Władze Bractwa uznają błąd abp Lefebvre’a

W komunikacie Domu Generalnego Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X w sprawie abdykacji papieża Benedykta XVI czytamy niesamowicie niepokojące stwierdzenie. Jest tam mianowicie napisane, że

„Bractwo Św. Piusa X nie zapomina, że ​​Ojciec Święty miał odwagę przypomnieć, iż tradycyjna Msza św. nigdy nie została zniesiona oraz uchylić sankcje kanoniczne, nałożone na biskupów po ich konsekracji w 1988 r.” (cytat za news.fsspx.pl)

Jakie sankcje kanoniczne? Te nigdy nieistniejące? Czyżby dzisiejsze władze Bractwa nie uznawały nie tyle obecnego, co przeszłego, tego z 1988 roku, stanu wyższej konieczności uprawniającego abp Lefebvre’a do dokonania sakr biskupich? Choć nie użyto terminu „ekskomunik”, mowa jest jednak o pewnych  „sankcjach kanonicznych”. Czy rzeczywiście mamy do czynienia ze swego rodzaju poprawianiem Arcybiskupa?

Niedługo Menzingen może będzie jeszcze dyplomatycznie przepraszać za grzechy abp Lefebvre’a, jak Jan Paweł II przepraszał za „grzechy Kościoła”.

Bądź, co bądź, coś się zmieniło. Przecież bp Fellay miał w 2006 powiedzieć, że „nie będziemy oczywiście prosić, by zniesiono coś, czego nie uznajemy. Zawsze odrzucaliśmy uznanie ważności tych ekskomunik, nie możemy więc prosić o to, by zniesiono coś, co nie istnieje.” (bp Fellay, kazanie we Flavigny, 2 lutego 2006. DICI nr 130, przytoczone przez autorów listu otwartego do x. Loransa).

A w między czasie Przełożony Generalny zasugerował też, że gdyby abp Lefebvre był widział pięknego i pobożnego novusika, nie posunął by się aż do konsekracji bez pozwolenia Papieża-modernisty (według relacji kardynała Cañizaresa).

Należy się modlić, by coś równie nagłego, jak abdykacja Benedykta XVI (w oczach świata, rzeczywiście bowiem nie jest to nagła decyzja), nie przydarzyło się Tradycji katolickiej w najbliższej przyszłości.

Pelagius Asturiensis

(Dodaję, 4 marca b.r., że pewien kapłan FSSPX również dokonał analizy krytycznej owego komunikatu Menzingen na stronie La Sapinière pod datą 15 lutego.)

Reklamy

2 comments on “Władze Bractwa uznają błąd abp Lefebvre’a

  1. wet3 pisze:

    Dzieki za Panska strone. Zaczne czytac i uzupelbniac swoje braki.
    Z serdecznym pozdrowieniem – JanuszR

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s