Strategiczne zmiany ku „koniecznemu pojednaniu”

Nowe zmiany personalne na wysokich stanowiskach władzy w FSSPX pozwalają przewidywać coraz pewniejsze i bliższe pojednanie z Rzymem. Na wyższych stanowiskach w Bractwie, poza jednym, czy drugim wyjątkiem nikt nie wyraża swego sprzeciwu wobec praktycznego porozumienia z modernistycznym Rzymem. Mentalność jest inna.

Otóż, pośród kapitulantów ewentualnej kapituły nadzwyczajnej (o której mówił bp de Galarreta w Villepreux 13 X 2012), która może się prędzej czy później zebrać, aby ponownie rozważyć możliwość pogrzebania Tradycji przez podporządkowanie się hierarchii soborowego Kościoła przewaga ugodowej linii Menzingen ma się powiększyć. Być może nie za haniebną utratę karmelu z Brilon-Wald x. Schmidberger zostaje przeniesiony do seminarium w Zaitzkofen (teksty o karmelitankach, które nie chcą pomocy FSSPX), gdzie zostanie rektorem. Bądź, co bądź jego miejsce zastąpi x. Udressy, sprzyjający „koniecznemu pojednaniu” z Rzymem, planowanemu przez kilkanaście lat za kulisami przez GREC (ma on też najwyraźniej jakieś przywileje w Rzymie, gdzie w bazylice św. Piotra pozwolono mu odprawiać Mszę).

Dotychczasowy rektor Zaitzkofen, x. Stefan Frey, zastąpi Przełożonego austriackiego dystryktu, x. Helmuta Trutta. X. Frey należy do tej samej linii, co x. Schmidberger i bp Fellay. Z kolei x. Trutt, jak zresztą praktycznie cały autriacki dystrykt, jest przeciwko pojednaniu z Rzymem. W ubiegłym roku dane było to do zrozumienia przy okazji wizyty bp Fellaya w Austrii.

A zatem, o jednego przeciwko mniej, o jednego za więcej.

Ale to może być tylko przypadek.

A swoją drogą, my, zwykli nieinteligentni wierni, wciąż czekamy na zapowiedzianą na minioną Wielkanoc oficjalną publikację Deklaracji doktrynalnej bp Fellaya wraz z obiecanym „wszystkimi wyjaśnieniami i dokumentami dodatkowymi”, by być w stanie zrozumieć tekst, którego sami, bez tych wyjaśnień, nie jesteśmy w stanie zrozumieć („A propos listu x. Thouvenota ciekawy komentarz do sytuacji obecnej”).

Pelagius Asturiensis

Źródło: pius.info.

Reklamy

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s