Konferencja x. Rioulta o kryzysie w Bractwie Kapłańskim Św. Piusa X

Około dwóch tygodni temu x. Oliwier Rioult gościł w kraju Basków w południowozachodniej Francji. W obchodzoną we Francji w drugą niedzielę maja uroczystość św. Joanny z Arc wygłosił kazanie, które już się pojawiło na blogu Pelagiusza.

Dokonał wówczas także bardzo wnikliwej analizy o mającym miejsce od nieco ponad roku poważnym kryzysie w FSSPX w wykładzie, który można zobaczyć poniżej:

Na biurku widzimy dwa pomocne w rozumieniu sprawy rekwizyty, o których 4 maja 2012 w Brignoles mówił bp Fellay w odniesieniu do swojej propozycji wysłanej Rzymowi (niesławnej Deklaracji doktrynalnej):

„wydaje mi się, że to odpowiada. Wśród nas, myślę, że trzeba będzie ją wyjaśnić tak, jak trzeba, ponieważ są tam wyrażenia czy deklaracje, którą są tak na granicy, że jeśli jest się źle zwróconym albo w zależności od tego, czy ma się czarne albo różowe okulary, widzi się je tak albo inaczej. Trzeba zatem będzie, by rzeczywiście wam wytłumaczono, że list ten absolutnie w niczym nie zmienia naszego stanowiska. Ale że, jeśli chce się ją czytać na opak, zrozumie się ją na opak.” (Nouvelles de Chrétienté n°135)

Tłumaczenie transkryptu wykładu x. Rioulta na język polski pojawiło się właśnie na blogu Z Niepokalaną. Jest to konieczna lektura dla pełnego zrozumienia tego, co się obecnie i nadal dzieje w środowisku Tradycji na całym świecie.

Pelagius Asturiensis

Reklamy

2 comments on “Konferencja x. Rioulta o kryzysie w Bractwie Kapłańskim Św. Piusa X

 1. Roch pisze:

  czytając ten blog można odnieść wrażenie, że temu Fellayowi & co. to jakoś tak ostatnio odbiło lub też przez ten cały czas ukrywał swoje zdradliwe skłonności. Knował w ukryciu i rozwalał niepostrzeżenie nie dając poznać wszystkim wokół, że jest modernistą i masonem. A może nagle coś mu się stało nagle, może połaszczył się na jakąś obietnicę lukratywnej synekurki. Co sądzicie Szanowni Panowie na takie dictum?

  • Szanowny Panie,

   Już w 1990 świątobliwy x. Henryk la Praz, który ofiarował się za Kościół i Bractwo (zmarł w 1993 po wielu operacjach), wraz ze swym współbratem i osobistym przyjacielem x. Michałem Kollerem (który napisał biografię tego pierwszego, z wprowadzeniem autorstwa bp Tissier de Mallerais) zwrócili uwagę na to, że nieodpowiednie osoby zinfiltrowały FSSPX. Poinformowali tych, których trzeba. Bez skutku (por. forum Un évêque s’est levé). Podobnie się przecież stało z aferą seminarium Mater Ecclesia, x. Schmidberger i x. Lorans kryli powiązanych (por. konferencja bp Williamsona z 5 I 2013).

   Jest już dość powszechnie wiadomo, że abp Lefebvre miał trzech kandydatów do biskupstwa. Bp Fellay miałby być dodany później (gdzieś np. na stronie Maurice Pinay o tym było). Może pod czyimś podszeptem? Wiadomo przecież, że pewne osobistości pokroju xx. Loransa, du Chalarda, Aulagniera, Schmidbergera były tuż przy abp Lefebrze od początku.

   Być może też, ale to nie wyklucza tego, co wyżej, jakiś układ obiecywałby bp Fellayowi jakąś funkcję w rozpoczętej już „odnowie Kościoła”, która miałaby przybrać większego momentum po przyłączeniu FSSPX do machiny soborowej. To też możliwe i wcale nie wykluczone. To się jeszcze okaże, gdy FSSPX zostanie wchłonięte, uważam, w przeciągu roku.

   Dlatego to, że „odbiło bp Fellayowi” to tylko nasze wrażenie wypływania na wierzch jego knowań albo tych, którzy nim kierują.

   Tak przedstawiłbym Pańskie dictum.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz z Asturii

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s