościoła oficjalnego. Jeden biskup wierzy w to, inny w to nie wierzy, wiara jest zróżnicowana, ich straszne katechizmy zawierają herezje. Gdzie jest jedność wiary w Rzymie? Gdzie jest jedność wiary na świecie? Zaiste to my ją zachowaliśmy. Jedność wiary urzeczywistniona na całym świecie to katolickość. Otóż, ta jedność wiary na całym świecie już nie istnieje, nie ma już więc praktycznie katolickości […] Apostolskość? Oni zerwali z przeszłością. Jeśli cokolwiek zrobili, to właśnie to. Już nie chcą mieć tego, co się działo przed Soborem Watykańskim II […] Apostolskość: my, my jesteśmy związani z apostołami poprzez autorytet. Mam swoje kapłaństwo od apostołów. Jesteśmy synami tych, którzy nam dali biskupstwo. Moje biskupstwo pochodzi od świętego papieża Piusa V i poprzez niego sięga apostołów. Jeśli chodzi o apostolskość wiary, wierzymy w tę samą wiarę, co apostołowie. Niczego nie zmieniliśmy i niczego nie chcemy zmienić. Następnie świętość. Nie będziemy sobie robić komplementów ani pochwał. Jeśli nie chcemy brać pod rozwagę nas samych, weźmy pod uwagę innych i rozważmy owoce naszego apostolatu. […] To wszystko pokazuje, że to my mamy znamiona Kościoła widzialnego. Jeśli istnieje jeszcze widzialność Kościoła dzisiaj, to dzięki wam. Te znamiona nie znajdują się już u innych. Nie już u nich jedności wiary, otóż to wiara jest podstawą wszelkiej widzialności Kościoła. katolickość, to wiara w przestrzeni. Apostolskość, to wiara jedna w czasie, świętość, to owoc wiary, który konkretyzuje się w duszach przez łaskę dobrego Boga, poprzez łaskę sakramentów.”  (Ecône, 9 września 1988, w: Fideliter, nr 66, listopad-grudzień 1988.)

Tekst abp Lefebvre’a z języka francuskiego tłumaczył Pelagius Asturiensis. Źródło: Avec l’Immaculée.
* Cytat ten nie jest wyrwanym z kontekstu niefortunnym wyrażeniem. Podobny niejednoznaczny dyskurs dotyczący Kościoła prowadził bp Fellay przy różnych okazjach, na co konkretni księża zwracali mu uwagę. Cf. Katechizm o kryzysie w Bractwie, pytania 69 do 80.

Reklamy

2 comments on “Kościół potrzebuje „lefebrystów”?

  1. Janek pisze:

    Bp Fellay i niektórzy kapłani z Bractwa chcą użyć pierścienia władzy aby zwyciężyć z Sauronem. Nie chcą wiedzieć, że jest tylko jeden władca pierścienia, który może nim władać. Pierścień użyty w dobrych celach obróci się przeciwko Bractwu i w konsekwencji doprowadzi do zła. Tylko zniszczenie pierścienia może uratować świat!

  2. antoninuspius pisze:

    Zamiast bawić się w gnostyckie terminy proszę o zdefiniowanie myśli bardziej czytelnie .

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s