Na czym polega pułapka indultu według abp Lefebvre’a

Arcybiskup Lefebvre o indulcie

Pisaliśmy już kilka razy o indultowej mentalności, czyli o soborowych okolicznościach przenikających jak liberalizm umysły wiernych uczęszczających na Msze indultowe. Zwłaszcza ciekawym i w zupełnej zgodzie z myśleniem czcigodnego Założyciela FSSPX, jest wykład bp Williamsona z Komentarza Eleison nr CCLXIII (263), do którego warto wracać:

„Co zatem mają oznaczać okoliczności soborowe? Odpowiedź musi brzmieć: wszelkie okoliczności, które prędzej czy później skłonią mnie do myślenia, że Sobór Watykański II nie był absolutną katastrofą dla Kościoła katolickiego. Taką okolicznością mógłby być sympatyczny i wierzący ksiądz, który nie ma problemu z odprawianiem i starej, i nowej Mszy, oraz który naucza i działa, jak gdyby Sobór nie przedstawiał żadnego poważnego problemu. Soborowie jest tak  niebezpieczne, dlatego że może tak upodobnić się do katolicyzmu, że można stracić Wiarę zupełnie, albo prawie zupełnie, tego nie zauważywszy.”

Koniecznie należy zwrócić uwagę, że motu proprio Summorum pontificum niczego w tym względzie nie zmieniło. Nadal wymagana jest akceptacja, implicite czy to explicite, fałszywego, nowinkarskiego nauczania Soboru Watykańskiego II oraz praxis tej nowej doktryny, novus ordo missae i innych sakramentów.

Oto, co o owych „indultowych” kapłanach i Mszach myślał abp Marceli Lefebvre. Ten prawdziwy duszpasterz rozumiał bardzo dobrze, o co chodzi. I przed niebezpieczeństwami wynikającymi z soborowych okoliczności wiernych zwracających się do niego przestrzegał kategorycznie i często.

St. Michel en Brenne, 18 marca 1989

Drogi Księże Couture,

Na miły list Księdza, otrzymany wczoraj w St. Michel, natychmiast odpowiadam, aby powiedzieć Księdzu, co myślę na temat tych kapłanów, którzy otrzymują „celebret” od Komisji Rzymskiej, której zadaniem jest dzielenie i niszczenie nas (mowa, rzecz jasna, o komisji Ecclesia Dei – przyp. tłum.). 

Oczywiste jest, że oddając się w ręce obecnych władz soborowych, przyjmują oni domyślnie Sobór i Reformy z niego wynikające, nawet jeśli otrzymują przywileje, które pozostają wyjątkowe i tymczasowe.

Mgr Lefebre with Fr. Couture

abp Lefebvre z młodym x. Couture

Ich słowo jest sparaliżowane w zamian za tę akceptację. Biskupi ich pilnują! …

To bardzo żałosne, że ​​ci kapłani nie uświadamiają sobie tej rzeczywistości. Ale my nie możemy oszukiwać wiernych.

To samo dotyczy tych „Mszy tradycyjnych” organizowanych przez diecezje. Odprawiane są między dwoma soborowymi Mszami. Kapłan odprawiający, odprawia zarówno nową, jak i starą. Jak i przez kogo rozdawana jest Komunia święta? Jakie będzie kazanie? Etc.

Te Msze to „jawne oszustwa”, które wciągają wiernych w kompromis!

Wielu już odeszło.

To, co muszą zmienić, to ich liberalna i modernistyczna doktryna.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i modlić się. Czas Boga nadejdzie.

Niech Bóg udzieli Księdzu świętej Wielkanocy.

Z serdecznym pozdrowieniem w Chrystusie i Maryi.

+ Marcel Lefebvre

Z języka francuskiego, za Avec l’Immaculée, tłumaczył Pelagius Asturiensis.

Reklama

4 comments on “Na czym polega pułapka indultu według abp Lefebvre’a

 1. Szanownym Czytelnikom proponuję również ciekawy tekst z wywiadu z Arcybiskupem, w temacie: http://zniepokalana.blogspot.com/2013/04/ii-co-abp-lefebvre-mysla-o-indultowej.html

  In Christo Rege,
  Pelagiusz z Asturii

 2. syoTroll pisze:

  Przykre na NOM uczęszczać nie wolno, na indult nie wolno. Co zostaje ?

  • Szanowny Panie,

   Jest to sytuacja bardzo złożona oczywiście, świadcząca o powadze kryzysu, który dotyka Kościół od czasu rewolucji modernistycznej.

   Jeśli chodzi o Pańskie wątpliwości, niemożliwem jest odpowiedzieć w kilku słowach. Na początek proponuję następujący artykuł, który w moim mniemaniu trafnie wyraża praktyczne podejście do tematu:
   Problem uczestnictwa w nowej mszy.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz z Asturii

 3. Poppy pisze:

  20 powodów dlaczego nie uczęszczać na Indult

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s