Czyżby bp Williamson oszalał??? Część II: Liberalizm w FSSPX

Wspominaliśmy już, przeciwko różnym pogłoskom i czystym fantazjom nawet niegdysiejszych naczelnych obrońców i zwolenników Jego Ekscelencji bp Williamsona, że ów purpurat chyba nie stracił nic ze swej jasności umysłu, ani ścisłości rozumowania, ani tym bardziej z retorycznego kunsztu.

W ramach dowodu, pozwolimy bp Ryszardowi Williamsonowi mówić samemu za siebie. Tematem rozważań jest liberalizm, który w kontakcie ze światem i Neokościołem Soboru Watykańskiego II i pod wpływem sprzyjającej lub po prostu osłabłej woli pewnych przywódców i zwykłych szeregowców FSSPX wślizgnął się do samego ostatniego zorganizowanego bastionu Tradycji katolickiej (nie twierdzimy bowiem, że poza nim nie ma zbawienia, ale że jest to ostatni zorganizowany bastion). Między innymi, x. bp Williamson analizuje słynną korespondencję między trzema biskupami FSSPX a Radą Generalną FSSPX z kwietnia ubiegłego roku.

Oto konferencja wygłoszona w Post Falls, Idaho, USA, 26 lutego 2013, czyli tylko kilka dni temu:

(Część I)

(Część II)

(Część III)

A tu kazanie wygłoszone podczas ceremonii bierzmowań w tym samym miejscu poprzedniego dnia:

Contra factum non est argumentum. Ekscelencja ma się równie dobrze, jak wcześniej, choć jak wspomina na samym początku konferencji, nie jest szczęśliwy, że w takich okolicznościach się znajduje (i został postawiony).

Pelagius Asturiensis. Szczególne podziękowania dla Jacka, który wprowadził w strumień naszej świadomości ów cenny wykład na blogu Gajowego Maruchy.

Reklamy

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s