Streszczenie spotkania z bp Williamsonem w Toronto

Wierny podpisujący się jako Louis napisał na forum „Un évêque s’est levé!”  późnym wieczorem 17 grudnia krótkie streszczenie spotkania z bp Williamsonem, które miało miejsce w domu na przedmieściach Toronto (o planowanej wizycie Jego Ekscelencji w Kanadzie było kilka dni wcześniej). Poniżej moje szybciusieńkie tłumaczenie streszczenia z francuskiego:

 

Jego Ekscelencja odprawił Mszę św. w piątek wieczorem. W sobotę udzielił sakramentu bierzmowania 2 osobom, pięciu innym sub conditione. Następnie mieliśmy prawo (sic) do Najświętszej Ofiary i wykładu trwającego około godziny czy półtorej.

W niedzielę rano mieliśmy Mszę św. i Ekscelencja miał wziąć samolot, by udać się do Bostonu w Kentucky, gdzie będzie głosił tygodniowe rekolekcje dla 10-15 księży.

Oto zatem główne idee naszych spotkań z Jego Ekscelencją.

Ekscelencja dużo mówił o Vaticanum IIb, które przeżywa FSSPX. Wspomniał, że bp Fellay nie jest już zdolny mówić Prawdę. Według niego, jedynym sposobem na uratowanie FSSPX jest zmiana wszystkich rządzących, a zatem wymagałoby to cudu. Zachęcił wiernych do zakładania kaplic, aby nie dać się zarazić przez powolną apostazję i liberalizm, który wkroczył w dzieło abp Lefebvre’a.

Ekscelencja prosił, by modlić się za kapłanów. Jest wielu bardzo dobrych kapłanów w FSSPX, nie wszystko jest zepsute. Wspomniał też, by nie zadręczać licznych dobrych księży, tłumacząc, że generalnie ksiądz nie lubi otrzymywyć rad ze strony wiernych. On sam musi dokonać rozumowania teologicznego. Powiedział nam, że możemy im powiedzieć raz… po raz drugi kilka miesięcy później, ale już nie po raz trzeci.

Ekscelencja bardzo nalegał na fakt dobrego zrozumienia sytuacji światowej i tego, że to, co się dzieje w Bractwie jest naprawdę „dniem świstaka” (ang. „groundhog day”) lat 50., 60. i 70. XX wieku w oficjalnym Kościele. Zasadnicza większość wiernych chce mieć swą Mszę niedzielną, w kaplicy, która stała się wygodna, ale której daleko do pięknych kościołów i katedr dawnych czasów. Już nie chcą walczyć ze światem nowoczesnym. Opuszczają ręce, powoli, nie ucząc się swej Wiary, czyniąc ustępstwa na rzecz nowoczesnego świata, chcąc wyglącać normalnie. Ekscelencja przypomniał, byśmy pozostawali pokorni. Jeśli rozumiemy, co się dzieje w FSSPX (powolna apostazja), to nie naszymi własnymi siłami, ale dzięki specjalnej łasce Boga, który nam pozwolił zachować Wiarę i widzieć jasno w tym kryzysie.

Podczas swego wykładu, Jego Ekscelencja dokonał historycznego opisu Rewolucji oraz sytuacji w Kościele od reformy protestanckiej XVI wieku. W stylu, za jaki jest znany, niezrównanego popularyzatora, wyjaśnił jak protestantyzm oderwał na lewo 1/3 Chrześcijaństwa, ale był skutecznie zwalczany przez Sobór Trydencki. Tak więc Kościół odsyskał a nawet powiększył liczbę dusz utraconych na rzecz protestantyzmu przez między innymi ewangelizację Ameryki i misje jezuickie. Nie licząc wszystkich świętych i męczenników, których zrodziła Kontrreformacja.

Następnie Rewolucja francuska (liberalizm) oderwała na lewo miliony dusz Kościołowi, nakładając się na protestantyzm. Była skutecznie zwalczana przez serię wielkich papieży XIX wieku. Utracone dusze zostały odzyskane przez ewangelizację Dalekiego Wschodu i Afryki, również dając wielu świętych i męczenników Kościołowi.

Modernizm pojawił się na początku XX wieku i został „zaklejony” przez świętego Piusa X… ale Ekscelencja słusznie zaznaczył, że obrona Kościoła zmniejsza się z każdą zwalczaną herezją:

Protestantyzm: zwalczany przez Papieża i wszystkich biskupów podczas Soboru Trydenckiego.
Liberalizm: seria Papieży od Piusa VI do Leona XIII
Modernizm: sam jeden Papież, św. Pius X
Neomodernizm Vaticanum II: dwóch biskupów (abp Lefebvre i bp de Castro Mayer)
Neomodernizm FSSPX: być może tylko pewni kapłani…

Ekscelencja wspomniał, że nie wierzy w założenie seminarium. Według niego bardzo trudno będzie znaleźć powołania w dzisiejszym świecie. Trudno jest znaleźć mężnych młodych mężczyzn, którzy mieliby równocześnie rozum, odwagę i Wiarę. Sytuacja polityczno-ekonomiczna zmieniła się od lat 70. Już nie jest tak łatwo otwierać szkoły, seminaria, etc. Wiele mówił o domowym wymiarze Wiary w nadchodzących latach i o prześladowaniach, które napewno nadejdą wkrótce przez Nowy Porządek Światowy. Przypomniał, że wierni być może będą bez kapłanów w przyszłości, albo w najlepszym wypadku w niektóre niedziele od czasu do czasu i że będą musieli zachować wiarę przez mówienie różańca i dobre lektury. Ekscelencja mówił, że przysli kapłani będą prawdopodonie musieli być formowani tak, jak przez Soborem Trydenckim, a mianowicie indywidualnie przez kapłana, a nie w strukturze oficjalnej.

Jego Ekscelencja jest przekonany, że zbliżamy się do końca czasów przepowiedzianych przez proroctwa z La Salette, Fatimy i Akita. Uważa, bez nieomylności oczywiście, że Nowy Porządek Światowy zapanuje, że potężną falę grzechów ludzkich ukarze Bóg ogniem z Nieba. Będzie potem dość krótki chwalebny okres tryumfu Kościoła i nadejście Antychrysta. Jak powiedział, jego najlepsze przeczucie (ang. „his best guess”) to 60 lat przed powrotem Pana Jezusa.

Zadaliśmy oczywiście pytanie, które wszyscy na forum chcieli, byśmy zadali. Co jest z bp Tissier de Mallerais i co o tym myśli bp Williamson?

Odpowiedź Jego Ekscelencji niestety nie spodoba się. Ekscelencja pochwalił doktrynę bp Tissier de Mallerais. Doktrynę jasną i bardzo katolicką. Chwalił jego książkę o heretyckiej teologii Benedykta XVI. Choć niełatwa lektura, zachęcał do czytania jej.

Bp Williamson użył obrazu, by mówić o bp Tissier de Mallerais. Powiedział o nim, że jest produktem lat 50., produktem edukacji, która kładzie autorytet ponad wszystko. Wspomniał, że bp Tissier de Mallerais dobrze zna sytuację, że bardzo dobrze wie, co się dzieje, ale przez posłuszeństwo niczego nie zrobi. Powiedział, że bp Tissier de Mallerais jest jak piękny samochód sportowy, z bardzo dobrym silnikiem, ale który ma problem ze sprzęgłem. Samochód nie może jeździć. Bp Williamson wspomniał nam, że bp Tissier de Mallerais przysłał mu list po swoim usunięciu, zastanawiając się, czy abp Lefebvre dokonał dobrej decyzji konsekrując go biskupem!

Oto streszczenie naszego weekendu w Toronto, kazania po angielsku zaczynają być rozprowadzane…

Louis

Reklamy

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s