Zapomniany Ojciec

MGR LEFEBVRE-sermon

„Tradidi, quod et accepi.”

Kilka osób, z którymi jestem w mniej lub bardziej stalym kontakcie zwróciła moją uwagę na niebłahe przeoczenie. Wspomnienie śmierci własnego ojca w dzień jego odejścia z tego świata leży w obowiązku jego dzieci. Tym bardziej tyczy się to ojca w porządku duchowym.

Nikt nie może zaprzeczyć, że głównym duchowym ojcem tego, co zwie się w epoce „nowego wylania Ducha Świętego” „ruchem Tradycji”, jest J. Eks. abp Lefebvre. Pod jego autorytetem zjednoczył się na tyle, na ile mógł, światowy opór katolików przeciwnych „autodestrukcji Kościoła” prowadzonej przez papieży, kardynałów, biskupów, księży i świeckich przekonanych do idei liberalnych. Założył on Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X i współpracował i innymi instytutami i zakonami Tradycji.

Niestety, 22. rocznica jego śmierci została pominięta milczeniem przez jego bezpośrednich synów duchowych. Zwrócono moją uwagę na stronę FSSPX w Polsce. Najmniejszej wzmianki. Ani w serwisie informacyjnym (na którym zasadniczo nie ma nic ciekawego, ma się zakaz krytykować Papieża, najczęściej pojawiają się tam chyba wyjaśnienia słów bp Fellaya, które znowu ktoś opacznie zrozumiał). Ani lakonicznej notki w Zawsze wierni (pominę tu temat nowoczesnej szaty graficznej, bardziej podobnej do apostackiego W drodze, niż do starych ZW). Zerknąłem na stronę włoskiego dystryktu i angielskiego, potem francuskiego i amerykańskiego. Tylko na tej ostatniej pamiętano. Na tym poprzestałem, ponieważ żal mi się zrobiło (podobnie, jak moim korespondentom). Nie wiem, czy jest to zbiorowe przeoczenie, czy po prostu odgórny zakaz obecnego Wodza. Mam nadzieję, że to pierwsze, skoro dalekie Stany pamiętały o swym Ojcu duchowym.

Cóż, jest to kolejne „straszne zaniedbanie”. Żeby temu zapobiec, Menzingen winno rok w rok przypominać wszystkim przyłożonym o tej dacie (może są tak bardzo zajęci zaopatrywaniem soborowej Deklaracji doktrynalnej bp Fellaya koniecznymi komentarzami, na które czekamy). Wystarczy przeto przypomnieć sobie z czasów błądzenia, albo dowiedzieć się, jak np. neofranciszkanie świętują swego świętego Założyciela (choć trudno by dowodzić, że rzeczywiście jest Założycielem ekumenicznych zakonników). Rzeczywiście, Arcybiskup nie jest jeszcze kanonizowany, ale modlimy się o jego beatyfikację (modlitwa), przekonani co do jego cnót heroicznych najwyższej jakości.

Bądź, co bądź, wydaje się to całkowicie spójne z nową linią Menzingen. Przemilcza się mniej przyjemne dla modernistycznych niszczycieli Kościoła Bożego słowa Arcybiskupa, a publikuje się książki pod tytułem Aby Kościół trwał. Abp Lefebvre w obronie Kościoła i papiestwa. Dokumenty z lat 1971-1990. Abp Lefebvre’a pokazuje się właśnie w takim świetle, przedstawia się go jako obrońcę Kościoła bez dokonywania koniecznych w naszych czasach rozróżnień. Tym bardziej, że bp Fellay wydaje się utożsamiać Kościół soborowy, ten oficjalny, z Kościołem katolickim (np. w kazaniu z Flavigny, 2 IX 2012), a wiemy, że te nie są tożsame (O soborowym Kościele i o tym prawdziwym, słóweczko). Wspominając rocznicę śmierci Arcybiskupa musiano by przypomnieć o jego wielkich zasługach w walce z soborowym Kościołem. Ale to mogłoby sprawić nieprzyjemność „naszym nowym przyjaciołom w Rzymie” (w Cor unum, III 2012).

Mam nadzieję, że owe zbiorowe przeoczenie nie miało chociaż miejsca w dziedzinie duchowej. Skoro zwykli świeccy, którzy naprawdę wszystko zawdzięczają Arcybiskupowi, choć na pewno większość na oczy go nie widziała, pamiętali o modlitwie, to z pewnością biskupi i kapłani FSSPX pamiętali w ten szczególnie ważny dla modlitwy o zbawienie duszy dzień, którym jest rocznica dnia, w którym dusza stanęła przed obliczem Pana, by zdać sprawozdanie z każdej chwili swego życia. Arcybiskup z pewnością powiedział Panu: „tradidi, quod et accepi”. Oby rzeczywiście mogli to powiedzieć jego duchowi synowie.

Pelagius Asturiensis

Reklamy

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s