Ksiądz Gerard Mura FSSPX o kardynale Ratzingerze (1992 i 2002 rok)

Kilkanaście już lat temu pismo Le Sel de la terre wydawane przez dominikanów z Avrillé opublikowało bardzo ciekawe studium księdza Gerarda Mury FSSPX dotyczące sakr biskupich z 1988 roku. Studium to stanowi francuskie tłumaczenie głównych fragmentów książki x. Mury Bischofsweihen durch Erzbischof Lefebvre – Theologische Untersuchung der Rechtmäßigkeit (Ratyzbona, 1992) i w tym samym roku publikacji książki (1992) opublikowano pierwszą jego część w numerze 4, a drugą w numerze 5 pisma Le Sel de la terre. Tłumaczem na język francuski jest x. Patryk Laroche FSSPX, również profesor z Zaitzkofen, więc nie ma wątpliwości co do poprawności tłumaczenia z niemieckiego. W swojej pracy „Sakry biskupie z 1988. Studium teologiczne”, x. Mura m.in. pisze:

„Tak więc, kardynał Ratzinger z trudem może być uważany za biskupa rzeczywiście pewnego na poziomie pastoralnym.”

„Przeegzaminujmy w końcu poziom sakramentalny. Działalność biskupa wobec « katolików Ecclesia Dei » dotyczy w tej dziedzinie trzech zasadniczych punktów: oleji świętych Wielkiego Czwartku, bierzmowań i udzielania święceń.”

Ratzinger Consecrated a Bishop„Ale przed tym wszystkim są same święcenia biskupa. Należy przypomnieć, że kardynał Ratzinger był konsekrowany w 1977, zatem w nowym rycie. Otóż, na tym nowym rycie ciążą wątpliwości, z jednej strony w jego formule łacińskiej, z drugiej strony w jego tłumaczeniach na języki narodowe, ale przede wszystkim w konkretnych ceremoniach święceń i sakr, które zbyt często są głęboko niepoważne (fr.: gravement fantaisistes  – przyp. PA) albo towarzyszą im deklaracje konsekrującego czy konsekrowanego, które powodują uzasadniony niepokój dotyczący intencji koniecznej do ważności.”
Le Sel de la terre
, 1992 rok, numer 5, s. 65

Kilka zaś lat temu, w 2002 roku, to samo pismo opublikowało pracę dotycząca kardynała Ratzingera i liturgii. Anonimowy autor tejże pracy zacytował fragment drugiej części studium x. Mury z numeru 5 tegoż pisma. Jest tam m.in.:

„W Le Sel de la terre numer 5, na stronie 62 i następnych, ksiądz Gerard Mura (kapłan Bractwa Św. Piusa X, profesor seminarium w Zaitzkofen, Niemcy) przedstawia nam w sposób ogólny kardynała Ratzingera.”

[…]

„Bliższe przyjrzenie się tym kilku deklaracjom kardynała Ratzingera pokazuje, że z trudem może on być uważany za biskupa rzeczywiście pewnego na poziomie doktrynalnym. […]”

„Należy przypomnieć, że kardynał Ratzinger był konsekrowany w 1977, zatem w nowym rycie. Otóż, na tym nowym rycie ciążą wątpliwości…”
Le Sel de la terre
, 2002 rok, numer 40, s. 232-253, gdzie podsumowanie rozpoczyna się od następujących słów:

Znajdujemy się więc w obecności człowieka o dwóch obliczach: o sercu „katolickim”, przywiązanym do tradycji (w oryginale w liczbie mnogiej – przyp. PA); o umyśle modernistycznym, ukształtowanym na doktrynach obcych Kościołowi. Nie łudźmy się więc co do „konserwatyzmu” kardynała Ratzingera. Podsumujemy używając tych słów J. Eks. bp Ryszarda Williamsona zwracającego się do kardynała (List do przyjaciół i dobroczyńców Seminarium św. Tomasza z Akwinu z 9 lutego, 1999): „Eminencjo, gdyby idee były bez znaczenia, Eminencja mógłby może być dobrym katolikiem, ale skoro cnota wiary ma swą siedzibę w umyśle, a nie w sercu, zatem póki umysł Eminencji waha się między Tradycją a nowoczesnością, Eminencja jest, wbrew sobie, na stanowisku Obrońcy Wiary, strasznym wrogiem Kościoła katolickiego”.
Le Sel de la terre
, 2002 rok, numer 40, s. 251.

Z języka francuskiego tłumaczył Pelagius Asturiensis, z oryginalnego zaś angielskiego fragment listu bp Williamsona, który w całości można przeczytać tutaj. Podkreślam, że tekst powyższy mówi o poważnych wątpliwościach, a w żadnym wypadku o metafizycznej, czy nawet moralnej, pewności co do ważności sakry biskupiej Papieża Benedykta XVI. A przy okazji polecam witrynę Bishop Williamson’s Letters (http://williamsonletters.blogspot.com/), gdzie umieszczone są Listy do przyjaciół i dobroczyńców Seminarium św. Tomasza z Akwinu, które usunięte zostały przez cenzurę strony internetowej Dystryktu Stanów Zjednoczonych Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X. Cenzura nie śpi, ale czuwa…

Reklama

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s