Więcej otuchy. Komentarz Eleison nr CCCIV (304)

Bp Williamson pondering

Więcej otuchy
J.E. bp Ryszard Williamson
Komentarz Eleison nr CCCIV (304)
11 maja 2013

Wieści z tygodniowych odwiedzin w Niemczech, Francji i Szwajcarii dodają otuchy. Niektórzy przywódcy dobrze zrobią pamiętając słynne słowa Abrahama Lincolna: „Oszukiwać możesz niektórych ludzi ciągle, wszystkich czasami, ale nie wszystkich ciągle.” Coraz mniej ludzi daje się oszukiwać przez to, co się dzieje wewnątrz Neobractwa Św. Piusa X.

Podróż rozpoczęła się w Niemczech, gdzie, jak niektórzy uważali, mógłbym napotkać trudności, ale przez cztery dni nie byłem w żaden sposób niepokojony. Zacny młody świecki odebrał mnie na ogromnym frankfurckim dworcu kolejowym i zawiózł mnie na północ do Brilon Wald, aby spotkać pół tuzina sióstr karmelitanek, które zasłynęły w całym świecie katolickiej Tradycji za to, że oddzieliły się, z samych słusznych powodów, od FSSPX w jego obecnym stanie. Są przekonane, zdecydowane i pogodne. Jak mi powiedziała Matka Przełożona, ich największą troską jest to, że od ponad 20 lat żadna nowicjuszka nie wytrwała u nich. Siostry karmelitanki nie są wyrzucane ze swojego obecnego konwentu, jak się martwiono, ale mają nadzieję przeprowadzić się na południe dla większego lokalnego wsparcia. Niech Bóg będzie z nimi. Ich modlitwy są nam wszystkim drogie.

Potem zawieziono mnie na południe do Frankfurtu, aby poprowadzić prywatne spotkanie około dwóch tuzinów dorosłych, głównie mężczyzn, w wiejskim otoczeniu. Po południu z uwagą słuchali dogłębnej analizy dotyczącej drugoplanowego kryzysu Powego Porządku Światowego i Neokościoła, a następnego ranka prezentacji dotyczącej pierwszoplanowych problemów w Neobractwie. Było sporo dobrych pytań i wiele z serca płynącego śpiewania ze strony rodaków Beethovena. Wiosenne ptaki na niemieckich drzewach miały niezłą konkurencję!

Dalej na południe, w Monachium, spotkałem się ze starym przyjacielem i dwoma adwokatami, którzy będą odbijać za mnie piłkę na moim piątym procesie za negowanie „Holokaustu”, mającym mieć miejsce w Ratyzbonie we wrześniu. Bardzo dobrze wiedzą, że państwowa polityka praktycznie uniemożliwia sprawiedliwy wyrok na poziomie regionalnym, ale zrobią, co mogą. Właśnie dlatego, że Sześć Milionów służy jako zastępczy Zbawca w milionach umysłów, nie miałem skrupułów wynagradzając prawników z [funduszy] Inicjatywy Św. Marceliego, ale jej fundusze wyczerpują się. Dziękuję Wam za całą i wszelką pomoc.

Potem do Schwarzwaldu w południowo-zachodnich Niemczech, gdzie jest jeszcze jedna wspólnota pół tuzina sióstr, podobnie pogodnych i zdecydowanych nie podążać za obecnym nie-kierownictwem FSSPX. Założone w 1988, niedawno ukończyły budowę i dekorację pięknej kaplicy z około dwoma tuzinami stall chórowych „jako oznaka nadziei”, ich kapelan powiedział mi. Dziewczęta, jeśli uważacie, że możecie mieć powołanie, oto dwa stanowczo antynowoczesne konwenty w Niemczech, których możecie spróbować.

W końcu, jedna noc w Szwajcarii, blisko, ale bez wiedzy Écône, gdzie mogli dowiedzieć się już po wszystkim, że byłem przejazdem, by spotkać się grupą dobrych świeckich. I jedna noc w Paryżu, gdzie dowiedziałem się, ku memu zachwytowi, że wielu kapłanów FSSPX we Francji całkowicie straciło zaufanie do obecnego kierownictwa FSSPX. Bądźmy cierpliwi. Nikt z nas nie oszuka Boga wszechmocnego.

Moim następnym zobowiązaniem jest Londyn, 19 maja, kiedy mam przemawiać do Brytyjskich Przyjaciół Palestyny o Hamlecie. Dlaczego? W tej sztuce Szekspir woła z ubolewaniem nad utratą duszy Anglii. Gdyby Anglia była nadal katolicka, nie tylko Palestyna, ale cały świat, byłby w lepszej sytuacji.

Kyrie eleison.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis.

Reklama

5 comments on “Więcej otuchy. Komentarz Eleison nr CCCIV (304)

 1. antoninuspius pisze:

  To miło patrzeć jak kłamstwa Menzingen powoli niszczą Neobractwo i skazują je na powolne odejście do historii. Nie zapominajmy jednak że za zniszczeniem spuścizny abp Lefebvre stoi w pierwszym szeregu właśnie Germania!

  • Szanowny Panie,

   Miło to z pewnością nie. Szkoda wielka, jak to władze FSSPX odchodzą od bezkompromisowej walki z Kościołem soborowym i pragną zostać przyjętymi przezeń. Wystarczy porównać dwa teksty w górnej prawej części mojego bloga. I wiele innych tekstów, które wskazują na nową linię Menzingen.

   Ale taka kolej rzeczy. Bez specjalnej interwencji Bożej Opatrzności, cudu, szczególnie potrzebnego świętego (jak abp Lefebvre w swoim czasie), natura skażona grzechem pierworodnych stacza się i psuje, schodząc na drogę łatwizny i wygody…

   Niestety.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz z Asturii

 2. […] Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis (pierwotnie na blogu Pelagiusza). […]

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s